|

پرواز گروه مالی گردشگری بر فراز آسمان توسعه کشور

زمانی که پای بخش خصوصی قدرتمند در اقتصاد کشور وسط کشیده می‌شود، نتیجه همان خواهد شد که مورد انتظار توسعه و فضای رو به رشد و رونق است.

زمانی که پای بخش خصوصی قدرتمند در اقتصاد کشور وسط کشیده می‌شود، نتیجه همان خواهد شد که مورد انتظار توسعه و فضای رو به رشد و رونق است.

بخش خصوصی توانمند، فارغ از سنگ‌اندازی‌های مرسوم در بوروکراسی دستگاه‌های دولتی، حتما در راستای سیاست‌های حاکمیت، گام‌هایش را در مسیر پیشبرد اهداف از پیش تعیین‌شده بر مبنای توسعه فضای کسب‌و‌کار و شکوفایی تولید و در نهایت اشتغال‌زایی برمی‌دارد که چندین سال است جزء دغدغه‌های اولویت‌دار حکومت و دولت است.

اما راستش را بخواهید در این سال‌ها فقط به شعار و شوآف بسنده شد و آن‌طور که در زبان جاری است، در عمل تحقق پیدا نکرد و باز هم بخش خصوصی بود که توانست در این زمینه بار را از روی دوش دولت بردارد و چرخ اقتصاد و اشتغال را بچرخاند.

نمونه بارز این ادعا، گروه مالی گردشگری است که در چند سال گذشته و از زمان تأسیس تا‌کنون، توانسته حدود ۳۰ هزار شغل را در بخش‌‌های تولیدی و خدماتی ایجاد کند و البته هر روز هم با مشکلات جدید و بعضا مغرضانه دست‌و‌پنجه نرم کند و خودش را در مسیر رشد و توسعه همه‌جانبه قرار دهد. پروژه‌هایی که سال‌ها بلاتکلیف بودند و به دلیل عدم صرفه اقتصادی‌ یا نبود انگیزه کافی برای تکمیل آنها روی زمین مانده بودند، اکنون در مدار استفاده قرار گرفته‌اند و مصائب و مشکلات احداث را گذرانده‌اند یا برخی دیگر در حال تکمیل هستند.

کاروانسرای وکیل روزگاری خرابه‌ای بود که کسی حاضر نبود برایش هزینه کند و آن را به ثمر بنشاند، اما گروه مالی گردشگری توانست حتی در دوران کرونا که تعطیلی تمام پروژه‌ها رایج بود، این بنا را احیا کرده و با مرمت حرفه‌ای استادکاران میراث فرهنگی، امروز به بنایی فاخر تبدیل کند که علاوه بر جذب گردشگر داخلی و علاقه‌مند به میراث فرهنگی و بناهای قدیمی، ظرفیت جذب گردشگران خارجی را نیز داشته باشد و بر تارک کرمان و ایران بدرخشد.

شهر سیرجان به‌عنوان شهر تجاری و معدنی کشور که اقتصاد فعالی دارد، حتی از داشتن یک هتل درخور شأن بعد از گذشت این همه سال محروم است، اما گروه مالی گردشگری در این شهر هتلی در دست احداث دارد که در کنار بزرگ‌ترین و زیباترین مال استان، یعنی زیگورات‌سنتر و زیگولند، حتما مجموعه‌ای منحصر‌به‌فرد ایجاد خواهد کرد که اقتصاد شهر و استان را دچار تحولی دوباره می‌‌کند. البته ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود و شهرستان بافت هم که روزگاری فاقد امکانات اقامتی بود، امروز مجهز به ویلاهای اقامتی و فودکورتی است که حتی بالاتر از استانداردهای رایج این روزهاست و در رونق سفره‌های مردم منطقه تأثیرگذاری خاص خودش را دارد. این سلسله فعالیت‌ها محدود به استان کرمان نمی‌شود و گروه مالی گردشگری در کیش با عنوان «میکامال»، در اصفهان با هتل «پرستیژلند» و در جوار فرودگاه بین‌المللی امام(ره) هتل‌های «رکسان» را دارد که بدون تردید گواه بر اشتغال‌زایی و کارآفرینی گروه مالی گردشگری است که از نظر تعداد اتاق به‌زودی بزرگ‌ترین زنجیره هتلی کشور می‌شود و توان جذب گردشگر داخلی و خارجی را چندین برابر بر اساس شاخص کمی و البته کیفی خواهد داشت. تحولاتی که از آن نام برده شد، تنها بخشی از ظرفیت‌های حوزه گردشگری بخش خصوصی است که امروز داعیه اشتغال‌زایی را دارد‌.

یادمان نرود که بخش خصوصی نمی‌تواند بدون تسهیل در قوانین دولتی یا بوروکراسی‌های رایج کاری از پیش ببرد؛ بنابراین با توجه به منویات رهبری در سخنان اخیرشان مبنی بر واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی واقعی، باید در جهت تقویت آن از هیچ کوششی دریغ نکنیم که آیندگان قضاوت‌گرانه قضاوت درستی از امروزمان کنند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها