|

آغاز نواندیشی در گردشگری جهان

بازنگری در گردشگری، به‌عنوان مأموریت و سرلوحه فعالیت جهان درسال ۲۰۲۲ انتخاب شد و هم‌زمان با روز جهانی گردشگری در ۲۷ سپتامبر به رسم هر سال با این شعار امسال مراسم گرامیداشت این روز برگزار خواهد شد.

حسن تقی‌زاده انصاری

بازنگری در گردشگری، به‌عنوان مأموریت و سرلوحه فعالیت جهان درسال ۲۰۲۲ انتخاب شد و هم‌زمان با روز جهانی گردشگری در ۲۷ سپتامبر به رسم هر سال با این شعار امسال مراسم گرامیداشت این روز برگزار خواهد شد. سازمان جهانی گردشگری در آخرین پیش‌بینی‌های خود قبل از بیماری کووید۱۹، خبر از رشد ۳.۳ درصدی تعداد گردشگران از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۰ و رسیدن به عدد یک‌میلیارد‌و ۸۰۰ میلیون گردشگر تا سال۲۰۳۰ را داده بود؛ اما همه‌‌گیری کرونا در جهان، شرایط را برای بازار گردشگری به‌ طور کل تغییر داد و ضربه سهمگینی بر این صنعت وارد کرد؛ به طوری که unwto اعلام کرد صنعت گردشگری جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی به دلیل بحران کرونا حدود «دو تریلیون دلار» از درآمد خود را از دست داده است و روند احیای این صنعت «کند و شکننده» خواهد بود؛ اما اکنون با گذشت سه سال از بیماری کووید۱۹ و ‌کنترل اپیدمی و ارتقای ایمنی بسیاری از کشورها که اقتصاد اصلی آنها مبتنی بر گردشگری است، سعی کردند که به رونق گردشگری خود بیفزایند. سکوت گردشگری در دوران پاندمیک این فرصت را به بسیاری از کشورها و فعالان داد تا درمورد ضعف‌ها و قوت‌ها و روش‌های بازآفرینی مجدد گردشگری بیش‌از‌پیش بیندیشند.

تعداد گردشگران ورودی بین‌المللی در آغاز سال جاری دو برابر تعداد ثبت‌شده در سال ۲۰۲۱ بود. در برخی مناطق گردشگران ورودی در‌حال‌حاضر در سطح قبل از همه‌گیری یا حتی بالاتر از آن هستند و بسیاری از مناطق، آماده تولد و شکوفایی دوباره هستند. شهرها و مقاصد گردشگری با برنامه‌ریزی هوشمندانه، راه‌حل‌های نوآورانه را امتحان می‌کنند درمورد چگونگی سازمان‌دهی، بازیابی مجدد و نقشی که مبتنی بر واقعیت‌های جدید گردشگری باید متصور باشند، دوباره فکر می‌کنند.

سالانه حدود ۱۴ میلیون گردشگر از فلورانس دیدن می‌کردند تا اینکه در سال ۲۰۱۹ پاندمی به‌ طور رسمی اعلام شد. سال بعد این شهر شاهد کاهش ۸۷‌درصدی بازدید بود و در سال ۲۰۲۱، شاهد رشد ۴۷‌درصدی به نسبت سال ۲۰۲۰ بود؛ این روال در همه دنیا به‌ویژه شهرهای اروپایی حاکم است. 

‌‌از‌این‌رو سازمان جهانی گردشگری «بازنگری در گردشگری» را به‌عنوان شعار و مأموریت سال ۲۰۲۲ انتخاب کرده است و ‌امسال نیز در ۲۷ سپتامبر این روز جشن گرفته خواهد شد.

هدف سازمان جهانی گردشگری نواندیشی است، که با تمرکز بر داشته‌ها، راه آینده باز می‌شود و فرصت بازنگری، گردشگری را برجسته خواهد کرد و این به آن معناست که مردم و سیاره زمین در اولویت قرار می‌گیرند و همه از دولت‌ها و مشاغل گرفته تا جوامع محلی حول یک چشم‌انداز مشترک برای یک بخش پایدارتر، فراگیرتر و انعطاف‌پذیرتر گرد هم می‌آیند.

از دیگر اهداف انتخاب موضوع «بازنگری در گردشگری»، الهام‌بخشیدن درباره بازنگری‌ و بازاندیشی به منظور توسعه از طریق ارزیابی مجدد ظرفیت‌ها، ساختن هویتی متفاوت، مهارت‌آموزی، تعهدپذیری مستمر، آموزش و اشتغال‌زایی و نیز اثرات گردشگری بر زمین و فرصت‌هایی برای رشد پایدارتر است.

دبیرکل سازمان جهانی گردشگری (زوراب) در پیام خود برای روز جهانی سال ۲۰۲۲ و ‌شعار تعیین‌شده بیان کرده: «بازنگری در یکی از بخش‌های بزرگ اقتصادی جهان آسان نخواهد بود؛ اما ما در‌حال‌حاضر در راه خوبی هستیم. بحران کووید خلاقیت را برانگیخته و به آن کمک کرده است. و این بیماری همه‌گیر تغییر کار را تسریع کرد و چالش‌ها و همچنین فرصت‌های عظیمی را برای اطمینان از بهره‌مندی افراد بیشتری با راه‌اندازی مجدد گردشگری به ارمغان آورد. ما همچنین در حال پیشرفت درخور‌توجهی در تبدیل گردشگری به محرک اصلی اقتصادهای سبز، آبی و دیجیتال هستیم و اطمینان حاصل می‌کنیم که رشد به ضرر مردم یا سیاره‌ها تمام نمی‌شود».

اهداف سازمان جهانی گردشگری این فرصت را در اختیار متولیان، دست‌اندرکاران و فعالان گردشگری کشورمان قرار می‌دهد که هم‌زمان با برنامه‌ریزی به داشته‌های خود با ارزیابی مجدد ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها، بررسی نقاط قوت و ضعف با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین برای آینده گردشگری کشور تلاش کنند. شعار و مأموریت سال ۲۰۲۲ فرصت مغتنمی است تا هم‌زمان با دیگر کشورها از خطاها جلوگیری و موانع توسعه را مرتفع کرده و با مدیریت یکپارچه، افزایش دانش و مهارت‌ها، توسعه پایدار و گردشگری سبز را نیز مورد توجه قرار داده و فرصت تولد دوباره گردشگری کشور را ارج نهاده و از مواهب آن بهره‌مند شویم.