|

نامه‌ای به رئیس‌جمهوری منتخب ایران دکتر مسعود پزشکیان

ضرورت تشکیل دولت ملی و شایسته

پیروزی شما و ملت ایران در انتخابات مبارک باد! پیروزی اخلاق و خویشتن‌داری صبورانه. این انتخابات که با شور و شعور مردم برگزار شد، نشان‌‌دهنده مطالبات انباشت‌شده پیچیده، گسترده و عمیق در جامعه ایران است که سخت نیازمند توجه است.

پیروزی شما و ملت ایران در انتخابات مبارک باد! پیروزی اخلاق و خویشتن‌داری صبورانه. این انتخابات که با شور و شعور مردم برگزار شد، نشان‌‌دهنده مطالبات انباشت‌شده پیچیده، گسترده و عمیق در جامعه ایران است که سخت نیازمند توجه است.

با وجود همه دشواری‌ها و امیدها، فراز و فرودها، این انتخابات به پایان رسید و اکنون بار سنگین امید یک ملت بر دوش شما قرار گرفته است. اراده و خواست مردم به شما تعلق گرفت و ایران، هرچند رنجور و خسته، اما امیدوارانه منتظر تحولات مثبت است. شما اکنون رئیس‌جمهور همه مردم ایران هستید، نه فقط کسانی که به شما رأی دادند، بلکه آنهایی که به هر دلیلی در انتخابات حضور نیافتند و به شما رأی نداده‌اند یا آمدند و به رقیب شما رأی دادند، چشم امید به شما دوخته‌اند. رجای واثق دارم که با تدبیر شما به زودی همه آنها خود را پیروز این میدان خواهند دید.

مسئولیتی خطیر و سنگین بر عهده شماست، مقدمه هر اقدامی اما توجه به پیام‌های پیدا و پنهان این انتخابات است که می‌تواند مسیر آینده ایران و ایرانیان را به سمت روشنایی رهنمون کند و توجه‌نکردن به آن نیز می‌تواند مصدر فاجعه و خسارت‌های جبران‌ناپذیر شود.

برای موفقیت در این مسیر، نخستین گام ضروری برای نجات ایران، تشکیل دولتی ملی، مقتدر، کارآمد‌ و اثربخش است؛ دولتی که نمایانگر تمام ملت ایران باشد. دولتی که به کارشناسان و متخصصان متعهد و دلسوز متکی باشد و خود را وقف خدمت به مردم و پاسخ‌گویی به آنها بداند. دولتی که در وهله اول، صدای ایرانیان خاموش را بشنود؛ همان‌هایی که پیام خود را با عدم حضور در انتخابات‌های چند سال اخیر، از جمله این انتخابات، به‌وضوح ارسال کرده‌اند.

ملت ما آرزوی داشتن دولتی را دارند که بتوانند با افتخار بگویند: «ما دولت ملی داریم». دولتی که اعضای آن دانا، ماهر، کاردان، پاکدست، امانت‌دار، مخلص و مدافع حقوق همه ملت باشند. دولتی که عدالت، آزادی و معنویت را توأمان پیگیری کند و هرگز در گرداب اختلافات بی‌حاصل حیدری-نعمتی گرفتار نشود. دولتی که در آن شایسته‌سالاری بر ارادت‌سالاری تفوق یابد و مردم بدون لکنت زبان نقاد حاکمیت باشند.

اکنون مردم ما در انتظار دولتی هستند که بتواند دست‌ نامرئی پرقدرت‌ها را که با وجود انواع نظارت‌ها در بدنه اجرایی کشور لانه کرده‌اند، از کار بیندازد. این نیروهای نامرئی که هیچ پاسخ‌گویی ندارند و به صورت مخفیانه منافع باندی و شخصی خود را بر منافع ملت ترجیح می‌دهند، به بلای جان نظام حکمرانی کشور تبدیل شده‌اند. فساد آنها نه‌تنها روان جامعه را زخمی کرده، بلکه سرمایه اجتماعی کشور را نیز به تاراج برده است. دولت شما باید بتواند این دست نامرئی را قطع کند تا نظام حکمرانی کارآمد شود. دولتی که بتواند تمام شعارها و وعده‌های جناب‌عالی را در سراسر کشور عملی کند. کردستان نیازمند توجه ویژه، سیستان و بلوچستان در جست‌وجوی عدالت، خوزستان در پی انصاف و تمامی اقوام و حاشیه‌نشینان خواهان عزت نفس هستند. دولتی که حقوق و فرصت‌های برابر را برای همه شهروندان، فارغ از قومیت، مذهب، جنسیت یا هرگونه تمایز دیگری، فراهم کند.

دولتی فراگیر و متعادل که در آن همه گروه‌ها و اقلیت‌ها به طور عادلانه در ساختار ملی- محلی قدرت و تصمیم‌گیری حضور داشته باشند. دولتی که بر مدار قانون حرکت کند نه براساس تشخیص‌های فردی. دولتی که در آن اطلاعات مربوط به عملکرد دولت به‌طور آزادانه در دسترس عموم قرار گیرد و در آن هیچ‌‌گونه سوءاستفاده از قدرت و فساد اداری به هیچ وجه تحمل نشود.

دولتی که برای زنان و دختران ما احترام قائل باشد و فقط برآورنده خواسته عده‌ای خاص نباشد. دولتی که در آن زنان در همه ابعاد حکمرانی قدر و جایگاه داشته باشند.

دولتی که قلب تپنده توسعه ملی باشد؛ دولتی تعامل‌گرا در داخل و خارج اعم از تعامل با مردم، حاکمیت و بازیگران جهانی معطوف به تأمین منافع ملی. دولتی که فرصت‌های علمی، فناوری و اقتصادی را در داخل و خارج شناسایی کند و با برنامه‌ریزی دقیق و اصولی، زمینه را برای شکوفایی و پیشرفت ایران در جهان گذار به تحولات دیجیتال و سبز را فراهم کند. دولتی که در مجامع جهانی بدرخشد و قدرت و عزت ملت ایران را به رخ بکشد و منزلت بسازد.

دکتر پزشکیان عزیز، ایران سرزمینی ثروتمند و پر استعداد است و ما می‌توانیم با همدلی و اتحاد، بهترین و شایسته‌ترین افراد متخصص و پاکدست را از میان همه گرایش‌های سیاسی شناسایی کنیم و با عزم و اراده‌ای پولادین برای حل مشکلات و گره‌های کور کشورمان تلاش کنیم.

اگر دولت و کارگزاران در تمامی سطوح ملی و محلی به‌درستی انتخاب شوند و با برنامه‌ریزی دقیق و اصولی عمل کنند، ایران می‌تواند به کارگاهی بزرگ برای نوآوری و کارآفرینی در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تبدیل شود. ملت ما در آرزوی دولت حل مسئله است، نه مسئله‌ساز.

نظام حکمرانی ایران پیر شده است و سخت نیازمند تحولی اساسی و کادرسازی نو در همه ابعاد کلان و خرد است. البته باید از تجارب ارزشمند نسل‌های گذشته بهره برد، اما امور را به‌دست نسل نو و جوانان پرشور و خلاق سپرد تا با ایده‌ها و نوآوری‌های خود، ایران را گام‌به‌گام به‌سوی قله‌های پیشرفت و توسعه رهنمون کنند.

ملت ما تشنه حضور دولتی ملی است که جهانی فکر کند، ملی عمل کند و عزت، شرف و پیشرفت را برایش به ارمغان بیاورد. ملت آرزوی دولتی را دارند که مصونیت را پیگیری کند، نه محدودسازی و قید‌و‌بند‌ زدن را؛ دولتی که قلبش برای ملت بتپد، نه صرفا برای یک جریان خاص.

دکتر عزیز، نمی‌خواهم به همه قول‌های شما اشاره کنم، اما برای نجات ایران، دولتی ملی و شایسته تشکیل دهید. اگر چنین شود بازگشت به مردم صورت می‌پذیرد و مردم نیز به دولت اعتماد خواهند کرد و این یعنی زمینه‌سازی برای غلبه بر گسل دولت-ملت و همچنین شکل‌‌گیری معادله دوطرفه دولت و جامعه قدرتمند که آرزوی دیرینه ملت ایران است. چنین باد.

با احترام و آرزوی موفقیت.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها