|

نخبگان میان‌رشته‌ای از سرمایه‌های عظیم قوه قضائیه هستند

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه گفت: نخبگان دستگاه قضا فقط در دادگستری و امر قضاوت فعالیت نمی‌کنند، بلکه نخبگان میان‌رشته‌ای از سرمایه‌های عظیم قوه قضائیه هستند. سومین جلسه شورای مدیران با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه در محل سالن جلسات ساختمان شهید صدیقیان (ساختمان شماره ۳ قوه قضائیه) برگزار شد.

نخبگان میان‌رشته‌ای از سرمایه‌های عظیم قوه قضائیه هستند

ایسنا: معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه گفت: نخبگان دستگاه قضا فقط در دادگستری و امر قضاوت فعالیت نمی‌کنند، بلکه نخبگان میان‌رشته‌ای از سرمایه‌های عظیم قوه قضائیه هستند. سومین جلسه شورای مدیران با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه در محل سالن جلسات ساختمان شهید صدیقیان (ساختمان شماره ۳ قوه قضائیه) برگزار شد. واکاوی و بررسی ویژه درباره موضوع جذب نخبگان در قوه قضائیه از محورهای مهم این نشست بود که با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه و جمعی از مدیران کل ادارات تابعه و مشاوران این معاونت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

محمدباقر الفت، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه، با مروری بر ظرفیت جذب نخبگان در قوه قضائیه، بر اهمیت تعریف نخبگی در قوه قضائیه صحه گذاشت و عنوان کرد: نخبگی و داشتن استعداد برتر و توانمندی ویژه در سازمان‌های مختلف بروز و ظهور متفاوت دارد. در قوه قضائیه نیز بر اساس نیازمندی‌های دستگاه قضا، شاخص‌های نخبگی لحاظ می‌شود.

الفت با اشاره به اینکه شرح وظایف کارگزینی در ایجاد ظرفیت‌سازی و جایگاه متناسب با فعالیت مد‌نظر است، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی بر اساس نیازمندی‌های قوه قضائیه، هم‌زمان با جذب نخبگان، شرایط حفظ نخبگی و به‌کارگیری نخبگان در جایگاه متناسب از همان ابتدا باید در دستور کار قرار گیرد و بسترها برای حفظ و نگهداشت نخبگان فراهم شود تا نیروی نخبه ماندگار شود.

او با تشریح جغرافیای فعالیت نخبگان در دستگاه قضا و ارتقای حکمرانی قضائی با به‌کارگیری نخبگان میان‌رشته‌ای عنوان کرد: فعالیت نخبگان دستگاه قضا منحصر به حضور در دادگستری و در امر قضاوت نمی‌شود، بلکه نخبگان میان‌رشته‌ای نیز بخشی از سرمایه‌های دستگاه قضا هستند.

وی افزود: در مبحث نخبه‌گزینی در امر قضا، گره مسائل مردم که با تعامل طرفین بر طرف نشده و تبدیل به دعوا شده، توسط قضات نخبه‌ای که قدرت حل مسئله، مدیریت پرونده و ارائه پاسخ مطلوب را دارند، باز می‌شود. در کنار این موارد، همکاری نخبگان در کارهای شبه‌قضائی سنگین در ستاد و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه نیز کمک کار می‌شود.

معاون رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: همان‌طور که نخبگان با اثرگذاری موجب ارتقای فرهنگ سازمانی می‌شوند، زمینه، ظرفیت و فرهنگ کار با کارکنان نخبه نیز باید فراهم شود تا توانمندی‌های این افراد در مسیر رشد شکوفا و منتهی به بلوغ فکری و توسعه پایدار شود.

در ادامه، مهدی دوست‌محمدیان، نماینده تیم پژوهشی معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه، با ارائه گزارشی از اقدامات صورت‌گرفته در راستای جذب نخبگان دستگاه قضا عنوان کرد: طراحی شاخص‌ها، معیارهای نخبگی و استعدادهای برتر، شناسایی نخبگان و کشف استعدادهای برتر به‌ منظور رشد و توانمندسازی و ایجاد شبکه نخبگان در راستای بهره‌مندی از ظرفیت ایشان در شناسایی و حل مسائل و همچنین ایجاد سازکار مناسب به منظور افزایش سهم مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها در ابتدا در دستور کار قرار گرفت و در ادامه در راستای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای حمایت هرچه بیشتر از نخبگان، اقدامات پژوهشی نیز به صورت میدانی انجام شده است تا با برگزاری جلسات کانونی، شاخص‌های مورد نیاز به منظور جذب نخبگان دستگاه قضا امتیاز‌بندی شود.

دوست‌محمدیان افزود: داده‌های مورد نیاز مبتنی بر شاخص‌های بومی دسته‌بندی شده ‌و مصاحبه با قضات سرآمد دستگاه قضا در جمع‌بندی اطلاعات بسیار مثمر ثمر بوده است.

حامد عباسی، مجری طرح شناسایی نخبگان دستگاه قضا نیز با بیان اینکه یکی از موضوعات بسیار مهم کشور که رهبر معظم انقلاب بسیار به آن توجه داشتند بحث جذب، به‌کارگیری و شناساسی و نگهداشت نخبگان است، عنوان کرد: ازجمله دستگاه‌های دخیل در این موضوع که انصافا عملکرد مطلوبی داشته است، از دستگاه قضا می‌توان نام برد که از دو سال گذشته ورود بسیار خوبی در این حوزه داشته است.

عباسی با اشاره به اهمیت جذب نخبگان از جنبه‌های مختلف، اظهار کرد: دلیل بهره‌مندی از ظرفیت‌های نخبگان از جنبه‌های متعددی حائز اهمیت است و در اصل از سرمایه‌های کشور حمایت می‌شود. سرمایه‌هایی که با طرح ایده‌های جدید، زمینه رشد و پیشرفت سازمان و کشور را فراهم می‌آورند.

وی با بیان اینکه از وظایف بنیاد ملی نخبگان، جذب نخبگان است، اظهار کرد: شاخص‌های عمومی بنیاد ملی نخبگان در اکثر موارد به کار گرفته می‌شود، اما قوه قضائیه در اقدامی تخصصی بر اساس ماهیت عملکردی و اهداف و سیاست‌های خود مبادرت به پژوهش و شناسایی قضات و کارکنان نخبه قوه قضائیه در حین خدمت کرده، ضمن اینکه برای جذب نخبگان میان‌رشته‌ای که با کارکنان این دستگاه تعامل و همکاری دارند هم نخبه‌گزینی می‌کند. شاخص‌هایی که می‌تواند با موشکافی دقیق‌تری بومی‌گزینی شود.

عباسی افزود: تیم پژوهش با بررسی مقالات و پژوهش‌های مختلف به شناسایی این شاخص‌ها پرداخته است. دسته‌بندی آموزشی، قضائی، اجرائی، افتخارات و اختراعات قضائی، فرهنگی و اجتماعی از اعم این شاخصه‌ها هستند تا با شایسته‌گزینی افراد در جایگاه مناسب خود قرار گیرند. البته چالش‌هایی برای شناخت شاخص‌های نخبگی وجود دارد به جهت اینکه برخی از آنها‌ را خیلی سخت می‌توان سنجید که طبیعی است؛ چون بحث، تفسیر، تحلیل و استدلال و سنجش خاصی نمی‌توان برای آن به کار برد که امید است با تطبیق داده‌ها، نتایج مطلوب‌تری حاصل شود.

در پایان این نشست، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه از مهدی جوهری، مدیرکل آموزش قوه قضائیه و مریم خزائی، رئیس حوزه معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه که با حمایت از فعالیت‌های پژوهشی نقش مؤثری در تحقق مأموریت‌های تیم پژوهش معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه ایفا کردند، با اهدا لوح سپاس، تقدیر و تجلیل کرد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری تهران، جوهری در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت، به‌ویژه شهید جمهور ‌آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: امروز الحمدالله کارنامه دولت سیزدهم در حوزه فرهنگی و اجتماعی در سراسر کشور به‌ویژه استان‌ تهران، درخشان و قابل قبول‌ است که شامل برنامه‌ریزی برای رفع آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی و برگزاری برنامه‌های ایجابی و نشاط‌آور از‌جمله برگزاری همایش‌های میلیونی مثل غدیر و... است که این برنامه‌ها در استان‌های دیگر هم الگوبرداری شده و به اجرا درآمده است.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها