|

‎اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

دیروز در پایان جلسه هیئت دولت، وزرا با حضور در جمع خبرنگاران در حیاط پاستور پاسخ‌گوی سؤالات آنان بودند.

‎اعضای کابینه سیزدهم  در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

دیروز در پایان جلسه هیئت دولت، وزرا با حضور در جمع خبرنگاران در حیاط پاستور پاسخ‌گوی سؤالات آنان بودند.

امیر محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، با اشاره به حضور ناوشکن البرز در دریای سرخ، تأکید کرد: حضور ما در همه آب‌ها یک حضور امنیت‌ساز است و هیچ محدودیتی برای خود قائل نیستیم؛ به‌ویژه در این منطقه که منطقه حساسی است، رصد کامل تحولات را انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حمایت ایران از انصار‌الله یمن اظهار کرد: یمن قطعا مورد حمایت جمهوری اسلامی است و ما در همه ابعاد از آنان حمایت می‌کنیم، اما مستقل هستند و تصمیماتی را که می‌گیرند خودشان اتخاذ می‌کنند. یمن کشوری پیشرو است که علیه نظام سلطه گام برمی‌دارد و هر کشوری در این مسیر باشد حتما حمایت منطقه‌ای کشورها را در پی دارد.

احمد وحیدی، وزیر کشور، در واکنش به شایعه برداشت لیتیم از دریاچه ارومیه توسط چینی‌ها تصریح کرد: اینها شایعات است و چنین چیزی تأیید نمی‌شود.

وی در واکنش به هک اخیر اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر اینترنتی تأکید کرد: دستگاه‌هایی که موظف هستند با هک‌های سایبری برخورد و امنیت سایبری را دنبال کنند، در این زمینه مسئولیت دارند. چند دستگاه در این موضوع درگیر هستند؛ هم افتا مسئولیت دارد و هم در حوزه‌هایی سازمان پدافند غیرعامل و وزارت ارتباطات و دستگاه‌هایی که مسئول‌اند، البته دستورات لازم را می‌دهند و راهنمایی‌های لازم را می‌کنند. مهم این است کسانی که این اطلاعات را دارند، مطابق این دستورالعمل‌ها خودشان را تقویت و ایمنی اطلاعاتی را که نزدشان است، تأمین کنند.

محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور نیز با اشاره به در پیش‌ بودن سفر سیدابراهیم رئیسی به ترکیه، اظهار کرد: دولت خوشبختانه در زمینه ارتباط بین‌المللی تقریبا وضعیت کم‌نظیری را تجربه می‌کند.

وی افزود: خوشبختانه توافق‌ها، تفاهم‌ها و مسائلی که در سفرهای رئیس‌جمهوری به کشورهای مختلف رخ داده -‌از بریکس گرفته تا اوراسیا و شانگهای‌- تماما مدیریت می‌شود و بخش‌های زیادی از این تفاهمات به قرارداد رسیده است که آثار این قراردادها بر زندگی مردم نیز آشکار می‌شود.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد: از دیروز فناوری پلاسما مبتنی بر پزشکی هسته‌ای را وارد عرصه پزشکی و درمانی کشور کردیم.

به گزارش ایسنا، او در حاشیه جلسه هیئت وزیران، در جمع خبرنگاران گفت: روز گذشته در استان البرز سمپوزیوم پزشکی اتمی برگزار کردیم. ویژگی آن هم‌تراز بودن این سمپوزیوم با سمپوزیوم‌های مشابه کشورهای پیشرو در فناوری‌های نوین است. پلاسما را وارد پزشکی و درمان کردیم.

وی ابراز خرسندی کرد: این نشان می‌دهد که یکی از یافته‌ها و فناوری‌هایی که در زنجیره فناوری‌های سازمان انرژی اتمی است، هم‌تراز با کشورهای پیشرفته در اختیار مردم قرار گرفته است.

محسن منصوری، معاون اجرائی رئیس‌جمهور، از سفر دو‌روزه رئیسی به استان زنجان خبر داد و گفت: رئیس‌جمهور بعد از بازگشت از سفر خارجی (ترکیه) در روزهای جمعه و شنبه به استان زنجان سفر می‌کند. در این سفر بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان از پروژه‌های عمرانی و اقتصادی افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

محمد‌مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز درباره نظارت بر فیلم و سریال‌های نمایش خانگی اظهار کرد: این موضوع به‌زودی با سامانه بسیار خوبی تحت نظارت سازمان سینمایی در خواهد آمد. بخش سریال‌ها هم فعلا با توافقی که داشتیم در حال انجام‌شدن است تا توافق نهایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اتفاق بیفتد.

وی تأکید کرد: ما منتقد نمایشی هستیم که امروز از چهره خانواده و روابط خانوادگی و از خشونت و سیاه‌نمایی در برخی از این سریال‌هاست. ایراد ما محتوایی است و نه درباره اصل نمایش خانگی که به‌عنوان یک فرصت تلقی می‌شود.

اسماعیلی درباره دلیل تعویق پروازهای عمره بیان کرد: رئیس سازمان حج و زیارت به من هم دیشب خبر داد و امروز هم وزیر راه در سفر ترکیه بود و امکان مذاکره نداشتیم ولی پیگیری می‌کنیم تا حل شود. مسئله یک اختلاف فنی بین دو سازمان و شرکت هواپیمایی است که باید حل شود و علی‌القاعده نباید موضوعی جدی باشد.

میثم لطیفی، رئیس سازمان اداری و استخدامی درباره آزمون استخدامی آموزش و پرورش اظهار کرد: اگر تأمین اعتبار صورت گیرد، برنامه ما این است که در اسفند و پیش از ماه مبارک رمضان آزمون استخدامی آموزش و پرورش را داشته باشیم.

وی ادامه داد: خروجی ما در آموزش و پرورش به خاطر بازنشستگی چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر است و به همین نسبت اگر بخواهیم شرایط موجود را حفظ کنیم باید جذب داشته باشیم. بخشی از این جذب را از طریق دانشگاه فرهنگیان که ۳۰ هزار نفر امسال مجوز به این دانشگاه دادیم خواهیم داشت.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به اینکه بسته هدیه اینترنت دولت برای شهروندانی که شماره خود را در پنجره ملی خدمات هوشمند دولت ثبت کردند، از امروز فعال می‌شود،‌ افزود: ۱۲ گیگ اینترنت داخلی یا معادل پنج گیگ اینترنت بین‌المللی بر روی شماره ثبت‌شده متقاضیان فعال می‌شود.

وی هفته آینده را حداکثر زمان ثبت‌نام اینترنت رایگان دولتی اعلام کرد و گفت: مردم فرصت دارند تا ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ از هدیه اینترنتی دولت استفاده کنند.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت توزیع شیر‌خشک در کشور اظهار کرد: نیاز ما به شیرخشک در کشور ماهی پنج میلیون قوطی است. ماه پیش ۱۲ میلیون قوطی شیر‌خشک توزیع کردیم. بنابراین امروز بیش از نیازمان در حال توزیع شیر‌خشک هستیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره شناسایی ویروس تنفسی جدید در ایران که در چین و آمریکا شیوع یافته است، اعلام کرد: هنوز ویروسی در کشور ما شناسایی نشده است.

داود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، درباره احتمال افزایش قیمت سوخت اظهار کرد: افزایش قیمت سوخت باید در منابع هدفمندسازی یارانه‌ها پیش‌بینی شود.وی افزود: آنچه الان در منابع هدفمندی پیش‌بینی کردیم، این است که سرجمع منابع هدفمندی حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند، اما تصمیمی درباره ترکیب ۱۰ درصد نگرفتیم که باید رایزنی شود.

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، درباره انتقادها به نحوه فعالیتش در کشور اظهار کرد: متوجه نیستند گردشگری، شغل درست می‌کند. ما باید ابتدا در نگاه مسئولان نسبت به گردشگری تحول ایجاد کنیم. ۸۷۰ مسجد و ۴۸۰ بقاع متبرکه در مسیر گردشگری داریم. مسئله من این است که در مسجد را باز کنیم تا مردم از امکانات مسجد استفاده کنند و نمازشان را بخوانند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: هنوز کار داریم برای رفع موانع گردشگری. کارهای زیادی شده است تا گردشگری در کشور تکان بخورد و پایدار بماند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها