|
کدخبر: 850918

ستاره نوظهور والیبال ایران در چالش سربازی

ورزشکاران ایرانی اگرچه روزهای بسیار سختی را برای آماده‌سازی و رسیدن به قهرمانی سپری می‌کنند؛ ولی به‌خوبی می‌دانند اگر بتوانند در المپیک یا یکی از رقابت‌های جهانی مدالی ارزشمند کسب کنند، می‌توانند حسابی از کنار آن سود ببرند.

 ورزشکاران ایرانی اگرچه روزهای بسیار سختی را برای آماده‌سازی و رسیدن به قهرمانی سپری می‌کنند؛ ولی به‌خوبی می‌دانند اگر بتوانند در المپیک یا یکی از رقابت‌های جهانی مدالی ارزشمند کسب کنند، می‌توانند حسابی از کنار آن سود ببرند. این موضوع علاوه بر افتخارات ورزشی و پاداش‌های احتمالی است که برای آنها به همراه دارد. در یک مورد خاص برای ورزشکاران مرد ایرانی هم مهم است: خدمت سربازی. مطابق با قانون، ورزشکاران ایرانی در صورت رسیدن به یکی از دو مدال مذکور از خدمت سربازی معاف می‌شوند. از‌این‌رو آنها می‌توانند دو سال بیشتر به عمر ورزشی‌شان اضافه کنند. البته این مورد برای ورزشکاران حرفه‌ای بعضا چندان دردسری هم ندارد؛ چون با فعالیت باشگاه‌های نظامی، ستاره‌های دنیای ورزش ایران می‌توانند به‌جای رفتن به پادگان، دو سال را در یکی از تیم‌های نظامی سپری کنند. اگرچه این بخش هم با اعتراض نصفه‌و‌نیمه عده‌ای دیگر همراه شده و آن را نوعی تبعیض می‌دانند؛ ولی به هر روی امکانی است که در اختیار نخبه‌های ورزشی قرار گرفته است.

تا پیش از این بیشتر بحث‌هایی که درباره خدمت سربازی و ورزشکاران مطرح شده، مربوط به بازیکنان فوتبال است. همین فصل گذشته اعزام به خدمت سیاوش یزدانی و محمدحسین مرادمند جنجال زیادی به پا کرد. پیش‌ازآن داستان کارت‌های پایان خدمت جعلی هم سروصدای زیادی به راه انداخته بود. این موارد در کنار اعزام تیم‌های فوتبال به رقابت‌های بین‌المللی و البته لژیونرشدن بازیکنان همواره مورد بحث بوده است. آخرین اقدامی که سازمان نظام وظیفه برای حل‌وفصل مشکل بازیکنان فوتبال انجام داده، این بوده که بازیکنان ملی‌پوش را تا 30‌سالگی از خدمت سربازی معاف کند و به بازیکنان لیگ‌برتری هم اجازه دهد تا 28‌سالگی بازی کنند.

مورد جدیدی که به‌تازگی چالش سربازی را دوباره در فضای ورزش ایران مطرح کرده، نه داستان فوتبال، بلکه مربوط به والیبال است. این‌بار کمپینی در بین ستاره‌های ورزش ایران به راه افتاده که تقاضا دارند امین اسماعیل‌نژاد ستاره این روزهای والیبال ایران معاف شود. امین اسماعیل‌نژاد در همین رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال ایران چهره شده است. جوان اول تیمِ بهروز عطایی آن‌قدر در همین چند بازی درخشیده و در زدن سرویس تبحر نشان داده که مشتریان زیادی از لیگ‌های معتبر ایتالیا و لهستان دارد. او همچنان در اردوی تیم ملی والیبال ایران مانده تا به همراه این تیم در جمع هشت تیم برتر هم رقابت کند. با وجود مشتریانی که او دارد و آینده روشنی که با توجه به لژیونرشدن در پیش دارد، مشکل سربازی، مانع از خروج او به مقصد لیگ خارجی شده است. اسماعیل‌نژاد هنوز یک سال دیگر خدمت سربازی دارد و باید آن را سپری کند. اما هم‌زمان عادل غلامی، ستاره سابق تیم ملی والیبال ایران، کمپینی به راه انداخته و خواسته تا این بازیکن جوان معاف شود. عادل غلامی سرعتی‌زن سابق تیم ملی با انتشار عکسی از اسماعیل‌نژاد خواهان معافیت این ستاره جوان والیبال ایران شده و نوشته: «درمورد این پسر باید گفت اَبَر‌پدیده والیبال ایران. امیدوارم با درایت آقای داورزنی عزیز موضوع خدمت سربازی ایشون برطرف بشه و ایشون رو در باشگاه‌های بزرگ دنیا ببینیم؛ واقعا کاری که الان امین انجام میده به نظرم جز خدمت به ایران عزیز چیز دیگه‌ای نیست و فرقی با خدمت سربازی نداره که حتی به نظرم خدمات بیشتری از سربازی هم به این مملکت ارائه می‌ده». عادل غلامی از بقیه اهالی والیبال و به طور کلی ورزش نیز درخواست کرده که از این پویش حمایت کنند. در ادامه چهره‌های سرشناسی مثل شجاع خلیل‌زاده، حسین کنعانی‌زادگان، جواد کاظمیان، رحمان داودی، علی شفیعی، فرهاد ظریف و چند چهره مهم دیگر خواهان معافیت اسماعیل‌نژاد از خدمت سربازی شدند که او خودش هم این استوری‌ها را در صفحه اینستاگرامش بازنشر کرد. امین اسماعیل‌نژاد، پشت‌خط‌زن تیم ملی ایران ولی سعی کرد روزهای نخست چندان واکنشی به این مورد نداشته باشد. او چندی پیش در حاشیه تمرین ملی‌پوشان گفت: «بعد از چهار بازی هفته سوم که در لهستان انجام دادیم، چند روزی است که اینجا مانده‌ایم و خدا را شکر می‌کنم که در این چند روز اردوی خوبی را در لهستان داشتیم. چند جلسه تمرین بدن‌سازی خوب و تمرین توپی داشتیم تا آماده‌تر از همیشه به مرحله نهایی لیگ ملت‌ها برویم. ان‌شاءالله بتوانیم آنجا هم بهترین نتیجه را بگیریم و دل مردم را شاد کنیم. خدا را شکر بعد از نتایج خوبی که در این چند هفته از لیگ ملت‌ها گرفتیم، بچه‌ها انگیزه خوبی دارند و با جان و دل تلاش می‌کنند تا ان‌شاءالله برویم آنجا و بهترین نتیجه را بگیریم. بالاخره هرکسی که پیراهن تیم ملی را می‌پوشد، به دنبال این است که بهترین عملکرد خود را نشان دهد. من هم مثل بچه‌ها سعی می‌کنم بهترین عملکرد خودم را داشته باشم که بتوانیم همه با هم پرچم ایران را بالاتر ببریم». اسماعیل‌نژاد درمورد کمپینی که برای معافیتش راه افتاده نیز گفت: «در این چند هفته همه ورزشکاران، بازیکنان و رفیق‌های من لطف داشتند؛ اما بالاخره من سرباز این مملکت هستم. یک سال از سربازی من گذشته و یک سال دیگر آن باقی مانده است؛ ولی به خاطر پیشنهادهای خوبی که داشتم، امیدوارم مردم هم حمایت کنند تا من بتوانم در لیگ‌های معتبر شرکت کنم و بتوانم اسم ایران را بیشتر از قبل به زبان‌ها بیاورم».

درخواست‌ها از محمدرضا داورزنی برای گرفتن معافیت اسماعیل‌نژاد به حدی بود که او مجبور شد به این مورد واکنش نشان دهد. واکنشی که البته چندان امیدوارکننده نبوده است. محمدرضا داورزنی، در برنامه ورزشگاه به این سؤال پاسخ داد و تأکید کرد که فقط فرمانده کل قوا یعنی رهبر معظم انقلاب باید این دستور را صادر کند. همچنین داورزنی اعلام کرد که رفتن روی سکو در مسابقات قهرمانی جهان یا المپیک نیز می‌تواند قضیه اسماعیل‌نژاد را حل کند. البته داورزنی تأکید کرد که فدراسیون تمام تلاش خود را برای حل این قضیه انجام خواهد داد. این چالش جدید در شرایطی صورت گرفته که در آخرین اقدام خود اسماعیل‌نژاد در اینستاگرام واکنش نشان داد و نوشت: «با سلام خدمت مردم شریف سرزمینم، ایران؛ امیدوارم با نتایجی که تا اینجای رقابت‌ها با دعای خیر شما کسب کردیم، توانسته باشیم ذره‌ای هم که شده موجب شادی دل‌های پرمحبت‌تان شده باشیم. همچنین از تمام عزیزانی که پویشی جهت خدمت مقدس سربازی من راه‌اندازی کردند تقدیر و تشکر می‌کنم. ان‌شاءالله به لطف خدا، دعای خیر شما و حمایت و همکاری مسئولان این موضوع به بهترین شکل مدیریت خواهد شد و این فرصت را برای من فراهم خواهد کرد تا بتوانم در بالاترین سطح والیبال دنیا بازی کنم و برای تیم ملی کشورم در مسابقات مختلف افتخار بیافرینم.‌ بدانید که هرکجا که باشیم، دل و قلب‌مان با شماست و برای ایران و تیم ملی می‌تپد.

سرباز کوچک شما، امین اسماعیل‌نژاد».