|
کدخبر: 835858

لاوروف در سخنرانی مجازی در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان؛

روسیه از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کند

وزیر امور خارجه روسیه گفت: موضع شرکت‌کنندگان در نشست تهران به هم نزدیک است و این می‌تواند به تحقق صلح در افغانستان کمک کند.

به گزارش ایرنا، «سرگئی لاوروف» روز چهارشنبه در سخنرانی مجازی خود در دومین نشست وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان گفت: روسیه از ایجاد صلح و ثبات در افغانستان حمایت می‌کند و این کشور باید از صفر شروع کرده و خرابی‌ها را جبران کند.

وزیر امورخارجه فدراسیون روسیه با بیان اینکه وضعیت فعلی افغانستان نتیجه حضور نظامی آمریکا در این کشور است، اظهار داشت: ما از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کنیم و شهروندان افغانستانی باید بدانند حقوق آنها عملی و اجرایی می‌شود. در این راستا، همه کشورها باید مسوولیت خود را در مقابل افغانستان بپذیرند.

این دیپلمات روس با تاکید بر اینکه غربی‌ها و آمریکا از راه دور همواره تحقق اهداف خود را در افغانستان دنبال کرده‌اند، تصریح کرد: باید قومیت‌های مختلف در افغانستان را در نظر بگیریم و از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت کنیم و شهروندان افغان باید بدانند که حقوق آنها محقق و اجرایی می‌شود.

لاوروف با بیان اینکه در حال حاضر شاهد قاچاق مواد مخدر و فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان هستیم، ادامه داد: باید از همه امکانات منطقه‌ای و بین‌المللی برای بهبود وضعیت این کشور استفاده کنیم. موضع شرکت‌کنندگان در این نشست به هم نزدیک است و این می‌تواند به تحقق صلح در افغانستان کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: درباره وضعیت افغانستان، سازمان ملل باید نقش هماهنگی را ایفا کند و روسیه نیز آماده است که تلاش خود را انجام دهد و کمک‌های بشردوستانه به کشور افغانستان ارسال کند.

دومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان از امروز چهارشنبه در محل وزارت امور خارجه با حضور وزیران خارجه ایران، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان و سفرای چین و روسیه آغاز شد.

وزرای امور خارجه روسیه و چین نیز در این نشست به شکل مجازی حضور دارند. سفرای کشورهای خارجی مقیم در تهران نیز در این نشست به صورت مهمان حضور یافته‌اند.