|

دور دنیا در سالی که گذشت

از دادگاه‌های ترامپ تا همه‌گیری باربنهایمر

در ماه آوریل ۲۰۲۳ نام دونالد ترامپ به صدر اخبار جهان راه یافت. او نخستین رئیس‌جمهور سابق ایالت متحده شد که در یک کیفرخواست به ۳۴ فقره جرم کیفری متهم می‌شوپ

از دادگاه‌های ترامپ تا همه‌گیری باربنهایمر
سحر طلوعی خبرنگار شبکه شرق

 

بازار داغ هوش مصنوعی و نگرانی دولت‌ها

در ژانویه سال ۲۰۲۳ چت جی‌پی‌تی به یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارها تبدیل شد؛ طوری که صد میلیون کاربر از آن استفاده و به رشد ارزش آن به ۲۹ میلیارد دلار کمک کردند. در ادامه این وضعیت مخاطرات استفاده از هوش مصنوعی و احتمال نقض امنیت و حریم خصوصی شهروندان مطرح شد و دولت‌های آمریکا و انگلیس را واداشت تا با رهبران سیلیکون‌و‌لی و کمپانی‌های دیجیتال جلسه بگذارند و از نگرانی‌های‌شان بگویند.

 

اتهام جرائم کیفری برای دونالد ترامپ

در ماه آوریل ۲۰۲۳ نام دونالد ترامپ به صدر اخبار جهان راه یافت. او نخستین رئیس‌جمهور سابق ایالت متحده شد که در یک کیفرخواست به ۳۴ فقره جرم کیفری متهم می‌شود. دعوا بر سر دخالت‌ غیرقانونی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ و پرداخت حق‌السکوت به دو زن بازیگر فیلم‌های پورن بود. پس از این ماجرا ترامپ به یکی مشتری‌های دادگاه‌های فدرال تبدیل شد؛‌ حمله به کنگره و ادعای تقلب در انتخابات ۲۰۲۰، خروج اسناد محرمانه از کاخ سفید و فرار مالیاتی دیگر اتهامات کیفری ترامپ در سال ۲۰۲۳ بود.

 

یکه‌تازی هند در جمعیت و قطب جنوب ماه

پیش‌بینی سازمان ملل درباره عبور جمعیتی هند از چین درست از آب درآمد و بالاخره در آوریل ۲۰۲۳ اعلام شد این کشور با بیش از یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون نفر، چین را پشت سر گذاشته است. همچنین هند در ماه می نام خود را در کنار نام‌ آمریکا، روسیه و چین در زمینه فرود بر ماه ثبت کرد. هندی‌ها در ماموریت چاندرایان ۳، برای نخستین‌بار در تاریخ علوم فضایی، ماه‌نورد خود را در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آوردند.

 

پایان رسمی پاندمی کووید ۱۹ در جهان

سرانجام سازمان بهداشت جهانی در ماه می‌ ۲۰۲۳ پایان همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ و بیماری کرونا را اعلام کرد. ویروسی که در اواخر سال ۲۰۱۹ از چین آغاز شد و در ادامه یک جهان را به خود مشغول کرد. این همه ‌گیری در کل  جان ۶ میلیون و ۹۸۸ هزار و ۶۶۶ نفر را گرفت. بر اساس آمارهای رسمی بیش از ۷۷۲ میلیون نفر در طول سه سال در سراسر جهان به این ویروس آلوده شدند.

 

شاهزاده چارلز به آرزوی خود رسید

پس از درگذشت ملکه الیزابت دوم در سال ۲۰۲۲، پسر بزرگش شاهزاده چارلز به عنوان جانشین او به مقام پادشاهی بریتانیا رسید. شاهزاده چارلز در ماه می ۲۰۲۳ طی مراسمی در وست‌مینستر ابی تاج پادشاهی را در سن ۷۴ سالگی بر سر گذاشت و با عنوان پادشاه چارلز سوم نامش را در سیاهه پادشاهان بریتانیا ثبت کرد. او مسن‌ترین فردی بود که به تاج و تخت بریتانیا می‌رسید.

 

رکورد شکنی دمای هوا در جهان

کارشناسان هواشناسی در ماه آگوست ادعا کردند سال ۲۰۲۳ با تقریبی بالا می تواند گرم‌ترین سال جهان باشد و هوا در ۱۲۵ هزار سال گذشته تا این حد گرم نبوده است. در واقع داده‌ها نشان می‌دهند در سال ۲۰۲۳ و تا پایان اکتبر، متوسط دمای هوا یک و ۴۰ درجه سانتیگراد بالاتر از خط بالای دمایی بین سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ (آغاز دوران صنعتی ) رفته است.

 

پایان توییتر و آغاز ایکس

ایلان ماسک پس از تصاحب پلتفرم توییتر، سلسله تغییراتی را از فرم تا تعداد کارمندان و … در این شبکه اجتماعی رقم زد. یکی از این وقایع، تغییر نام پلتفرم از توییتر به ایکس در ماه جولای ۲۰۲۳ بود. به این ترتیب کاربران این شبکه اجتماعی با پرنده آبی خداحافظی کردند تا ایلان ماسک به آرزویش که همانا تبدیل ایکس به یک پلتفرم چندرسانه‌‌ای است، برسد.

 

باربنهایمر؛ تقابل صورتی‌ها و جدی‌ها

در ماه جولای سال ۲۰۲۳ اتفاق عجیبی در سراسر جهان رخ داد؛ دو فیلم «باربی» از گرتا گرویگ و «اوپنهایمر» اثر کریستوفر نولان در سینماها اکران شد و پدیده ای فرهنگی به نام «باربنهایمر» شکل گرفت. اولی نماینده دنیای فانتزی و کمدی بود و دومی متعلق به دنیای جدی و بدون شوخی. تضاد باربنهایمر تا مدت‌ها به صورت انواع میم و استیکر و … در فضای مجازی جریان داشت.

 

درگذشت معمار سیاست خارجه ایالات متحده

هنری کیسینجر در ماه نوامبر ۲۰۲۳ در خانه خود در شهر کنت ایالت کنتیکات آمریکا درگذشت. او ۱۰۰ ساله بود. از کیسینجر به عنوان قوی‌ترین وزیر خارجه (۱۹۷۳- ۱۹۷۷) و معمار سیاست خارجی ایالات متحده در روابط با چین و روسیه خاصه در دوران جنگ سرد نام می‌برند. او پس از پایان دوران وزارت همواره طرف مشاوره دولت‌های مختلف در آمریکا بود و جایگاه خاص خود را حفظ کرد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها