|

کشورهای آفریقایی میلیاردها دلار از تحریم نیجر زیان دیده‌اند

فعالان اقتصادی غرب آفریقا به‌شدت از تبعات منفی تحریم‌های اعمال‌شده علیه نیجر انتقاد دارند و تاکید می‌کنند این مساله بر تمام منطقه ساحل آفریقا تاثیر گذاشته در حالی که هفت ایالت شمال نیجریه به این دلیل زیان‌های شدیدی متحمل شده‌اند.

کشورهای آفریقایی میلیاردها دلار از تحریم نیجر زیان دیده‌اند

 

به گزارش شبکه شرق، فعالان اقتصادی غرب آفریقا به‌شدت از تبعات منفی تحریم‌های اعمال‌شده علیه نیجر انتقاد دارند و تاکید می‌کنند این مساله بر تمام منطقه ساحل آفریقا تاثیر گذاشته در حالی که هفت ایالت شمال نیجریه به این دلیل زیان‌های شدیدی متحمل شده‌اند.

شبکه تلویزیونی «آفریقا ۲۴» در گزارشی اعلام کرد، به اعتقاد تاجران غرب آفریقا تحریم‌های اعمال‌شده بر کالا و خدمات در نیجر اقتصاد تمام منطقه ساحل آفریقا را تحت تاثیر خود قرار داده است.

بر اساس گزارش این رسانه، تاجران حجم زیان‌های خود را میلیاردها دلار اعلام کرده و تاکید می‌کنند، بخشی از این زیان‌ها به دلیل کاهش شدید فروش آنها به بازار نیجریه و کشورهای مجاور آن است.

گفتنی است بعد از کودتای ۲۶ جولای در نیجر، بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌ها همکاری اقتصادی خود را با این کشور واقع در غرب آفریقا متوقف کردند.

مجموعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا هم تحریم‌‌هایی علیه این کشور اعمال و در این راستا مرزهای مشترک نیجر با شماری از کشورهای مجاور بسته شد.

در این بین نیجریه به عنوان یکی از همسایگان نیجر اعلام کرد به شدت تحت تاثیر این تحریم‌ها قرار گرفته است زیرا هفت استان مجاور این کشور اکثر صادرات کشاورزی خود را به نیجر انجام می‌دهند.

ابراهیم دندکاتا رئیس مجمع اقتصادی «آریوا» در این باره گفت: حجم تجارت رسمی به ثبت رسیده بین نیجریه و نیجر در سال گذشته حدود ۲۴۰ میلیون دلار اعلام شده، در حالی که حجم مبادلات تجاری غیررسمی از مرز ۶۵۰ میلیون دلار گذشته بود.

یکی از نمادهای این تحریم، صف طولانی کامیون‌های حامل مواد غذایی است که در پشت مرز نیجر منتظر مانده‌اند و اجازه ورود به آنها داده نمی‌شود.

نیجریه همچنین به عنوان تامین‌کننده ۷۰ درصد از برق نیجر، از ۲ آگوست ۲۰۲۳ یعنی چند روز بعد از کودتا، آن را قطع کرد.

شبکه تلویزیون المیادین هم در گزارشی در این باره خبر داد، مجموع زیان‌های کشورهای منطقه ساحل و اکواس (جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا) هفته‌ای ۱۲.۹ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

 

منبع: اعتماد آنلاین
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها