|
کدخبر: 845442

مروری بر رسانه های انگلیسی / 15 اردیبهشت 1401 / 5 می 2022

بازگشت به دوران سقط جنین با میله رخت‌آویز؟

زمزمه‌های لغو احتمالی قانون سقط جنین باعث شده خبرهای این موضوع جایگزین خبرهای مربوط به اوکراین در تیتر و عکس یک روزنامه‌های آمریکایی شود. گرچه خبرهای اوکراین هم جایگاه خود را در صفحات اول این روزنامه‌ها دارد.

زمزمه‌های لغو احتمالی قانون سقط جنین باعث شده خبرهای این موضوع جایگزین خبرهای مربوط به اوکراین در تیتر و عکس یک روزنامه‌های آمریکایی شود. گرچه خبرهای اوکراین هم جایگاه خود را در صفحات اول این روزنامه‌ها دارد. از جمله خبر همکاری میان اوکراین و نهادهای اطلاعاتی آمریکا در کشتن ژنرال‌های روسی. روزنامه‌های اروپایی هم علاوه بر خبرهای داخلی کشورهای قاره سبز، به تصمیم اتحادیه درباره تحریم واردات نفت روسیه اشاره کرده اند و البته دست داشتن نظامیان روسیه در کشتار غیرنظامیان آفریقا. 

روزنامه‌های خاورمیانه‌ای همچنان بابت روزهای عید فطر تعطیل هستند و برخی از آنها مثل نشنال امارات به ماجرای بحران مواد غذایی در جهان و جنگ اوکراین و احتمال تحریم نفتی روسیه و برگزاری نشست گروه ۲۰ در اندونزی پرداخته است.

 

گاردین

مزدوران روسی از جان آفریقایی‌ها چه می‌خواهند؟

روزنامه گاردین به اسناد و مدارکی دست یافته است که نشان می‌دهد مجموعه روسی واگنر در آفریقا در کشتار غیرنظامیان دست داشته است.

واگنر موسوم به مدرسان روسی مجموعه‌ای از نظامیان و شرکت‌های خصوصی حلقه نزدیک به پوتین هستند که سال گذشته با برخی کشورهای آفریقایی از جمله مالی وارد روابطی شده اند تا امنیت و ثبات را در این کشورها برقرار کنند! 

این اسناد نشان می‌دهد ۴۵۶ شهروند غیرنظامی مالی بین ژانویه تا اواسط آوریل امسال به دست نیروهای واگنر جان باخته اند.

 

یواس‌ای تودی

بازگشت به دوران سقط جنین با میله رخت‌آویز؟ 

با درز اطلاعات و حرف‌های درگوشی میان قضات دیوان عالی و نهادهای تصمیم‌گیر درباره لغو قانون سقط جنین، جنبش‌های اعتراضی دست به کار شده اند و واکنش نشان داده اند. این اتفاق به اعتماد عمومی جامعه آمریکایی ضربه زده است.

زنان هوادار حق انتخاب از این که دستاورد سالهای گذشته زنان آمریکایی از بین برود و حق سقط جنین از آنها گرفته شود، برآشفته اند و مقابل دادگاه دیوان عالی در واشنگتن صف کشیده اند. 

این زنان علاوه بر دست‌نوشته‌هایی که رویش به حق مالکیت زنان بر بدنشان اشاره شده، همراه خود دارند، رخت‌آویزهایی هم در دست گرفته اند که هشدار بدهند لغو قانون سقط جنین، باعث می‌شود زنان به راه‌های غیربهداشتی و غیرقانونی برای سقط جنین روی بیاورند و سلامتشان را به خطر بیاندازند.

 

نیویورک تایمز

همکاری آمریکا و اوکراین در کشتار ژنرال‌های روسی

مقامات ایالات متحده اعلام کرده اند ارتش اوکراین با همکاری نهادهای اطلاعاتی آمریکا موفق شده تعدادی از ژنرال‌های روسی فعال در حمله علیه این کشور را هدف بگیرد. 

اوکراینی‌ها می‌گویند ۱۲ ژنرال روسی را از آغاز حمله این کشور به اوکراین کشته اند. آنها از اطلاعات طبقه‌بندی شده و محرمانه دولت بایدن برای رسیدن به این هدف سود برده اند.

این اسناد طبقه‌بندی شده همچنین اطلاعاتی درباره نحوه تحرکات روسها در مناطق شرقی اوکراین و دونباس را در اختیار ارتش اوکراین گذاشته است.