|

پزشکیان بعد از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری برای نخستین بار در مرقد امام(ره) سخنرانی کرد

رفیق هم باشیم، برای ایران

رئیس‌جمهور منتخب، عصر دیروز (شنبه) با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد

دیروز اولین برنامه رئیس‌جمهور منتخب، دیدار خصوصی با مقام معظم رهبری و حضور در مرقد امام‌(ره) بود تا به تجدید میثاق با آرمان‌های انقلاب بپردازد.

رفیق هم باشیم، برای ایران

دیروز اولین برنامه رئیس‌جمهور منتخب، دیدار خصوصی با مقام معظم رهبری و حضور در مرقد امام‌(ره) بود تا به تجدید میثاق با آرمان‌های انقلاب بپردازد.

مسعود پزشکیان، رئیس‌جمهور منتخب، عصر دیروز (شنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. رهبر انقلاب در این دیدار ضمن تبریک مجدد موفقیت آقای دکتر پزشکیان در کسب رأی اکثریت و ابراز خرسندی از روند افزایشی مشارکت در دور دوم انتخابات، اظهار امیدواری کردند آقای دکتر پزشکیان با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و دیگر ظرفیت‌های فراوان کشور، در مسیر پیشرفت و آبادانی گام بردارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین ضمن دعا و آرزوی توفیق برای رئیس‌جمهور منتخب، توصیه‌هایی را بیان کردند.

دومین برنامه مسعود پزشکیان حضور در مرقد امام برای تجدید میثاق با آرمان‌های انقلاب بود که در سخنانی گفت: پیروزی‌تان مبارک باد؛ کار را تمام کردید و گامی بلند در مرحله دوم انتخابات برداشتید. فرصتی برای ایران آفریدید و امید و نشاط را به فضای نارضایتی، آزردگی و دلمردگی جامعه بازگرداندید.

او‌ افزود: سپاسگزار همه شما در خلق این امید و این رأی معنادار به تحول و اصلاح هستم. همه شمایی که به راه و رویکرد من یا نامزد رقیب رأی دادید یا در این انتخابات نیامدید، برای من برابرید.

رئیس‌جمهور منتخب ادامه داد: آزمون بزرگ‌تری پیش‌روی ماست؛ آزمون عبور ایران از تنگناها، چالش‌ها و بحران‌های پیش‌رو و آزمون کاستن از نگرانی‌های متعدد و متفاوت مردم برای داشتن یک زندگی بهتر.

پزشکیان با بیان اینکه «قدردان وسعت نظر و گره‌گشایی مقام معظم رهبری هستم که در این انتخابات عرصه را بر مشارکت و رقابت و سلامت نقش‌آفرینی بیشتر شهروندان و جریان‌های سیاسی گشودند‌»، افزود: در این عرصه، مراجع و عالمان دین، اندیشمندان و دانشمندان، استادان و دانشجویان، معلمان و فرهنگیان، اصحاب فرهنگ، هنر و اندیشه، پزشکان و پرستاران، زنان و جوانان، روستاییان و کارگران، کارمندان، ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا، اصناف و بازاریان و کارآفرینان، ایرانیان دور از وطن، اقوام و پیروان مذاهب و ادیان، بازنشستگان و سالمندان بودند که همه جا را میدان گفت‌وگو، نقد و بازاندیشی برای ایران کردند. حاصل همه این تلاش‌ها، رسیدن به فصلی نو برای خدمت به ایران شد.

رئیس‌جمهور منتخب افزود: فصلی که در آن نقش فعال شخصیت‌های دلسوز ملی و حضور جریان‌های سیاسی، نهادها و تشکل‌های مدنی تأثیر‌گذار شد. فصلی که بدنه علمی کارشناسی و تخصصی کشور نیز به زبان آمد و نشان داد وضعیت خطیر است، ولی می‌توان با تفاهم، اجماع و امید بسیاری از تهدیدهای پیش‌رو را دور کرد و فرصت‌هایی تازه ‌برای پاسخ‌گویی به مطالبه‌های شما کشف یا ایجاد کرد.

او تأکید کرد: امروز سرآغاز آن فصل نو است؛ فصل ماندن شما در صحنه، فصل التزام حکومت در بازگشت به مطالبات شما و فصل عمل‌کردن من به تعهدها.

من به دستور خداوند متعهدم که «اوفوا بالعهد، ان العهد کان مسئولا؛ به عهد خویش وفا کنید که بازخواست خواهید شد‌». من رأی شما را طوقی سنگین بر گردنم می‌دانم، اما تعهد می‌‌دهم ‌همچنان گوش شنوایی برای سخنان شما و صدای بی‌صدایان و طرد‌شدگان باشم. پس به گفته علی‌‌(ع) باز هم «از گفتن حق یا رأی‌زدن در عدالت باز نایستید که من نه برتر از آنم که خطا کنم و نه در کار خویش از خطا ایمنم‌».

رئیس‌جمهور منتخب خاطر‌نشان کرد: کار دولت منتخب در این شرایط خطیر، دشوار است؛ مگر آنکه باز لطف خداوند همت و حضور شما چاره‌ساز شود. من از این پس به دنبال پیشبرد گفت‌وگو، هم‌گرایی و وفاق ملی در حکومت برای بازگشت به مردم و اهتمام به مسائل جامعه در همه عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خواهم بود. سخن‌ امام خمینی(ره) را باز راهنمای عمل خود می‌کنم که «ما همه با هم باشیم، مملکت از خودتان است. همه بچه این مملکت هستید. پس چرا‌‎ ‌‌یکی به آن طرف می‌کشد، یکی به این طرف می‌کشد؟».

من در پی آن هستم که با تفاهم و همکاری همه ارکان حاکمیت، مجلس و قوه قضائیه تنش و واگرایی را از نهاد سیاست و حکمرانی دور کنم؛ امیدوارم مجلس محترم در همراهی با رأی اکثریت مردم، خود را برای یک همکاری مؤثر با دولت در مسیر عبور کشور از بحران‌ها آماده کند.

من به رقیب محترم، جناب آقای دکتر سعید جلیلی و همه رأی‌دهندگان به ایشان می‌گویم رقابت به پایان رسید، زمان رفاقت برای ایران آمد، بیایید دست در دست هم دهیم به مهر‌‌، میهن خویش را کنیم آباد.

من به همه آنان که در این انتخابات نیامدند هم می‌گویم موعد دیدن شما و حرف‌های شماست. زمان دغدغه‌ها و نگرانی‌های یکدیگر و زمان گفت‌وگو برای ایران است. دولت منتخب و حکومت باید بدانند‌ چه می‌گویید و چرا نیامدید. وقتی نهاد انتخابات صورت سالم و رقابتی مؤثر بیابد، قطعا رأی زبان اصلی گفت‌وگو می‌شود.

من نیامده‌ام که خواست و اراده شما را در حد رفع رنج‌های امروز مردم محدود کنم، من آمده‌ام تا با بازگشت دولت منتخب به آرمان‌ها و وعده‌های فراموش‌شده در نظام جمهوری اسلامی ایران، با التزام حاکمیت در عمل به آن‌ و با حمایت مستمر و نقد و نظارت شما، با هم به سوی تأمین منافع و مصالح ملی کشور و گشودن افق توسعه پایدار و پیشرفت همه‌جانبه ایران قدم برداریم.

من آمده‌ام تا با هم سایه تحریم، تهدید و جنگ را از ایران دور کنیم، به دنبال صلح پایدار، آرامش و همکاری در منطقه و گفت‌وگو و تعامل سازنده با جهان باشیم و همه اینها را در خدمت منافع ملی کشور و نیازهای مردم قرار دهیم.

من و همراهان من، امروز آنچه را از دروغ، تهمت و جفا در ایام انتخابات دیدیم، نه‌تنها می‌بخشیم بلکه فراموش هم می‌کنیم.

محمدجواد ظریف هم در این مراسم در سخنانی گفت: دو هفته پیش اعلام کردم که شنبه آقای پزشکیان را رئیس‌جمهور پزشکیان خواهیم خواند. آقای پزشکیان از امروز رئیس‌جمهور همه مردم است. از امروز درخواست‌ها و مطالبات همه مردم را دنبال خواهد کرد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها