|

آمریکا اجازه می‌دهد ایران طلسم‌شکنی کند؟

خسته از شکست، در پی برد

تیم ملی والیبال ایران امروز ظهر از ساعت 14:30 به وقت تهران در مانیل فیلیپین و در نهمین بازی‌اش در رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال جهان به مصاف آمریکا می‌رود. این بازی در شرایطی قرار است برگزار شود که ایران از هشت بازی قبلی‌اش هیچ بردی ندارد و امیدوار است امروز طلسم ناکامی‌هایش در لیگ ملت‌های 2024 شکسته شود

خسته  از  شکست، در  پی  برد

تیم ملی والیبال ایران امروز ظهر از ساعت 14:30 به وقت تهران در مانیل فیلیپین و در نهمین بازی‌اش در رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال جهان به مصاف آمریکا می‌رود. این بازی در شرایطی قرار است برگزار شود که ایران از هشت بازی قبلی‌اش هیچ بردی ندارد و امیدوار است امروز طلسم ناکامی‌هایش در لیگ ملت‌های 2024 شکسته شود. البته آنهایی که از نزدیک والیبال را دنبال می‌کنند، خبر دارند که کار تیم ملی چندان ساده هم نخواهد بود. آمریکا در هفته اول تیم اصلی‌اش را نداشت ولی حالا با تیم اصلی به مسابقات برگشته که این موضوع به اندازه کافی کار تیم ملی ما را دشوار خواهد کرد. به غیر از این مورد، از لحاظ آماری هم اگر به این دیدار نگاهی انداخته شود، مشخص می‌شود که باز دست بالا را رقیب دارد؛ در بیست‌و‌یک دیداری که این دو به مصاف یکدیگر رفته‌اند، فقط شش بار ایران به‌عنوان برنده از زمین خارج شده است. 

با این حال، تیم ملی، مسئولان و هواداران والیبال به اندازه کافی از شکست‌های ریزودرشتی که در این جام داشته‌اند، آزرده و خسته هستند؛ پس طبیعی است که این مجموعه به آب و آتش بزند تا مقابل آمریکا نتیجه خوبی بگیرد. هرچند نباید واقعیت‌ را هم نادیده گرفت و یک بازی راحت را برای تیم ملی متصور بود. آمریکا یکی از تیم‌های خوب والیبال دنیا محسوب می‌شود که شکست‌دادن آن، نیاز به تبحر خاصی دارد. این تیم سابقه 12 بار حضور در رقابت‌های المپیک را در کارنامه دارد. آنها در سال‌های 1984، 1988 و 2008 موفق به کسب مدال طلای المپیک شدند و در سال‌های 1994 و 2016 مدال برنز المپیک را نیز کسب کردند. مردان والیبال آمریکا 18 بار در رقابت‌های قهرمانی جهان حضور یافته‌اند که در سال 1986 موفق به کسب عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها شدند. همچنین تیم ملی والیبال آمریکا دو بار در سال‌های 1994 و 2018 به مقام نایب‌قهرمانی جهان دست یافته است. تیم ملی والیبال آمریکا در هر پنج دوره قبلی لیگ ملت‌های والیبال حضور داشته است. آنها سه بار در سال‌های 2019، 2022 و 2023 در فینال ناکام ماندند و نایب‌قهرمان شدند و یک بار نیز در سال 2018 به مقام سوم لیگ ملت‌ها دست یافتند. آمریکا هفته اول لیگ ملت‌های امسال را با تیم دوم خود شروع کرد؛ چرا‌که بازیکنان اصلی این تیم در کمپی در این کشور مشغول تمرین برای المپیک بودند. بنابراین با تیم دوم راهی ترکیه شد و در همه دیدارهایش شکست خورد اما در هفته دوم تیم اصلی خود را راهی مسابقات کرد و برابر آرژانتین و صربستان به پیروزی رسید اما نتیجه را به ایتالیا و کانادا واگذار کرد. این تیم در هفته سوم هم با همه نفرات اصلی خود شرکت کرده است و با توجه به اینکه در المپیک هم حضور دارد، به دنبال آماده‌سازی خود برای این رویداد معتبر بین‌المللی است. آمریکا سال‌هاست که جزء برترین تیم‌های دنیاست که خیلی از حملات سرعتی و سرویس با ریسک بالا استفاده می‌کند. این تیم از نظر فیزیکی قد‌بلند است و سال‌هاست که ترکیب یکسانی دارد، به گونه‌ای که جان اسپرا از سال ۲۰۱۳ هدایت این تیم را برعهده گرفته و بازیکنانی مانند متئو اندرسون، مکسول هولت، کریستین سن، دیوید اسمیت و اریک شوجی هم از ۲۰۱۳ تا به الان جزء نفرات ثابت این تیم هستند. دیگر بازیکنان هم به‌تدریج به ترکیب تیم اضافه شده‌اند اما تیمی با سرعت بالا تشکیل داده‌اند که رویارویی با آن سخت خواهد بود.

از سوی دیگر تیم ایران نیز در هفته سوم ترکیب جدیدی به میدان می‌فرستد. استارت عرشیا به‌نژاد به‌عنوان پاسور و حضور میثم صالحی به‌عنوان لیبرو در زمین از مهم‌ترین تغییرات است. به‌نژاد در جدال با آمریکا نخستین بازی ملی خود در تیم ملی بزرگسالان ایران را تجربه خواهد کرد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها