|

فضا برای فعالیت ستاره‌های محبوب باز می‌شود؟

دایی، یحیی، کریم با یک «مشکل جزئی»

سفر بدون تمدید قرارداد اوسمار ویرا، سرمربی برزیلی پرسپولیس، با این باشگاه، باعث شده تا این روزها دوباره اسم علی دایی در رسانه‌ها مطرح شود. دلیلش این است که عنوان شده اگر اوسمار حاضر به تمدید قرارداد با پرسپولیس نشود، علی دایی، «تنها» گزینه ایرانی رضا درویش، مدیرعامل پرسپولیس، است.

دایی، یحیی، کریم با یک «مشکل جزئی»

سفر بدون تمدید قرارداد اوسمار ویرا، سرمربی برزیلی پرسپولیس، با این باشگاه، باعث شده تا این روزها دوباره اسم علی دایی در رسانه‌ها مطرح شود. دلیلش این است که عنوان شده اگر اوسمار حاضر به تمدید قرارداد با پرسپولیس نشود، علی دایی، «تنها» گزینه ایرانی رضا درویش، مدیرعامل پرسپولیس، است. بسیاری از ارتباط خوب رضا درویش و علی دایی آگاه هستند و حتی پیش‌ازاین رضا درویش، در زمانی که یحیی گل‌محمدی هدایت این باشگاه را برعهده داشت، به علی دایی پیشنهاد سرمربیگری داده بود. دایی بعدها خودش این موضوع را تأیید کرد ولی از این گفت که حاضر نبوده جای رفیقش (یحیی) را در پرسپولیس بگیرد. درست زمانی که یحیی گل‌محمدی از سمتش در باشگاه پرسپولیس هم استعفا داد، باز خبر رسید که علی دایی یکی از گزینه‌های سرمربیگری این باشگاه است ولی نهایتا این موضوع محقق نشد تا اینکه دستیار یحیی، یعنی اوسمار ویرا، سرمربی پرسپولیس شد. اینکه علی دایی این روزها بار دیگر گزینه پرسپولیس شده، خبر چندان تازه‌ای نیست ولی اصل ماجرا این است که چنین فعلی بعید است رخ دهد. پیش‌تر هم اشاره شده بود که علی دایی به واسطه کاراکتر اجتماعی جدیدی که پیدا کرده، چندان تمایلی برای حضور در این فوتبال نشان نمی‌دهد؛ اما ابهام اصلی همان شایعه همیشگی است که آیا اصلا علی دایی اجازه فعالیت در فوتبال ایران را دارد یا خیر. این شایعه از سال‌ها قبل یعنی درست پس از قطع همکاری‌اش با سایپا به گوش رسیده ولی از سوی مسئولان نه تأیید شده، نه تکذیب. فعالیت‌های اینستاگرامی دایی در اتفاقات اجتماعی سال گذشته هم مزید بر علت شده تا این شایعه داغ‌تر از زمان‌های دیگر مطرح شود. با وجود اینکه بسیاری اعتقاد دارند دایی «مشکلاتی جزئی» در مسیر سرمربیگری دارد که باید آنها را حل‌وفصل کند ولی خودش تأیید کرده که هیچ منعی برای فعالیت‌کردن ندارد و اگر عهده‌دار هدایت تیمی نیست، خواست شخصی است. البته در‌این‌بین یک ابهام کلی وجود دارد؛ دایی به گفته خودش ممنوع‌الفعالیت نیست ولی باز به قول خودش ممنوع‌المعامله است. حالا این پرسش مطرح می‌شود که اگر علی دایی، تنها یک درصد، تمایلی به حضور در پرسپولیس داشته باشد، آیا ماجرای ممنوع‌المعامله بودنش، بهانه جدیدی برای فعالیت‌نکردنش می‌شود یا اینکه فضا برای بازگشت او مهیا خواهد شد. این پرسش همچنان با تأکید بر این موضوع است که خود دایی، تمایلی برای فعالیت در فضای کنونی فوتبال ایران ندارد.

«مشکل جزئی» فقط مربوط به پرونده علی دایی نیست؛ یحیی گل‌محمدی رفیق او، هم ظاهرا به واسطه همین «مشکل جزئی» این روزها بدون تیم مانده است. اواخر فصل گذشه لیگ برتر بود که خبر رسید یحیی گل‌محمدی قرار است هدایت باشگاه تراکتور را برعهده بگیرد و جانشین پاکو خمس شود. اگرچه همه چیز به‌سرعت در حال جوش‌خوردن بود ولی به ناگاه خبر رسید که این سرمربی «مشکلاتی جزئی» دارد که تا زمان برطرف‌نشدن آن، امکان عقد قرارداد ندارد. این موضوعی بود که بعدها هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل باشگاه تراکتور، هم به آن اشاره کرد و گفت: «مشکل یحیی با کمک خودش حل می‌شود». آن روزها شایعه شد که یحیی گل‌محمدی به واسطه فعالیت‌های اینستاگرامی‌اش باید تعهدنامه‌ای را امضا کند تا مثل جواد نکونام که مجوز فعالیت دوباره در فوتبال را به دست آورد، بتواند روی نیمکت یک تیم لیگ‌برتری بنشیند. این شایعه از طرف خود یحیی به‌شدت تکذیب شد. او خواست تا به چنین گمانه‌زنی‌هایی دامن زده نشود. یحیی از مشکلات شخصی گفت و خبر داد به‌زودی همه چیز درست می‌شود ولی لیگ تمام شد، لیگ جدید در آستانه شروع‌شدن است و «مشکل جزئی» یحیی، کماکان پابرجاست.

این مورد شامل حال کریم باقری هم شده است. دستیار سابق یحیی و ضلع سوم دوستی با علی دایی و یحیی گل‌محمدی، پس از اتمام قراردادش با باشگاه پرسپولیس یکباره از چرخه مربیگری کنار گذاشته شد. کریم بر‌خلاف دو دوستش، به طور رسمی تأیید کرده که او اجازه فعالیت‌کردن در فوتبال را ندارد. این موضوعی است که خودش در گفت‌وگوی ویدئویی با پژمان جمشیدی آن را عنوان کرده و گفته است «باشگاه پرسپولیس تماسی با من برای قرارداد نگرفت و فکر کنم مسائل بیرونی باعث شد نباشم. بخش امنیتی گفتند حالا من کار نکنم...».

تازه‌ترین پرونده از اتفاقات «مشکل جزئی» در فوتبال ایران هم مربوط به خط‌خوردن سیدحسین حسینی از فهرست تیم ملی است. او که بهترین دروازه‌بان لیگ در فصل اخیر بود، برای بازی با تیم‌های هنگ‌کنگ و ازبکستان به اردوی تیم ملی دعوت نشد. امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی، از «مشکل جزئی» در داستان سیدحسین حرف زده و ابراز امیدواری کرده بود او به‌زودی بتواند به تیم ملی برگردد. قلعه‌نویی گفته بود «ما دوست داشتیم سیدحسین در این اردو باشد ولی یک‌سری مسائل جزئی بود که حل‌شدنی است. آقای حسینی مشکل آن‌چنانی ندارد و می‌توانست در این اردو هم باشد و یک‌سری مسائل جزئی داشت. سید‌حسین از آن زمان که در اوکراین مقابل دینامو گذاشتم بازی کرد، آن موقع گفتم یکی از بهترین دروازه‌بان‌های ایران می‌شود و خوشحالم هم کاپیتان استقلال شد و هم گلر تیم ملی و هم جام جهانی رفت. او اصلا شاگرد من بوده است».

ابراز امیدواری برای حل‌وفصل‌شدن همین قبیل «مشکلات جزئی» از سوی مدیران و مسئولان مربوطه حالا با تعابیر مختلفی همراه شده است. عده‌ای بر این باورند که ارسال چنین پالس‌هایی از سوی همین اشخاص و تکذیب مواردی مانند ممنوع‌الفعالیتی، به این معنی است که رفته‌رفته شرایط بازگشت آنها به فوتبال مهیا شده و عده‌ای دیگر اعتقاد دارند مشکلات این چهره‌ها همچنان به قوت خود باقی است و آنها باید تلاش بیشتری برای گرفتن مجوز بازگشت از خود نشان دهند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها