|

بایدن: پوتین در اوکراین متوقف نمی‌شود

رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر ضمن تأکید بر تعهد کشورش بر حمایت از کی‌یف در نبرد علیه متجاوزان روس، هشدار داد که بلندپروازی‌های پوتین به اوکراین محدود نخواهد شد.

بایدن: پوتین در اوکراین متوقف نمی‌شود

رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر ضمن تأکید بر تعهد کشورش بر حمایت از کی‌یف در نبرد علیه متجاوزان روس، هشدار داد که بلندپروازی‌های پوتین به اوکراین محدود نخواهد شد. جو بایدن که برای شرکت در مراسم هشتادمین سالگرد پیاده‌سازی نیروهای متفقین در سواحل نرماندی به فرانسه سفر کرده است، پس از ملاقات و گفت‌وگو با امانوئل مکرون در پاریس هشدار داد: «پوتین در اوکراین متوقف نمی‌شود‌».

بایدن در همین زمینه به خبرنگاران گفت: «تمام اروپا در معرض تهدید روسیه قرار دارد اما ما اجازه نمی‌دهیم خطری متوجه کشورها شود‌». رئیس‌جمهوری ایالات متحده در ادامه تعهد کشورش در قبال اوکراین را یادآور شد و افزود: «ایالات متحده با قدرت در کنار اوکراین ایستاده است‌».

امانوئل مکرون پس از این ملاقات در حضور خبرنگاران به جو بایدن گفت: «از شما سپاسگزارم‌ آقای رئیس‌جمهور‌ که رئیس‌جمهور قدرتمندترین کشور جهان هستید اما این کار را با وفاداری شریکی که اروپایی‌ها را دوست دارد و به آنها احترام می‌گذارد، انجام می‌دهید‌».

جو بایدن و امانوئل مکرون در پاریس با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین که از‌ میهمان‌های هشتادمین سالگرد پیاده‌سازی نیروهای متفقین در سواحل نرماندی بود، دیدار و حمایت خود را از آرمان اوکراین در دفاع برابر تهاجم نظامی ارتش روسیه اعلام کردند.

آنها در حمایت کشورهایشان از اوکراین و مخالفت با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، همسو هستند و «نقشه راه» مشترک این دو رئیس‌جمهوری تعهد به حمایت از تلاش‌ها برای استفاده از دارایی‌های مسدودشده روسیه برای کمک به کی‌یف است.

بهره‌برداری از سود دارایی‌های روسیه باعث نگرانی برخی کشورها شده است، اما یک مقام خزانه‌داری ایالات متحده گفت ‌واشنگتن و شرکایش در گروه ۷ در حال پیشرفت درباره این موضوع‌ هستند.

بایدن در پاریس با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین‌، دیدار کرد و از تأخیر چند‌ماهه کنگره آمریکا در تصویب آخرین کمک‌های نظامی عذرخواهی کرد. از دیگر مواردی که در سفر دولتی بایدن به فرانسه بررسی شد، مسائل تجاری بین فرانسه و ایالات متحده بود. بایدن همچنین نسبت به ضرورت حفظ دموکراسی آمریکایی هشدار داد و شباهت‌هایی را بین جنگ دوم جهانی و حمله روسیه به اوکراین ترسیم کرد. رئیس ۸۱‌ساله کاخ سفید قرار است اواخر امسال در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با دونالد ترامپ، سلف و جدی‌ترین رقیب جمهوری‌خواه خود،مبارزه کند.

تحلیلگران بر این باورند که رقابت انتخاباتی دو نامزد مطرح دموکرات و جمهوری‌خواه در ماه نوامبر آینده، آزمون سختی برای دموکراسی آمریکا خواهد بود. دونالد ترامپ پیش‌تر بارها عدم علاقه خود را به سازمان‌های بین‌المللی از‌جمله پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو،‌ به رخ متحدان کشورش کشیده است. 

جو بایدن اما در جریان سفر ‌خود به فرانسه تأکید کرد: «ما بار دیگر به جهان نشان دادیم که متحدان از چه قدرتی برخوردارند و وقتی در کنار هم ایستاده‌ایم، چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم».

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها