|

آخرین وضعیت پرونده «سامان صیدی (یاسین)» در گفت‌وگوی «شبکه شرق» با وکیل تعیینی او

می‌گویند پرونده محرمانه است

‌درخواست اجازه خواندن پرونده، ارائه دفاعیات و مستندات را داریم

سامان صیدی یا همان سامان یاسین، 24 سال دارد؛ متولد 7 مهر 1377. او روز دهم مهرماه، یعنی سه روز بعد از تولدش در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. پرونده سامان صیدی در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی رسیدگی شد.

می‌گویند پرونده محرمانه است
میلاد علوی خبرنگار سیاسی شبکه‌شرق

میلاد علوی: سامان صیدی یا همان سامان یاسین، 24 سال دارد؛ متولد 7 مهر 1377. او روز دهم مهرماه، یعنی سه روز بعد از تولدش در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. پرونده سامان صیدی در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی رسیدگی شد. خبرگزاری میزان، رسانه رسمی قوه قضائیه اتهام او را به این شرح اعلام کرد: «او به محاربه از طریق کشیدن کلت کمری و شلیک سه تیر، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور متهم است». به گفته محمد اسماعیل‌بیگی، وکیل تعیینی سامان صیدی، حکم دادگاه بدوی صادر شده است. خانواده و وکیل فرجام‌خواهی کرده‌اند و در نتیجه آن پرونده برای بررسی به دیوان عالی کشور ارجاع شده است. محمد اسماعیل‌بیگی در گفت‌وگو با «شبکه شرق» ابهامات و ایرادات پرونده را شرح داده است.

‌آقای اسماعیل‌بیگی! شما وکیل تعیینی در پرونده سامان صیدی هستید. نکاتی درباره این پرونده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح شده، شما پرونده را چطور ارزیابی می‌کنید؟

من روز پنجشنبه امضای الکترونیکی برای وکالت در پرونده سامان صیدی را از او گرفتم. گوشی او پیش برادرش بود، پیامک رمز سامانه ثنا برایش رفت و او هم برای من فرستاد و توانستم امضای وکالت را از او بگیرم؛ اما هنوز پرونده را مطالعه نکرده‌ام. به‌عنوان نمونه روز چهارشنبه هفته قبل وقتی برای خواندن پرونده مراجعه کردم، اجازه ندادند. گفتند پرونده محرمانه است و به من اجازه خواندن ندادند؛ اما با کمک خانواده تلاش می‌کنیم جزئیات مربوط به پرونده را جمع‌آوری کنیم.

‌سامان صیدی در دادگاه بدوی وکیل نداشت؟

سامان در دادگاه بدوی یک وکیل داشت؛ اما مشخص نیست که او وکیل تسخیری بوده یا وکیل تعیینی. آنچه می‌دانم، این است که دادگاه نه از کانون وکلا و نه از مرکز مشاوران برای این پرونده درخواست وکیل تعیینی نکرده و وکیلی معرفی نشده است؛ اما اگر بخواهم انصاف داشته باشم، باید بگویم که این وکیل هم از پرونده دفاع کرده؛ ولی گفته که من هم دسترسی خاصی به پرونده نداشتم؛ اما تلاش کرده دفاع کند.

‌چه مواردی در پرونده سامان وجود دارد که با استناد به آن اتهام محاربه به او نسبت داده شده است؟

ما کلا دو فیلم از سامان صیدی دیدیم که هر دو آنها از صداوسیما پخش شد. یکی از فیلم‌ها مربوط به جلسه رسیدگی برگزار‌شده در دادگاه بدوی است، فیلم دیگر هم در تلویزیون پخش و از سوی خانواده‌اش برای من ارسال شده است. در این فیلم دو صحنه وجود دارد، در یک صحنه از این فیلم که می‌گویند متعلق به سامان است، او در حال تیراندازی به سمت آسمان دیده می‌شود. مأموران مقابل او ایستاده‌اند و سامان به سمت آسمان شلیک می‌کند، بعد شروع به فرارکردن می‌کند که در این لحظه هم از قرار معلوم تیر دیگری به سمت آسمان شلیک می‌کند؛ اما نکته درخورتوجه این است که در این فیلم، امکان تشخیص این موضوع وجود ندارد که فردی که دیده می‌شود، سامان صیدی است یا خیر. شما حتی اگر سامان را بشناسید، هم با دیدن این فیلم، نمی‌توانید تشخیص دهید که او سامان صیدی است یا فرد دیگری.

اما برخی رسانه‌ها نوشتند که او تیر جنگی شلیک کرده است.

‌چنین چیزی در پرونده هست؟

ببینید، یکی دیگر از ابهامات هم مربوط به همین گلوله‌ای است که می‌گویند شلیک شده است. دقت داشته باشید که هیچ اسلحه‌ای پیدا نشده است. می‌‎گویند سامان صیدی کلت داشته؛ اما نه کلت پیدا شده و نه گلوله شلیک‌شده از آن. در پرونده هم درج نشده که اسلحه یا گلوله آن پیدا شده است. می‌گویند در تصویر مشخص است که شلیک کرده است. اولا که گفتم مشخص نیست آن تصویر متعلق به سامان صیدی است یا خیر، ثانیا که مشخصا نیست آتشی که دیده می‌شود، آتش شلیک گلوله است یا خیر. دست‌کم برای حل این ابهام، باید از یک فرد کارشناس بی‌طرف دعوت می‌شد تا نظرش را اعلام کند و این نظر ضمیمه پرونده شود.

‌منظورتان از اینکه آتش گلوله هست یا نیست، چیست؟

نکته درخورتوجه این است که سامان صیدی در اظهاراتش اعلام کرده که تفنگ من، تفنگ ساچمه‌ای بوده است. تفنگ ساچمه‌ای طبیعتا آتش شلیک ندارد. صدایی هم ندارد که مردم از شنیدن آن بترسند. می‌گویند که سامان موقع فرار، از ماشین، تفنگ را به بیرون انداخته است؛ در‌حالی‌که در فیلمی که موجود است، ماشینی وجود ندارد. سامان با پای پیاده مشغول فرار است.

‌تا آنجایی که اعلام شده، رأی دادگاه بدوی در پرونده سامان صیدی صادر شده و پرونده در دیوان عالی کشور است. چه فرصت دفاعی برای شما به‌عنوان وکیل تعیینی وجود دارد؟

عملا فرصت دفاع خاصی وجود ندارد. به ما به‌عنوان وکلای تعیینی اجازه اعلام وکالت در شعبه 15 دادگاه انقلاب داده نشد و ما را نپذیرفتند! چشم امید ما به این است که دیوان اجازه خواندن پرونده را بدهد، 10 روز فرصت ارائه لایحه دفاعیه به ما بدهد و هم‌زمان مستندات خود مبنی بر بی‌گناهی سامان صیدی را برای بررسی به دیوان عالی کشور ارائه دهیم. همه خواسته ما، آن است که به این پرونده نه به شکل محرمانه، بلکه به شکل عادی اجازه رسیدگی داده شود؛ یعنی وکلای تعیینی در این پرونده ورود کنند، آن را کامل بخوانند و دفاعیات خود را ارائه دهند.

‌با توجه به این مطالبی که مطرح کردید، در‌حال‌حاضر مطالبه شما و خانواده سامان صیدی چیست؟

درخواست ما این است که حداقل اجازه خواندن پرونده به ما داده شود و سپس فرصتی در اختیارمان قرار گیرد تا بتوانیم دفاعیات خود و مستندات‌مان را تقدیم دادگاه کنیم. ما در‌حال‌حاضر چیزی جز این نمی‌خواهیم. برای طرح همین مسئله، امروز به دفتر رئیس قوه قضائیه مراجعه کردیم. قرار شد فردا، ساعت 9:30 صبح، با یکی از مسئولان قوه قضائیه دیدار کنیم و ایرادات و ابهامات موجود در پرونده را برای او شرح دهیم. ما می‌خواهیم بر‌اساس همین قانون، از موکل خود دفاع کنیم و امیدواریم این اتفاق رخ دهد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها