|

خراسان رضوی می‌تواند پایه‌گذار شهرک سینمایی مدرن در کشور شود

رئیس سازمان سینمایی گفت: «خراسان رضوی می‌تواند پایه‌گذار شهرک سینمایی مدرن در کشور شود و گروه‌‎های تولید آثار سینمایی از سراسر کشور و حتی کشورهای منطقه از ظرفیت شهرک سینمایی مدرن در مشهد استفاده کنند».

ایسنا: رئیس سازمان سینمایی گفت: «خراسان رضوی می‌تواند پایه‌گذار شهرک سینمایی مدرن در کشور شود و گروه‌‎های تولید آثار سینمایی از سراسر کشور و حتی کشورهای منطقه از ظرفیت شهرک سینمایی مدرن در مشهد استفاده کنند».

محمد خزاعی پس از جلسه امضای تفاهم‌نامه با استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: «در دولت سیزدهم، در سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رویکرد و نگاه به استان‌ها تقویت شده و نخستین‌ مرتبه است که یک به یک به استان‌ها سفر کردیم و مشکلات و دغدغه‎ هر استان را بررسی کردیم».

او افزود: «یکی از دغدغه‌های تمام استان‌ها نبود امکانات به اندازه تهران است و این موضوع در همه استان‌ها مطرح است که برای ورود به سینمای حرفه‌ای و ساخت آثار سینمایی باید مهاجرت کرد. بر این اساس یکی از اقدامات ما در راستای جلوگیری از مهاجرت به مرکز، واگذاری اختیارات کامل‌تر به نهادهای مربوطه مانند اداره‌‎ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌هاست».

رئیس سازمان سینمایی تصریح کرد: «در نتیجه افراد می‌‎توانند در استان‌ها آثار سینمایی تولید کنند و برنامه‌های جامع و کاملی در راستای بهره‌‎مندی از نیروی بومی و استانی داشته باشند و کمتر سراغ تهران بروند. همچنین به سمت مسائل و دغدغه‌های استان بروند و مسائلی را که بیان نشده است، بیان کنند. این کار باعث می‌شود در زمینه کشف استعداد، رونق کسب‌وکار و نمایش آثار در آینده برنامه‌ریزی‌های جدی صورت بگیرد».

خزاعی درباره اقدامات انجام‌شده در حوزه ایجاد زیرساخت‌ها عنوان کرد: «در این حوزه اقدامات خوبی در‌حال انجام است. زمانی که دولت سیزدهم روی کار آمد، در سراسر کشور ۶۰۰ سالن سینما وجود داشت، اما طبق برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات انجام‌شده تا خردادماه سال ۱۴۰۲ تعداد ۲۰۰ سالن سینما در سراسر کشور افتتاح خواهد شد که تاکنون ۱۰۰ مورد آن افتتاح شده است».

افتتاح ۳۵ سالن جدید سینما در خراسان رضوی تا پایان سال

او خاطرنشان کرد: «در استان خراسان رضوی نیز ۳۵ سالن تا پایان سال به چرخه اکران اضافه خواهد شد. همچنین در زمینه توسعه زیرساخت‌های دولت تلاش ما بر این است که تا پایان سال ۱۴۰۱ به هزارو 200 سالن سینما در سراسر کشور برسیم که دو برابر سینما نسبت به گذشته است».

رئیس سازمان سینمایی بیان کرد: «در حوزه سرمایه‌گذاری، تربیت نیروی انسانی و تولید نیز برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده و ردیف بودجه خوبی در استان‌ها برای تولید در نظر گرفته شده است. اهتمام سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که براساس شعار عدالت‌محوری که در دولت مطرح است؛ امکانات به‌صورت مساوی بین استان‌ها تقسیم شود».

خزاعی درباره شهرک‌های سینمایی در جهان تصریح کرد: «شهرک‌های سینمایی در دنیا به‌معنای دکورهای عظیم نیستند. همه به سمت ساخت سوله و استودیو رفتند و از ابزارهای تکنولوژی مانند موشن کپچر استفاده می‌‎کنند. در ایران هنوز وارد این فضا نشده‌ایم اما با توجه به دغدغه هنرمندان خراسان رضوی نسبت به این موضوع، می‌توانیم این ظرفیت را در مشهد ایجاد کنیم».