|

در کریستیز نیویورک 1/5 میلیارد دلار فروش مجموعه‌ بنیان‌گذار مایکروسافت

مجموعه‌ای از ده‌ها اثر هنری از نقاشان معروف، متعلق به بنیان‌گذار کمپانی مایکروسافت در یک حراجی به قیمت ۱.۵ میلیارد دلار فروخته شد.

در کریستیز نیویورک 1/5 میلیارد دلار فروش مجموعه‌ بنیان‌گذار مایکروسافت

مجموعه‌ای از ده‌ها اثر هنری از نقاشان معروف، متعلق به بنیان‌گذار کمپانی مایکروسافت در یک حراجی به قیمت ۱.۵ میلیارد دلار  فروخته شد. 

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، چندین اثر از پل سزان، ونسان ون‌گوگ و دیگر هنرمندان بزرگ در حراج بخشی از مجموعه عظیم نقاشی‌ها و مجسمه‌هایی که از سوی پل آلن، یکی از بنیان‌گذاران فقید مایکروسافت، گردآوری شده بود، ۱.۵ میلیارد دلار به فروش رفت. 

طبق اعلام خانه حراج کریستیز در نیویورک، این بالاترین فروشی است که تاکنون در یک حراج هنری کسب شده است و عواید حاصله مطابق با خواسته‌های آلن که در سال ۲۰۱۸ درگذشت، به اهداف بشردوستانه اهدا خواهد شد. تعدادی از این آثار با شکستن رکوردهای قبلی فروش آثار این هنرمندان همراه بود و برخی دیگر نیز از قیمت‌های فروش برآوردشده در کریستیز فراتر رفتند.

 در میان گران‌ترین آثار فروخته‌شده نقاشی رنگ روغن «مدل‌ها» اثر سال ۱۸۸۸ «ژرژ سورا» بود که با احتساب هزینه‌ها به فروش ۱۴۹.۲ میلیون‌دلاری رسید و یک رکورد برای فروش آثار این هنرمند فرانسوی ثبت کرد. نقاشی منظره رنگارنگ از مجموعه کوه سنت ویکتوار از پل سزان که بین سال‌های ۱۸۸۸ تا ۱۸۹۰ خلق شده نیز به قیمت ۱۳۷.۸ میلیون دلار فروخته شد که یک رکورد دیگر برای آثار  این هنرمند بود.

 همچنین نقاشی اثر گوستاو کلیمت در سال ۱۹۰۳ با عنوان جنگل توس، ۱۰۴.۶ میلیون دلار فروخته شد. از‌ دیگر آثار با فروش درخور توجه می‌توان به نقاشی باغ میوه با سرو اشاره کرد که با فروش ۱۱۷.۲ میلیون‌دلاری رکورد فروش آثار ون‌گوگ را جا‌به‌جا کرد. 

گران‌ترین اثر ون‌گوگ که پیش ‌از ‌این در یک حراجی فروخته شد، پرتره دکتر پل گاشه (ژوئن ۱۸۹۰) بود که به قیمت ۸۳ میلیون دلار فروخته شد؛ اما این رکورد به سال ۱۹۹۰ برمی‌گردد و قیمت‌ها از آن زمان به‌ طور درخور ‌توجهی افزایش  یافته است. 

نقاشی سال ۱۸۹۹ رنگ روغن پل گوگن به نام زایمان ۲ هم در حراجی مجموعه پل آلن به فروش ۱۰۵.۷ میلیون‌دلاری رسید. نقاشی‌هایی از جورجیا اوکیف، کلود مونه، دیوید هاکنی، اندرو وایات و پابلو پیکاسو به همراه مجسمه‌هایی از الکساندر کالدر و مکس ارنست نیز در این حراجی  فروخته شد.