|

کمک به محمد، قربانی کلاهبرداری

محمد روزنامه‌نگار نیست‌ اما از اهالی مطبوعات ایران است. مردی زحمتکش و صمیمی اما جدی که سال‌هاست در آبدارخانه روزنامه‌های مختلف حواسش به روزنامه‌چی‌هایی است که هر ‌روز نگران خبرهای بد و خوب می‌شوند.

شرق: محمد روزنامه‌نگار نیست‌ اما از اهالی مطبوعات ایران است. مردی زحمتکش و صمیمی اما جدی که سال‌هاست در آبدارخانه روزنامه‌های مختلف حواسش به روزنامه‌چی‌هایی است که هر ‌روز نگران خبرهای بد و خوب می‌شوند.

 محمد مرد خستگی‌ناپذیر تحریریه‌های ایران، دو سال است که گرفتار است. یک ندانم‌کاری خانوادگی هرچه را داشت، از دستش درآورد و همسرش را روانه زندان کرد. 

خانه 50‌متری‌اش در اسلامشهر و پراید سال 86 را که همه دارایی‌اش بود، پای بدهی و کلاهبرداری بزرگی گذاشت که در صندوق‌های قرض‌الحسنه خانوادگی اتفاق افتاد. 

همین ماجرا باعث آوارگی محمد و پسر خردسالش شد و دختر تازه‌عروسش را هم انگشت‌نمای فامیل کرد.

 هرچند به کمک اهالی مطبوعات ایران همسر محمد از زندان آزاد شده‌ اما او دو سال آزگار است که در تحریریه یکی از روزنامه‌های تهران می‌خوابد.‌ مشکل قلبی پیدا کرده و پسر و همسرش هم در خانه‌ اقوام به‌صورت هفتگی روز را شب می‌کنند.

 «آوارگی» ترجیع‌بند زندگی روزهای محمد است،‌ تمام روزها و شب‌هایش در تحریریه می‌گذرد، کمی بدخلق شده و کمتر سر‌به‌سر همکارانش می‌گذارد.

 بدهی سنگین مالی یک‌ طرف، سایه زندان یک طرف و آوارگی از طرف دیگر روی شانه‌هایش سنگینی می‌کند. دخترش می‌گوید پدر و مادرم خانه‌ای ندارند که آنجا میهمان شوم، با همسرم سراغ‌شان برویم و من دو سال است به هر ترفندی این ماجرا را از اقوام او پنهان کرده‌ام اما دیگر توان این همه مصیبت را ندارم. با‌این‌حال محمد آرام است و کمتر حرف می‌زند. گاهی با خودش حرف می‌زند و سیگار پشت سیگار در گوشه‌ای جواب طلبکارها را می‌دهد؛ طلبکارهایی که گاهی جلوی محل کارش جمع می‌شوند و گاهی در خیابان تهدیدش می‌کنند. حالا محمد با کمک اقوام و روزنامه‌نگاران توانسته یک خانه 40‌متری در حاشیه تهران اجاره کند، اما برای بستن قرارداد به 15 میلیون دیگر نیاز دارد؛ 15‌میلیونی که دیگر در توان مطبوعات و خانواده او نیست که تأمینش کنند. 

ما مثل همیشه روی همراهان روزنامه «شرق» و خیرین حساب باز می‌کنیم. در‌صورتی‌که تمایل داشتید به محمد کمک کنید، مبالغ اهدایی خود را به شماره کارت 5022291086674429 بانک پاسارگاد به نام شهرزاد همتی پل‌سنگی واریز کنید. محمد را فراموش نکنید؛ او که هرچند روزنامه‌نگار نیست‌ اما سال‌ها برای مطبوعات ایران زحمت کشیده است.