|

تداوم افزایش قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازار آسیا افزایش یافت و تحت تأثیر انتظارات برای آغاز کاهش نرخ‌های بهره آمریکا در آینده نزدیک و حاشیه سود مطلوب پالایش، در مسیر ثبت سومین رشد هفتگی متوالی قرار دارد. به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در آگوست که روز جمعه منقضی می‌شود، ۴۸ سنت معادل ۰.۵۶ درصد افزایش یافت و به ۸۶‌ دلار‌ و ۸۷ سنت در هر بشکه رسید.

تداوم افزایش قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازار آسیا افزایش یافت و تحت تأثیر انتظارات برای آغاز کاهش نرخ‌های بهره آمریکا در آینده نزدیک و حاشیه سود مطلوب پالایش، در مسیر ثبت سومین رشد هفتگی متوالی قرار دارد. به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در آگوست که روز جمعه منقضی می‌شود، ۴۸ سنت معادل ۰.۵۶ درصد افزایش یافت و به ۸۶‌ دلار‌ و ۸۷ سنت در هر بشکه رسید. قرارداد برنت برای تحویل در سپتامبر، با ۰.۵۳ درصد افزایش، در ۸۵ دلار و ۷۱ سنت در هر بشکه ایستاد. بهای معاملات وست‌تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در آگوست، با ۵۲ سنت معادل ۰.۶۴ درصد افزایش، به ۸۲ دلار و ۲۶ سنت در هر بشکه رسید. معاملات نفت برنت در روز پنجشنبه، با یک دلار و ۱۴ سنت افزایش و نفت آمریکا با ۸۴ سنت افزایش، بسته شده بود. نفت برنت و شاخص نفت آمریکا از ابتدای هفته جاری تاکنون، حدود دو درصد رشد کرده‌اند و همچنین در مسیر ثبت اندکی بیش از شش درصد رشد ماه به ماه هستند. تحلیلگران گروه ANZ با اشاره به رشد ذخایر نفت آمریکا‌ اعلام کردند قیمت نفت با وجود عوامل بنیادین کوتاه‌مدت ضعیف، بالاتر رفته است. قیمت‌ها در بحبوحه ریسک‌پذیری در بازارهای مالی، افزایش پیدا کرده‌اند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته، به میزان ۳.۶ میلیون بشکه رشد کرد و به ۴۶۰.۷ میلیون بشکه رسید. تحلیلگران در نظرسنجی رویترز، کاهش ذخایر به میزان ۲.۹ میلیون بشکه را پیش‌‌بینی کرده بودند. ذخایر بنزین آمریکا هم ۲.۷ میلیون بشکه رشد کرد و به ۲۳۳.۹ میلیون بشکه رسید که برخلاف پیش‌بینی تحلیلگران از کاهش این ذخایر به میزان یک میلیون بشکه بود. انتظارات رو به رشد از آغاز سیکل تسهیل سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا، باعث صعود بازارهای سهام شده است. معامله‌گران اکنون ۶۴ درصد احتمال می‌دهند که فدرال‌رزرو‌ کاهش نرخ بهره را در سپتامبر آغاز کند که بالاتر از ۵۰ درصد در یک ماه قبل است. کاهش نرخ‌های بهره‌ یک موهبت برای نفت است و می‌تواند باعث افزایش تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان شود. اظهارات روز پنجشنبه رافائل بوستیک، رئیس فدرال‌رزرو آتلانتا، درباره تسهیل سیاست پولی هم انتظارات برای کاهش نرخ بهره در سه‌ماهه چهارم امسال را تقویت کرد و با انتظارات سرمایه‌گذاران برای آغاز کاهش نرخ بهره در سپتامبر‌ همخوانی داشت. بهبود حاشیه سود پالایش فیزیکی هم بازارها را تقویت کرده است. حاشیه سود پالایش در سنگاپور، در ژوئن نسبت به ماه می، یک دلار بالاتر بود و به حدود سه دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید. اما رشد دلار آمریکا که به بالاترین حد خود در دو ماه اخیر رسید، افزایش قیمت نفت را محدود کرد. همچنین ابهامات سیاسی در فرانسه هم تأثیر منفی بر تقاضا برای نفت داشته است. در این بین، منابع تجاری اعلام کرده‌اند عربستان سعودی ممکن است قیمت فروش نفت به آسیا را در آگوست برای دومین ماه متوالی کاهش دهد. کاهش قیمت فروش به آسیا که مقصد ۸۰ درصد از صادرات نفت عربستان سعودی است، منعکس‌کننده فشار رشد عرضه غیراوپک بر تولیدکنندگان اوپک هم‌زمان با موانع پیش‌روی اقتصاد جهانی است. بر اساس گزارش رویترز، قیمت‌های نسبتا بالای نفت عربستان سعودی‌ باعث شده است پالایشگاه‌های چین در جولای، برای سومین ماه متوالی، واردات از این کشور را کاهش دهند.

افزایش درآمد نفت و گاز روسیه

محاسبات رویترز نشان می‌دهد در ماه ژوئن ۲۰۲۴، درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز روسیه ۵۰ درصد افزایش می‌یابد. به گزارش ایلنا از رویترز، محاسبات رویترز نشان داد پس از کاهش یارانه به پالایشگاه‌های روسیه که بازتاب‌دهنده توانایی اقتصاد این کشور برای محدودکردن تأثیر تحریم‌هاست، درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز روسیه طی ماه ژوئن با بیش از ۵۰ درصد افزایش به ۹‌میلیارد‌و ۴۰۰ میلیون دلار می‌رسد. درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز، مهم‌ترین منبع درآمدی برای کاخ کرملین بوده است و حدود یک‌سوم تا نیمی از کل اقدام‌های بودجه فدرال در دهه گذشته را تشکیل می‌دهد. درگیری نظامی در اوکراین، غرب را بر آن داشته تا تحریم‌های بی‌شماری را با هدف محدودکردن درآمد نفت و گاز روسیه که حدود یک‌سوم بودجه فدرال این کشور را تشکیل می‌دهد، اعمال کند. روسیه توانست صادرات نفت خود را از اروپا به‌ سمت هند و چین منحرف کند و جریان‌های مالی بسیار مورد نیاز را برای بودجه خود تأمین کند؛ زیرا مسکو هزینه‌های سنگین دفاعی و امنیتی را با کسری بودجه روبه‌رو می‌کند.  محاسبات رویترز نشان می‌دهد درآمد نفت و گاز روسیه در ژوئن ۸۱۴ میلیارد روبل (۹‌میلیارد‌و ۴۰۰ میلیون دلار) پیش‌بینی شده که نسبت به ارقام ۷۹۴ میلیارد روبل در ماه می ‌و ۵۲۹ میلیارد روبل در ژوئن ۲۰۲۳ افزایش نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شو‌د یارانه پالایشگاه‌ها از بودجه، از ماه می ‌۶۰ میلیارد روبل کاهش یابد. این یارانه‌ها شامل پرداختی است که به‌عنوان دمپر شناخته می‌شود و پالایشگاه‌ها را تشویق می‌کند تا محصول خود را به‌جای صادرات با قیمت بالاتر، در بازار داخلی بفروشند. وزارت دارایی اطلاعات بودجه ژوئن را در سوم جولای منتشر خواهد کرد. به‌طور کلی، برای سال ۲۰۲۴ دولت درآمد فدرال ۱۰‌تریلیون‌و ۷۰۰ میلیارد روبل از فروش نفت و گاز را در نظر گرفت که ۲۱ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۳ بود؛ زمانی که کاهش قیمت نفت و کاهش صادرات گاز باعث کاهش ۲۴درصدی درآمد شد. روسیه از آغاز جنگ در اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، هزینه‌های دفاعی و امنیتی را به‌شدت افزایش داده است که به دو کسری سالانه متوالی بیش از سه تریلیون روبل، یعنی حدود دو درصد از تولید ناخالص داخلی‌ منجر شد. روسیه این منابع را با استقراض داخلی و با استفاده از صندوق ثروت ملی (NWF) در روزهای بارانی تأمین کرد.


 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها