|

هشدار امنیتی ایران به روسیه درباره حمله تروریستی داعش/ مسکو واکنش نشان داد

چند روز قبل از حمله در روسیه، تهران اطلاعاتی را با مسکو درباره یک حمله ترویستی بزرگ احتمالی داخل روسیه به اشتراک گذاشته بود.

هشدار امنیتی ایران به روسیه درباره حمله تروریستی داعش/ مسکو واکنش نشان داد

به گزارش شبکه شرق، یکی از منابع مطلع با اشاره به حمله تروریستی در شهر کرمان در سال ۱۴۰۲، به خبرگزاری رویترز گفته است: چند روز پیش از این حمله در روسیه، تهران اطلاعاتی را درباره یک حمله تروریستی بزرگ در داخل روسیه با آن به اشتراک گذاشت که طی بازجویی از افراد بازداشت‌شده مرتبط با بمب‌گذاری‌های مرگ‌بار در ایران به دست آمده بود.

خبرگزاری رویترز امروز «دوشنبه، ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳»، به نقل از سه منبع ناشناس، در گزارشی اختصاصی خبر داد که پیش از حمله مرگبار اخیر به سالن کنسرت در حومه مسکو، ایران روسیه را از احتمال یک عملیات تروریستی بزرگ در خاک این کشور، بدون بیان زمان و هدف دقیق آگاه کرده بود.

در این حمله تروریستی که مرگبارترین حمله در ۲۰ سال گذشته روسیه بود، افراد مسلح در شامگاه ۲۲ مارس (سوم فروردین ماه ۱۴۰۳)، به روی افراد حاضر در تالار شهر کروکوس مسکو، با سلاح‌های خودکار آتش گشودند و دست‌کم ۱۴۴ نفر را به کام مرگ کشاندند. داعش بعد از این حمله، مسئولیت آن را برعهده گرفت.

یکی از این منابع گفت «چند روز قبل از حمله در روسیه، تهران اطلاعاتی را با مسکو درباره یک حمله ترویستی بزرگ احتمالی داخل روسیه به اشتراک گذاشت که در بازجویی‌ها از افراد دستگیر شده در ارتباط با بمب‌گذاری‌های مرگبار در ایران به دست آمده بود».

رویترز نوشت که ایران ۳۵ نفر را در ژانویه ۲۰۲۴، بازداشت کرد که یکی از فرماندهان داعش خراسان، شاخه گروه تروریستی داعش در افغانستان نیز در میان آن‌ها بوده و با بمب‌گذاری سوم ژانویه در شهر کرمان مرتبط بوده است که به کشته‌شدن حدود ۱۰۰ نفر منجر شد.

در حمله تروریستی که چهارشنبه ۱۳ دی ماه، در گلزار شهدای کرمان و همزمان با چهارمین سالگرد قاسم سلیمانی رخ داد، ده‌ها ایرانی شهید و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

وزارت اطلاعات اواخر دی، در اطلاعیه‌ای از دستگیری تعدادی از سرکردگان داعشی حادثه تروریستی کرمان و انتقال آن‌ها به بازداشتگاه‌های کشور خبر داد.

منبع مطلع دیگری نیز مدعی شد که اطلاعات ارائه‌شده از سوی تهران به مسکو، دربردارنده جزئیاتی مانند زمان و هدف دقیق این حمله نبوده است.

منبع ناشناس دوم رویترز گفت «به آن‌ها (اعضای داعش شاخه خراسان) دستور داده شده بود برای یک عملیات مهم در روسیه آماده شوند... یکی از تروریست‌ها (دستگیر شده در ایران) گفت که برخی از اعضای این گروه به روسیه سفر کرده‌اند».

به گزارش رویترز، منبع سوم که ادعا شده یک مقام ارشد امنیتی است، گفت «از آنجا که ایران خود سال‌ها قربانی حملات ترویستی بوده، مقام‌های ایرانی به تعهدات خود برای هشدار به مسکو بر اساس اطلاعات به دست آمده از ترویست‌های دستگیر شده عمل کردند».

این خبرگزاری همچنین مدعی شده که وزارت امور خارجه ایران به درخواست توضیح درباره این گزارش پاسخی نداده است.

واکنش کاخ کرملین به ادعای رویترز درباره هشدار ایران به روسیه درباره حمله تروریستی در مسکو

سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به ادعای رسانه انگلیسی مبنی بر هشدار امنیتی ایران به مسکو پیش از وقوع حمله تروریستی در تالار کنسرت «کروکوس» مسکو، از آن اظهار بی‌اطلاعی کرد.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین، امروز (دوشنبه، ۱۳ فروردین ۱۴۰۳) در جمع خبرنگاران، به ادعای رسانه انگلیسی، مبنی بر مطلع ساختن روسیه از حمله تروریستی اخیر به تالار کنسرت «کروکوس» در مسکو، واکنش نشان داد و گفت که مسکو هیچ گونه اطلاعاتی مرتبط با تهدید امنیتی را پیش از این حمله از ایران دریافت نکرده بود.

پسکوف گفت: من از هیچ‌گونه تصمیمی درباره این مسئله مطلع نیستم.

اظهارات  سخنگوی کرملین در پی این مطرح می‌شود که خبرگزاری انگلیسی رویترز، امروز در گزارشی اختصاصی نوشت که سه منبع مطلع مدعی شدند که ایران پیش از حمله به تالار کنسرت کروکوس، درباره احتمال یک «عملیات تروریستی» بزرگ در خاک روسیه، به طور پنهانی، به آن هشدار داده بود.

در ۲۲ مارس (سوم فروردین ماه)، با تیراندازی چند مرد مسلح در تالار کنسرت کروکوس در مسکو، مرگ‌بارترین حمله تروریستی در ۲۰ سال اخیر در روسیه رخ داد که به کشته‌شدن حداقل ۱۴۴ نفر منجر شد. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها