|
کدخبر: 845468

مروری بر رسانه های انگلیسی / 16 اردیبهشت 1401 / 6 می 2022

تلفات کووید ۱۹ سه برابر بیشتر از آمار رسمی

روزنامه‌های انگلیسی در کنار ماجراهای نخست‌وزیر، خبرهای اوکراین را بازتاب می‌دهند و از قرار گرفتن نام ژیمناست محبوب پوتین در فهرست تحریم‌های اروپایی خبر می‌دهند.

بحث و جدل میان موافقان و مخالفان قانون سقط جنین مهمترین سوژه روزنامه‌های آمریکایی است؛ موضوعی است که خبرهای اوکراین را از تیتر و عکس یک دور کرده و جای آن را در صفحه اول روزنامه‌ها گرفته است.

روزنامه‌های انگلیسی در کنار ماجراهای نخست‌وزیر، خبرهای اوکراین را بازتاب می‌دهند و از قرار گرفتن نام ژیمناست محبوب پوتین در فهرست تحریم‌های اروپایی خبر می‌دهند.

روزنامه‌های خاورمیانه‌ای هم در کنار خبرهای مربوط به بازار انرژی و نفت، به درگیری‌های جدید در مسجد الاقصی پرداخته اند و البته گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی درباره تلفات کرونا در جهان و ادامه حملات روسیه در اوکراین.

 

گاردین

ژیمناست محبوب پوتین در فهرست تحریم‌های اروپایی

اتحادیه اروپا قصد دارد نام خانم آلینا کابایوا را به فهرست تحریمی‌های جدید قرار دهد. کابایوا ژیمناست سابق روسی است که در سال ۲۰۰۴ طلای المپیک ژیمناستیک موزون را به‌دست آورد. او در المپیک زمستانی سوچی سال ۲۰۱۴ هم پرچمدار کاروان روسیه بود.

شایعه‌های زیادی وجود داشت که خانم کابایوا دوست دختر پوتین بوده است. جدا از این بحث‌ها خانم کابایوا در حلقه نزدیکان پوتین جا دارد و سرپرست یکی از گروه‌های رسانه‌ای بزرگ حامی کرملین است. او هیچ تخصصی در امور رسانه‌ای ندارد!

اتحادیه اروپا در تازه‌ترین اقدام خود علاوه بر کابایوا، نام پدر کیریل، روحانی کلیسای ارتدوکس روسیه را که از حمله این کشور به اوکراین دفاع کرده است، در فهرست تحریم‌های خود قرار می‌دهد.

 

نشنال

تلفات کووید سه برابر بیشتر از آمار رسمی!

مطالعات گسترده و جدید سازمان بهداشت جهانی می‌گوید تعداد واقعی افرادی که در سراسر جهان مستقیم و غیر مستقیم متاثر از کووید ۱۹ جان خود را از دست داده اند بسیار بیشتر از آمار رسمی است که دولت‌ها اعلام کرده اند؛ چیزی در حدود ۳ برابر!

در گزارش سازمان بهداشت جهانی آمده دولت‌ها از تاریخ اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱، مرگ پنج میلیون و چهارصد هزار نفر را در سراسر جهان اعلام کرده اند. اما واقعیت نشان می‌دهد چیزی حدود ۱۳ میلیون و سیصد هزار نفر تا ۱۶میلیون و ۶۰۰هزار نفر جان خود را به صورت مستقیم و غیر مستقیم در اثر کووید ۱۹ از دست داده اند.

علت تفاوت میان آمار رسمی و آمار سازمان جهانی بهداشت، دخیل دانستن تاثیر غیر مستقیم کرونا بر مرگ و میرها است.

 

عرب نیوز

دستگیری و درگیری‌های جدید در مسجد الاقصی 

حدود ۶۰۰ شهرک‌نشین اسرائیلی با پرچم‌های اسرائیل راهی مسجد الاقصی شده اند که باعث بروز درگیری‌های جدید میان آنها و مسلمانان فلسطینی شده است. 

شهرک‌نشین‌ها روز پنجشنبه دنبال برگزاری مراسم سالگرد استقلال اسرائیل در محوطه مسجد الاقصی بوده اند که با مسلمانان نمازگزار درگیر شده اند. گروه افراطی «کوه معبد» پشت این اقدام بوده است.

ماموران اسرائیلی برای برخورد با این درگیری‌ها از شلیک گلوله‌های پلاستیکی و باتوم بهره برده اند و حدود ۵۰ جوان را دستگیر کرده اند.  

مدیر مجموعه مسجدالاقصی در واکنش به این اتفاقات اخیر گفته اقصی برای مسلمانان است و استوار و محکم سر جای خودش ایستاده است و هرگز محلی برای منازعات سیاسی اسرائیلی‌ها نخواهد شد.