|
کدخبر: 844785

مروری بر رسانه های عربی / 5 اردیبهشت 1401 / 23 رمضان 1443

تاکید سران مصر، امارات و اردن بر لزوم توقف تنش در قدس

در بررسى رسانه های عرب زبان امروز نگاهی انداختیم به عناوین روزنامه هاى البیان امارات، روسیا الیوم،الصباح عراق و العربی الجدید.

در بررسى رسانه های عرب زبان امروز نگاهی انداختیم به عناوین روزنامه هاى البیان امارات، روسیا الیوم،الصباح عراق و العربی الجدید.

در این میان البیان امارات در گزارشى به  دیدار سه جانبه سران مصر، امارات و اردن در قاهره  پرداخته است.

 

الصباح عراق:

 هشدار عراق درباره موج پنجم و ناگهانی کرونا

وزارت بهداشت عراق نسبت به خطر موج پنجم و ناگهانی کرونا در این کشور هشدار داد.

هیثم العبیدی، مدیر اداره بهداشت وزارت بهداشت و محیط زیست عراق، گفت که عراق در مورد کرونا در وضعیت خطر قرار دارد.

او گفت که آمار پایین دریافت واکسن و ضعف رعایت پروتکل‌های بهداشتی خطر شکل‌گیری موج پنجم کرونا در کشور را بالا برده و افزود که این موج به احتمال قوی شدیدتر از موج‌های سابق خواهد بود.

وی افزود که با افزایش نسبت آزمانیش، نسبت ابتلا هم افزایش یافته و این می‌تواند نشانه آغاز یک موج تازه یا ورود سویه‌های جدید کرونا به کشور باشد.

العبیدی تأکید کرد که چنین موجی به صورت غافلگیرکننده و ناگهانی ایجاد خواهد شد.

در تازه ترین آمار مربوط به کرونا که عصر روز یکشنبه (24 آوریل) منتشر شده، عراق در 24 ساعت 82 مورد جدید ابتلا به کرونا و یک مورد فوت بر اثر کرونا را ثبت کرده است.

بر اساس این آمار، مجموعا 10 میلیون و 490 هزار و 395 نفر در عراق واکسن کرونا زده اند.

 

العربی الجدید: 

حمله توپخانه ای اسرائیل به خاک لبنان

ارتش اسرائیل بامداد امروز (دوشنبه 25 آوریل) اعلام کرد که توپخانه‌هایش منطقه‌ای در لبنان را که از آن به سمت اسرائیل شلیک شده هدف قرار داده‌اند.

ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که توپخانه‌هایش در حال بمباران مناطقی در خاک لبنان هستند و افزود که این در پاسخ به حمله موشکی به سمت اسرائیل در ساعات پایانی شب گذشته بوده است.

در این بیانیه به منطقه‌ای که هدف حملات توپخانه‌ای قرار گرفته اشاره‌ای نشده و دولت لبنان نیز تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده است.

ارتش اسرائیل نیمه شب گذشته اعلام کرد که دو راکت از خاک لبنان به سمت مناطق اشغالی شلیک شده است.

از سوی دیگر شبکه «المیادین» خبر داد که منطقه حرجیه در جنوب لبنان هدف دست‌کم 45 گلوله توپ قرار گرفته است.

 

البیان امارات:

 تاکید سران مصر، امارات و اردن بر لزوم توقف تنش در قدس

عبدالله دوم پادشاه اردن، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی طی دیدار سه جانبه ای در قاهره بر لزوم توقف تنش در قدس و بازگرداندن آرامش به آن و روابط برادرانه، جنبه های مختلف همکاری و اقدام مشترک و راه های توسعه و تقویت آنها تاکید کردند.

سران مصر، امارات و اردن تاکید کردند که کشورهایشان از هیچ تلاشی برای بازگرداندن آرامش به قدس و توقف هرگونه تنش در آن دریغ نخواهد کرد تا نمازگزاران بتوانند شعائر دینی خود را بدون مانع یا محدودیت ادا کنند.

آنها بر اهمیت احترام به قیمومیت تاریخی اردن در حفاظت از اماکن مقدس اسلامی و مسیحی در قدس تاکید کردند.

در این نشست همچنین بر اهمیت حمایت از مقاومت برادران فلسطینی و توانمندسازی تشکیلات خودگردان فلسطین برای انجام وظایف خود در جهت تحقق آرمان های ملت فلسطین و کاهش رنج آنها تاکید شد.

 

روسیا الیوم: 

دفتر یونیفل اسرائیل و لبنان را به خویشتنداری فراخواند

دفتر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در لبنان (یونیفل)، اسرائیل و لبنان را در پی حملات دو طرف به یکدیگر به خویشتنداری فراخواند.

ارتش اسرائیل بامداد امروز (دوشنبه 25 آوریل) اعلام کرد که توپخانه‌هایش منطقه‌ای در لبنان را که از آن به سمت اسرائیل شلیک شده هدف قرار داده‌اند.

ارتش اسرائیل همچنین نیمه شب گذشته اعلام کرد که راکت‌هایی از خاک لبنان به سمت مناطق اشغالی شلیک شده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که حزب‌الله 19 راکت را از منطقه شمال شبعا به سمت اسرائیل شلیک کرد که 3 راکت در داخل لبنان سقوط کرد و 10 راکت هم پس از هدفگیری، ساقط شدند و 6 تای دیگر هم در مناطق خالی سقوط کردند.

این اولین بار پس از اوت 2021 است که راکتی از سمت لبنان به سمت اسرائیل شلیک می‌شود.