|

روایت تلخ زلزله کاشمر

شرق: این روزها مملو از خبرهای تلخ حوادث است. از سیل تا آتش‌سوزی و زلزله و حالا خبرهای تلخ از زلزله کاشمر و تعداد بسیاری مصدومی و فوتی که در رسانه‌ها می‌چرخد.

روایت تلخ زلزله کاشمر

شرق: این روزها مملو از خبرهای تلخ حوادث است. از سیل تا آتش‌سوزی و زلزله و حالا خبرهای تلخ از زلزله کاشمر و تعداد بسیاری مصدومی و فوتی که در رسانه‌ها می‌چرخد. طبق آخرین اخباری که رسانه‌های رسمی منتشر کردند؛ وقوع زلزله‌ای به بزرگی پنج ریشتر در ساعت ۱۳:۲۴ دیروز (۲۹ خرداد) تاکنون ۱۱۵ نفر مصدوم و چهار فوتی داشته است. فرماندار کاشمر هم اظهار کرده: تاکنون حدود ۱۱۵ نفر مصدوم داشتیم که به‌ جز ۳۵ نفر همه سرپایی بودند و مرخص شده‌اند و حال چهار نفر از مصدومان طبق گزارش‌ها مساعد نیست. دو نفر هنگام فرار از مغازه‌شان بر اثر سقوط سردر مغازه جان باختند و دو نفر در روستای زنده‌جان کشته شدند. وی با اشاره به اینکه در روستای زنده‌جان از توابع بخش مرکزی کاشمر در حال آواربرداری یک ساختمان هستیم، گفت: مشکل خاصی در شهرستان نداریم و همه نیروهای امداد و نجات در حال آماده‌باش هستند. او با بیان اینکه دستگاه‌های امدادی اورژانس و هلال احمر و دستگاه‌های خدماتی آب، برق، گاز و مخابرات در حال آماده‌باش و خدمات‌رسانی‌اند، افزود: بیمارستان‌ها و پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵ خلیل‌آباد و بردسکن و شهرهای مجاور کاشمر در آماده‌باش کامل قرار دارند تا در صورت اعلام نیاز، نیروها اعزام شوند. اتوبوس آمبولانس اورژانس ۱۱۵ از تربت حیدریه و نیشابور به کاشمر برای پشتیبانی لازم اعزام خواهند شد. اتاق بحران دانشگاه علوم پزشکی EOC و مرکز پایش مراقبت‌های درمانی برای تسهیل در انتقال مصدومان آمادگی دارند تا اگر نیاز بود مصدومان به سایر مراکز درمانی شهرستان‌ها و مشهد منتقل شوند.

هنگام زلزله چه کنیم؟

با وجود تغییرات اقلیمی احتمال بروز سیل و زلزله بیش از گذشته شده است. بنابراین هنگام وقوع زلزله باید بدانیم دقیقا چه کنیم. در این موقع خون‌سرد بمانید و به اصول مهمی که ذکر می‌شود توجه کنید و آنها را عملی کنید. در حالی که ساختمان در حال لرزیدن است سعی نکنید از آن خارج شوید، چراکه امکان سقوط اشیا و آسیب‌های ناخواسته وجود دارد. به زیر میز بروید، با یک دست محکم آن را بگیرید و با دستی دیگر از سر خود محافظت کنید. اگر میز در نزدیکی نیست، در کنار یا کنج دیوار (مرکزی خانه) در موقعیت نیمه‌نشسته قرار بگیرید و با دستتان از سر خود محافظت کنید یا می‌توانید لای چارچوب در قرار بگیرید. اگر در رختخواب هستید، به روی شکم بخوابید و با بالشت از سر و گردن خود محافظت کنید. از پنجره، کمدها، تابلوها و هر اثاثیه‌ای که امکان ریزش آن وجود دارد، دور بمانید. آشپزخانه محل خطرناکی است؛ از آن خارج شوید و از وسایل حرارتی فاصله بگیرید. همچنین اگر خارج از خانه هستید، در واقع همان‌جا بمانید. از راه‌پله استفاده کنید. از آسانسور استفاده نکنید. به فضای باز بروید. از ساختمان‌ها، دیوارها، درختان، تیرها و کابل‌های انتقال برق و هر چیزی که امکان افتادن آن هست، فاصله بگیرید. همچنین اگر در حال رانندگی هستید خودرو را با احتیاط متوقف کنید و ترمز دستی را بکشید. تا پایان‌یافتن لرزه درون خودرو بمانید. تا حد امکان از توقف روی پل‌ها، درون تونل‌ها یا در نزدیکی درختان، چراغ‌های راهنما و هر چیزی که امکان ریزش آن وجود دارد، خودداری کنید. بعد از زلزله هم خود را معاینه کنید تا آسیب ندیده باشید. به افرادی که نیاز به کمک دارند (کودکان، سالمندان، افراد ناتوان و آسیب‌دیده و...) یاری برسانید. خطوط گاز، آب و برق را بررسی کنید. در صورت آسیب‌دیدگی، ورودی آنها را قطع کنید. باید توجه داشت آتش‌سوزی و حریق معمول‌ترین رخدادهای پس از زلزله هستند. اگر در خانه هستید با توجه به اینکه احتمال پس‌لرزه وجود دارد، می‌توانید با احتیاط از آن خارج شوید و منتظر دستورالعمل مراجع ذی‌ربط بمانید. رادیوی قابل حمل داشته باشید و اخبار را از منابع موثق دنبال کنید. از تلفن همراه به غیر از موارد اورژانسی استفاده نکنید. اگر در خارج از خانه هستید و شرایط ایمن شده است، می‌توانید با احتیاط به خانه بازگردید. از ساختمان‌ها و اشیای آسیب‌دیده دور بمانید. در صورت امکان، لباس‌هایی مقاوم که بدن را در برابر آسیب‌ها محفاظت می‌کنند، بپوشید.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها