|

چه کسی می‌خواست اسکوچیچ سرمربی پرسپولیس شود؟

پرسپولیس، مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر، برای دومین بار در طول یک فصل به دنبال انتخال سرمربی است؛ این تیم ابتدای فصل گذشته، یحیی گل‌محمدی را روی نیمکت داشت و بعد از اختلافات شکل‌گرفته، با استعفای این مربی ایرانی روبه‌رو شد.

چه کسی می‌خواست اسکوچیچ  سرمربی پرسپولیس شود؟

پرسپولیس، مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر، برای دومین بار در طول یک فصل به دنبال انتخال سرمربی است؛ این تیم ابتدای فصل گذشته، یحیی گل‌محمدی را روی نیمکت داشت و بعد از اختلافات شکل‌گرفته، با استعفای این مربی ایرانی روبه‌رو شد. پس از کش و قوس‌های فراوان، پرسپولیسی‌ها با اوسمار ویرا، دستیار گل‌محمدی، به عنوان سرمربی جدید به توافق رسیدند و نهایتا توانستند با این مرد برزیلی، فاتح لیگ برتر شوند؛ آن‌هم در شرایطی که تا دو هفته مانده به پایان، ابتکار عمل را در دست نداشتند. اگرچه قبل از پایان رقابت‌های لیگ برتر، شایعات زیادی از باشگاه به بیرون درز کرد که رضا درویش، مدیرعامل، قصد دارد قرارداد اوسمار را برای فصل آتی هم تمدید کند ولی چنین نشد تا مذاکرات به بعد از جشن قهرمانی پرسپولیس کشیده شود. در واقع، درست از روزی که سوت پایان رقابت‌ها به صدا درآمد، پرسپولیس پیشنهاد رسمی تمدید قرارداد را به اوسمار ویرا ارائه کرد و حتی عنوان شد که طرفین بر سر مبلغ قرارداد و آپشن هم توافق کرده‌اند. اتفاق اصلی ولی زمانی رخ داد که اوسمار بدون امضاکردن قراردادش، ایران را به بهانه بیماری همسر ترک کرد. پس از آن خبر رسید که او با باشگاه‌هایی از سه کشور مختلف از جمله تایلند، چین و امارات مشغول مذاکره است و قصد ندارد به ایران برگردد. باشگاه پرسپولیس اگرچه روزهای نخست نمی‌خواست چنین شایعه‌ای را باور کند ولی دست آخر، انتشار پست اینستاگرامی اوسمار و تشکر از پرسپولیسی‌ها، همه چیز را واقعی کرد. به همین سادگی، اوسمار ویرا، دومین سرمربی پرسپولیس در فصل گذشته، به خاطراتی که در این باشگاه ساخته بود پشت پا زد تا احتمالا فصل جدید را به‌عنوان سرمربی یک تیم جدید و در کشوری دیگر شروع کند. حالا پس از یحیی و اوسمار، پرسپولیس مجبور است یک بار دیگر به دنبال انتخاب یک سرمربی باشد. این اجبار ولی چندان بدون حرف و حدیث نبوده؛ در روزهای گذشته شایعات زیادی درباره سرمربی بعدی پرسپولیس مطرح شده؛ از جمله اینکه گزینه بعدی داخلی است یا اینکه خارجی. اگرچه عنوان شده یکی، دو گزینه داخلی هم مدنظر باشگاه است ولی ظاهرا پرسپولیسی‌ها تمایلی ندارند در این مقطع زمانی زمام امور را به دست مربیان ایرانی بسپارند. آن‌طورکه از نزدیکان باشگاه خبر رسیده، سرمربی بعدی حتما خارجی است. اتفاقا همین خارجی‌بودن هم بدون دردسر نیست چراکه از یکی دو روز گذشته دلالان مختلف، با مطرح‌کردن گزینه‌های مدنظر، فضایی اطراف باشگاه ایجاد کرده‌اند که اجازه نداده مسئولان تیم آرامش لازم را داشته باشند. 

در بین تمامی گزینه‌های مطرح‌شده برای سرمربیگری پرسپولیس دراگان اسکوچیچ، سرمربی سابق تیم ملی ایران، بیش از بقیه به باشگاه نزدیک و حتی در ساعاتی عنوان شد که توافقات نهایی هم بین طرفین صورت گرفته است. اگرچه اسکوچیچ در زمان حضورش در تیم ملی ایران نتایج بسیار خوبی گرفت و شاید با بی‌مهری از پستی که در آن فعالیت می‌کرد کنار گذاشته شد ولی انتخاب او به عنوان گزینه سرمربیگری پرسپولیس چندان بدون حرف و حدیث هم نیست. دلیلش بسیار واضح است؛ شایعات زیادی در زمان سرمربیگری اسکوچیچ در تیم ملی رواج پیدا کرد که مرورکردن بخشی از آنها هم کافی بود تا مدیران پرسپولیس قید همکاری با این سرمربی را بزنند. به عبارت دیگر، عجیب است که با وجود چنین شایعاتی، پرسپولیسی‌ها به سراغ این مربی کروات رفته‌اند. اولین و مهم‌ترین آنها مربوط به فهرست تیم ملی بود. کم نبود ادعاهایی که در آن برهه زمانی از نقش دلالان در اعلام فهرست تیم ملی خبر می‌داد. هربار که قرار بود اسکوچیچ فهرستی برای تیم ملی اعلام کند با چند غافلگیری بزرگ همراه بود. اگرچه انتخاب نفرات اصلی، حق مسلم سرمربی است ولی تشکیل اردوی عجیب و غریب از سوی او و دعوت یک‌سری از بازیکنان کم‌نام‌ونشان، آن‌هم برای اولین بار به اردوی تیم ملی، شایعات موجود درباره نقش دلالان در این زمینه را پررنگ می‌کرد. همین تک‌گزاره با توجه به فضای کنونی که بر فوتبال ایران حاکم است، کافی است تا پرسپولیسی‌ها از رفتن به سراغ چنین گزینه‌هایی برحذر باشند. هرچند نباید داستان رواج رمالی و جادوگری در تیم ملی را در آن برهه، حتی اگر تأیید نشده هم باشد، از یاد برد. در کنار این موارد، اعتراض بازیکنان کلیدی تیم ملی به عدم دانش لازم اسکوچیچ برای سرمربیگری در تیم‌های بزرگ هم دیگر موضوعی است که گنجاندن این مربی در فهرست پرسپولیسی‌ها را عجیب می‌کند. حالا خوب یا بد، اسکوچیچ ظاهرا از دایره گزینه‌های باشگاه سرخ کنار رفته ولی وجود چنین شایعاتی، کافی بود تا پرسپولیسی‌ها با احتیاط بیشتری از اسکوچیچ نام ‌ببرند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها