|

در انتخابات در صورت داشتن نامزد اختصاصی خود، مشارکت فعال خواهیم داشت

آذر منصوری: زیر بار کاندیدای نیابتی نمی‌رویم

رئیس جبهه اصلاحات گفت: ما راه رفته را تکرار نمی‌کنیم و زیر بار کاندیدای نیابتی نمی‌رویم و ما باید نامزد خود را داشته باشیم و خود جبهه اصلاحات باید آن فرد را انتخاب کند. قبل از تأیید صلاحیت، نامزدهای خود را مشخص کردیم و ستاد انتخابات جبهه اصلاحات به‌زودی راه‌اندازی می‌شود.

آذر  منصوری: زیر  بار کاندیدای نیابتی نمی‌رویم

رئیس جبهه اصلاحات گفت: ما راه رفته را تکرار نمی‌کنیم و زیر بار کاندیدای نیابتی نمی‌رویم و ما باید نامزد خود را داشته باشیم و خود جبهه اصلاحات باید آن فرد را انتخاب کند. قبل از تأیید صلاحیت، نامزدهای خود را مشخص کردیم و ستاد انتخابات جبهه اصلاحات به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. آذر منصوری در نشست خبری جبهه اصلاحات درباره انتخابات ریاست‌جمهوری با ابراز تأسف از سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی‌ اظهار کرد: ما انتقاد خود را از دولت سیزدهم داریم، اما بابت این سانحه متأسفیم. او همچنین با بیان اینکه حملات وحشیانه اسرائیل به غزه و رفح را محکوم می‌کنم، ادامه داد: این اقدام نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است. راهکار توقف این تجاوز و اشغالگری، به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی است. منصوری بیان کرد: در هر انتخاباتی، بنا بر شرایط موجود، کنش‌های متفاوتی داریم. در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدایی نداشتیم و در انتخابات ۱۴۰۲ اعلام کردیم که نامزدی نداریم. در این انتخابات در شرایط ویژه قرار گرفتیم؛ ما خود را برای انتخابات در سال آینده آماده می‌کردیم، اما فوت آقای رئیسی شرایط ویژه‌ای را ایجاد کرد. در همین مدت جلسات بسیار فشرده و متعددی داشتیم. جلسه دیروز جبهه اصلاحات هشت ساعت طول کشید و درباره کاندیداها رأی‌گیری شد. منصوری در‌خصوص راهبرد جبهه اصلاحات بیان کرد: درباره راهبرد انتخابات ۱۴۰۲ بر انتخابات عادلانه، رقابتی، اثربخش و معنادار تأکید کردیم. رئیس جبهه اصلاحات درباره تغییر راهبرد جبهه اصلاحات از انتخابات مجلس ۱۴۰۲ تا انتخابات پیش‌رو، ادامه داد: جبهه اصلاحات استراتژی خود را بر اساس شرایط موجود تعیین می‌کند. در آن انتخابات اعلام کردیم نامزدی نداریم، اما در این انتخابات اگر نامزد ما تأیید شود، مشارکت فعال خواهیم داشت. البته تحلیل ما تا اینجا این نیست که قرار است انتخابات متفاوتی نسبت به انتخابات مجلس دوازدهم برگزار شود. ما تصمیم گرفتیم از فرصت انتخابات استفاده کنیم. البته این تصمیم ما به رفتار جامعه و جریان‌های سیاسی و نهادهای مجری و ناظر انتخابات نیز بستگی دارد. انتخابات یکی از راه‌هایی است که مطالبات جامعه از طریق مدنی دنبال شود؛ بنابراین هیچ جریان سیاسی‌ای نمی‌تواند از فرصت انتخابات استفاده نکند. در تحلیل از نخبگان سیاسی و جامعه به این جمع‌بندی رسیدیم که اگر امکانی برای جبهه اصلاحات برای حضور در انتخابات وجود داشته باشد، می‌تواند جامعه را همراه کند.

راه رفته را تکرار  نمی‌کنیم

وی تأکید کرد: ما راه رفته را تکرار نمی‌کنیم و زیر بار کاندیدای نیابتی نمی‌رویم و ما باید نامزد خود را داشته باشیم و خود جبهه اصلاحات باید آن فرد را انتخاب کند. قبل از تأیید صلاحیت، نامزدهای خود را مشخص کردیم و ستاد انتخابات جبهه اصلاحات به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. منصوری خاطرنشان کرد: سه نامزد خود (جهانگیری، آخوندی و پزشکیان) را معرفی کرده‌ایم و عزم خود را برای مشارکت فعال نشان داده‌ایم. ما در چارچوب قانون اساسی می‌خواهیم مطالبات جامعه را دنبال کنیم. نامزدهایی معرفی کردیم که نشان عزم جدی ما برای مشارکت فعال باشد و منتظر بررسی شورای نگهبان هستیم. این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که جبهه اصلاحات چه برنامه‌ای برای توسعه فرهنگی کشور دارد؟ گفت: یکی از شاخص‌های توسعه پایدار، توسعه انسانی است. ما برنامه‌ای آماده برای سال ۱۴۰۰ داشته‌ایم که نامزد جبهه اصلاحات این برنامه را مدنظر قرار می‌دهد. ما در جبهه اصلاحات سه تشکل فرهنگی داریم که مسائل فرهنگی کشور را رصد می‌کنند. با تحقق توسعه پایدار، جامعه رنگ برابری و رفاه را خواهد دید. ما به تجدیدنظر در روش‌های آموزش و پرورش و تعلیم نیاز داریم.

 مشارکت مشروط است

منصوری در ادامه در پاسخ به این پرسش که اگر سه نامزد جبهه اصلاحات تأیید صلاحیت نشوند، جبهه چه موضعی خواهد داشت؟ تصریح کرد: نامزدهای جبهه اصلاحات بر اساس سازوکار مشخص انتخاب شده‌اند. احزاب و اشخاص آزاد بودند سه نامزد را مشخص کنند و سه نفری که فراوانی بیشتری در بین احزاب و اشخاص داشتند، به جبهه اصلاحات معرفی شدند و از میان آنها رأی‌گیری شد و سه نفر انتخاب شدند. مشارکت مشروط یعنی اینکه جبهه اصلاحات می‌خواهد با نامزد اختصاصی‌ خود در انتخابات شرکت کند. بر اساس ارزیابی از جامعه، نامزدی که بیشترین رأی را داشته باشد و رأی دو‌سوم اعضای جبهه اصلاحات، مشخص می‌شود. منصوری در همین زمینه گفت: سازوکار جبهه اصلاحات برای معرفی نامزدها قبل از اعلام شورای نگهبان، ترجمه مشارکت مشروط است. نوع معرفی نامزدها به این معناست که می‌خواهیم در انتخابات مشارکت فعال داشته باشیم، ولی در مشارکت فعال باید نامزد اختصاصی خود را داشته باشیم. در انتخابات‌های ۹۲ و ۹۶ تلاش کردیم مشارکت حداکثری رقم بخورد، اما این تجربه را اندوختیم که زیر بار کاندیدای نیابتی نرویم. سه نامزد ما پذیرفته‌اند بر اساس میثاق‌نامه جبهه اصلاحات رفتار کنند. نفیا و اثباتا درباره سایر نامزدها نظری نداریم.

خود را موظف نمی‌دانیم که نامزد خود را از بین افراد تأیید‌صلاحیت‌شده انتخاب کنیم

بر اساس این گزارش، جواد امام، سخنگوی جبهه اصلاحات، در پاسخ به این پرسش که چرا قبل از اعلام شورای نگهبان، نامزدهای خود را معرفی کردید؟ بیان کرد: ما به‌عنوان یک جریان سیاسی، نامزدهای مشخصی داریم و باید از آنها حمایت کنیم. افراد دارای صلاحیت و شرایط را معرفی کرده‌ایم.‌ ما خود را موظف نمی‌دانیم که نامزد خود را از بین افراد تأیید‌صلاحیت‌شده انتخاب کنیم، بلکه پیش از اعلام شورای نگهبان، نامزدهای خود را انتخاب کردیم. اگر نامزد واقعی خود را داشتیم، مشارکت فعال خواهیم داشت. بنای ما شرکت در انتخابات است، اما انتخاباتی که همه جریان‌های سیاسی در آن نامزد داشته باشند. جواد امام در ادامه درباره دلیل شرکت جبهه اصلاحات در انتخابات گفت: نباید به هر قیمتی اصلاح‌طلبان دنبال ورود به قدرت باشند. ما اگر نامزد اختصاصی داشته باشیم، در انتخابات حضور خواهیم داشت. ما دنبال حل مشکلات مردم هستیم. اصلاح‌طلبان دلیل مشکلات کشور نیستند؛ زیرا این جریان نقشی در شرایط موجود کشور ندارد. ما می‌خواهیم در انتخابات شرکت کنیم تا مشکلات را حل کنیم.

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها