|

غرب و چالش نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو و کابینه او، اسرائیل را به انزوایی بی‌سابقه کشانده‌اند و حتی حامیان اسرائیل هم رفته‌رفته به این نتیجه می‌رسند که او باید از قدرت کناره‌گیری کند.

غرب و چالش نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو و کابینه او، اسرائیل را به انزوایی بی‌سابقه کشانده‌اند و حتی حامیان اسرائیل هم رفته‌رفته به این نتیجه می‌رسند که او باید از قدرت کناره‌گیری کند.

فایننشال‌تایمز با اشاره به احتمال صدور حکم بازداشت ‌بنیامین نتانیاهو‌ در دیوان کیفری بین‌المللی و همچنین به رسمیت شناخته‌شدن استقلال کشور فلسطین توسط ایرلند، نروژ و اسپانیا گزارش داد: «دولت نتانیاهو اسرائیل را بیش از پیش به انزوا کشیده است‌».

‌کریم‌ خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، هفته گذشته اعلام کرد این دیوان به دنبال صدور حکم بازداشت برای چهره‌های مرتبط با درگیری‌های اخیر غزه است، از‌جمله ‌بنیامین نتانیاهو‌ و ‌یوآو گالانت‌ وزیر جنگ اسرائیل. این درخواست که به دلیل متهم‌‌شدن این مقامات به جنایت علیه بشریت مطرح‌ شده است، واکنش‌های فراوانی را در پی داشت، از‌‌جمله از سوی آمریکا که شدیدا با آن مخالفت کرد.

کریم خان در درخواست خود همچنین خواستار صدور قرار بازداشت برای چند نفر از رهبران حماس شده است. با‌این‌حال، ایالات متحده هیچ مخالفتی با این بخش از درخواست دادستان دیوان کیفری نشان نداده و تنها با پیگیری اقدامات نتانیاهو مخالف است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رهبران اسرائیل حقوق بین‌المللی را نقض کرده‌اند و نمی‌توان عدالت را تنها علیه یکی از طرفین این درگیری اجرا کرد.

ایالات متحده یکی از کشورهایی است که همواره از آنچه آن را «حق اسرائیل برای دفاع از خود» عنوان کرده، حمایت کرده است. واشنگتن مدعی است دادستان دیوان کیفری این «حق» اسرائیل را نقض می‌کند. این در حالی است که کریم خان در درخواست خود چنین موردی را مطرح نکرده و تنها اعلام کرده است که سران اسرائیل از ابزارهای غیرانسانی مانند ایجاد قحطی به‌عنوان یک حربه جنگی استفاده می‌کنند تا تمام مردم غزه را تحت فشار قرار دهند.

به گزارش فایننشال‌تایمز، دیوان کیفری بین‌المللی در ابتدا با هدف رسیدگی به مسائل آفریقا ایجاد و به این متهم شد که تنها به مسائل مناطق در‌ حال توسعه یا به اصطلاح «جهان سوم» رسیدگی می‌کند. حال با درخواست کریم خان برای صدور حکم بازداشت نتانیاهو، این دادگاه می‌تواند از حیثیت خود دفاع کرده و اعتبار بین‌المللی خود را افزایش دهد.

این روزنامه با اشاره به حمایت اولیه غرب و اپوزیسیون اسرائیل از نتانیاهو در پی حمله حماس به مواضع اسرائیل، گزارش داد انتقادهایی که امروز از نتانیاهو و کابینه افراطی او مطرح می‌شود، نشان می‌دهد که این رهبر اسرائیلی تا چه حد پا را‌ فراتر گذاشته و حمایت از او چه تبعات فراوانی دارد.

در این گزارش آمده است: «شرکای اسرائیل از مقاومت نتانیاهو در برابر ورود کمک‌های بیشتر به غزه و پافشاری او بر حمله به رفح مستأصل شده‌اند، جایی که بیش از یک میلیون فلسطینی در آن پناه گرفته‌ بودند. حامیان اسرائیل همچنین از مخالفت نتانیاهو با ارائه طرحی عملی برای اداره غزه بعد از جنگ و خودداری وی از مقابله با اقدامات شهرک‌نشینان در کرانه باختری خشمگین هستند‌».

اسرائیل عضو دیوان کیفری بین‌المللی نیست و این دیوان هم برای اجرای احکام خود بازوی اجرائی ندارد، اما همین که اسرائیل در چنین موقعیتی قرار گرفته، نشان می‌دهد نتانیاهو تا چه حد برای اسرائیل مخرب است.

نتانیاهو از پیروزی کامل سخن می‌گوید، اما هنوز به اهداف کلیدی خود از حمله به غزه دست نیافته است. اسرائیل امروز بیش از هر زمان دیگری به ‌سیاست‌مداری برخلاف ویژگی‌های نتانیاهو نیاز دارد.

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها