|

کنعانی: تبادل پیام با آمریکا قطع نشده است

ناصر کنعانی در اولین نشست خبری خود پس از حادثه سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و همراهانشان تصریح کرد: مردم با حضور میلیونی در مراسم تشییع شهدای خدمت، حماسه جدیدی خلق کردند. او از مشارکت کشورها و نمایندگان عالی‌رتبه کشورهای دیگر در مراسم تشییع این شهدا و پیام‌های آنها برای همدردی با دولت و ملت ایران نیز تشکر و قدردانی کرد. کنعانی همچنین گفت: بیش از ۶۰ هیئت عالی‌رتبه در سطح رؤسای کشورها از‌جمله نخست‌وزیران، رؤسای جمهور و وزیران امور خارجه و... در بازه زمانی محدود برای همدردی با دولت و ملت ایران به ایران سفر کردند و اینها همه نشان‌دهنده روابط سازنده جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف است.

کنعانی: تبادل پیام با آمریکا قطع نشده است

شرق: ناصر کنعانی در اولین نشست خبری خود پس از حادثه سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و همراهانشان تصریح کرد: مردم با حضور میلیونی در مراسم تشییع شهدای خدمت، حماسه جدیدی خلق کردند. او از مشارکت کشورها و نمایندگان عالی‌رتبه کشورهای دیگر در مراسم تشییع این شهدا و پیام‌های آنها برای همدردی با دولت و ملت ایران نیز تشکر و قدردانی کرد. کنعانی همچنین گفت: بیش از ۶۰ هیئت عالی‌رتبه در سطح رؤسای کشورها از‌جمله نخست‌وزیران، رؤسای جمهور و وزیران امور خارجه و... در بازه زمانی محدود برای همدردی با دولت و ملت ایران به ایران سفر کردند و اینها همه نشان‌دهنده روابط سازنده جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف است.

سخنان پادشاه بحرین را مورد اهتمام قرار می‌دهیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره اظهارات مثبت اخیر پادشاه بحرین در مورد احیای روابط با ایران در دیدار با پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت: ما سخنان پادشاه بحرین را شنیدیم و مورد اهتمام قرار می‌دهیم. وی افزود: از ارسال پیام تسلیت و ابراز همدردی پادشاه بحرین و حضور وزیر خارجه این کشور در مراسم تشییع شهیدان خدمت تشکر و قدردانی می‌کنیم. کنعانی همچنین با اشاره به سیاست دولت سیزدهم‌ برای گسترش روابط با همسایگان و پیگیری این موضوع از سوی دولت گفت: امیدواریم شاهد گسترش هرچه بیشتر روابط بین کشورهای منطقه باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سؤالی تأکید کرد: رویکرد نظام جمهوری اسلامی ایران‌ در مناسبات با کشورهای مختلف، حرکت به سمت گسترش روابط در چارچوب منافع مشترک و ایفای نقش مؤثر در تحولات بین‌المللی است. او در همین ارتباط با اشاره به اهمیت پیشبرد سیاست همسایگی در این چارچوب افزود: دستگاه دیپلماسی کشور با همین جدیت و رویکرد نهادینه‌شده، تلاش‌های خود را برای تحقق این موضوع به کار خواهد گرفت و اطمینان داریم این رویکرد مورد تأیید ملت ایران خواهد بود، همان‌طور که مورد تأیید مقام معظم رهبری است.

آیا شمخانی مسئول مذاکرات شده است؟

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسشی در ارتباط با اخبار منتشر‌شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر اینکه آقای شمخانی مسئولیت پرونده هسته‌ای را بر عهده گرفته است، گفت: سنت ما در جلسات سخنگویی، پاسخ‌گویی در ارتباط با مسائل مطرح‌شده در فضای مجازی و منابع غیر‌معتبر نیست و من نیز درخصوص ادعای غیررسمی منتشر‌شده در شبکه‌های مجازی نکته خاصی را مطرح نمی‌کنم. وی در این ارتباط افزود: هیئت مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها با هماهنگی و با اشراف نهادهای عالی بالادستی نظام، این مذاکرات را ‌پیش برده و در این چارچوب از همه ظرفیت‌های درون حاکمیت استفاده شده است. کنعانی تأکید کرد‌: وزارت خارجه و هیئت مذاکره‌کننده در چارچوب دستورالعمل‌ها و سیاست‌های ابلاغی، مسیر خود را در این زمینه ادامه می‌دهد. کنعانی ادامه داد: روابط ایران و عمان روابط دوستانه و سازنده‌ای است و دو کشور دارای موضوعات متعددی برای رایزنی و گفت‌وگو هستند که این موضوعات در دیدار وزیر خارجه عمان با سرپرست وزارت خارجه و دیدار احتمالی با جناب آقای مخبر مورد توجه قرار می‌گیرد. تبادل پیام بین ایران و طرف آمریکایی در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها قطع نشده است. سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره اخبار منتشر‌شده در ارتباط با مذاکرات ایران و آمریکا در عمان نیز تصریح کرد: تبادل پیام بین ایران و طرف آمریکایی در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها همواره در جریان بوده و قطع نشده است. کنعانی در این ارتباط تصریح کرد: این تعاملات متمرکز بر ‌موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها و هسته‌ای بوده و هیچ‌گاه از این چارچوب خارج نشده است. وی با بیان اینکه تعاملات و تبادل پیام با طرف آمریکایی در این زمینه ادامه داشته است، گفت: همان‌طور که گفتم این مذاکرات صرفا در چارچوب مذاکرات رفع تحریم‌ها بوده است. سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به برخی اخبار منتشر‌شده در تعدادی از رسانه‌های غربی درباره مفاد و محتوای این مذاکرات گفت: تأکید می‌کنم که مفاد خبری و خبرهای منتشر‌شده در برخی از رسانه‌های غربی در مورد این گفت‌وگوها معتبر و دقیق نیست. 

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها