|

پرمصرف‌ترین داروها گران‌ترین داروهاست

مقوله گرانی و کمبود دارو شرایط را هر روز برای بیماران سخت‌تر می‌کند. این در حالی است که به اذعان مسئولان سازمان بیمه سلامت ایران، در سال ۱۴۰۲ نیز مانند سال ۱۴۰۱، داروهای بیماران دیابتی و قلبی و عروقی پرمصرف‌ترین داروها در کشور بودند. داروهای که در بسیاری موارد بیماران در تهیه داروی آن دچار مشکل می‌شوند.

شرق: مقوله گرانی و کمبود دارو شرایط را هر روز برای بیماران سخت‌تر می‌کند. این در حالی است که به اذعان مسئولان سازمان بیمه سلامت ایران، در سال ۱۴۰۲ نیز مانند سال ۱۴۰۱، داروهای بیماران دیابتی و قلبی و عروقی پرمصرف‌ترین داروها در کشور بودند. داروهای که در بسیاری موارد بیماران در تهیه داروی آن دچار مشکل می‌شوند.

این موضوعات در حالی است که همچنان بسیاری از بیماران در داروخانه‌های معروف که در مرکز شهر قرار دارند هم روزها در پی تهیه نسخه‌های خود هستند.

مهندس امیرحسین حبیبیان، معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران گفته است: بر اساس اطلاعات سامانه نسخه الکترونیک، در سال ۱۴۰۲ مثل سال ۱۴۰۱ پرمصرف‌ترین داروهای کشور ابتدا داروهای بیماران دیابتی و در رتبه بعدی داروهای بیماران قلبی و عروقی بوده‌اند. اطلاعات سامانه نسخه الکترونیک در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد، ۱۱۶ قلم داروی تجویزشده در فهرست گران‌ترین داروهای تجویزی در کشور است که این داروها بیشتر برای بیماران خاص و صعب‌العلاج، مصرف شده است. برخی از این داروها، بیش از ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد. برای بیماران مبتلا به موکوپلی ساکاریدوز نیز داروی تجویزی با قیمتی بیش از یک‌میلیارد‌تومان نیز در این سامانه ثبت شده که به‌صورت رایگان در اختیار این بیماران قرار گرفته است. پرمصرف‌ترین داروهای کشور، مربوط به بیماران دیابتی است، تعداد ۲۴۰ میلیون داروی متفورمین در سال ۱۴۰۲ تجویز شده که در مقایسه با سال قبل از آن ۳۰ درصد افزایش داشته است و پس از آن داروهای آاس‌آ و لوزارتان که در پرفشاری خون استفاده می‌شوند، قرار دارند. در ۱۵ استان کشور پرمصرف‌ترین داروها ابتدا داروهای بیماران دیابتی و در رتبه بعدی داروهای بیماران قلبی و عروقی است که عبارت‌اند از استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، همدان، قزوین، قم، اصفهان، یزد، کردستان، ایلام، لرستان، چهارمحال‌و‌بختیاری، البرز، زنجان و گیلان. در ۱۶ استان کشور نیز پرمصرف‌ترین ابتدا داروهای بیماران قلبی و عروقی و در رتبه بعدی داروهای بیماران دیابتی است که عبارت‌اند از استان‌های تهران، سمنان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه‌وبویراحمد، فارس، خوزستان، سیستان‌و‌بلوچستان، هرمزگان، کرمان و بوشهر. در سال ۱۴۰۲ همچنان داروی انسولین قلمی، پرهزینه‌ترین داروی تجویزی بوده که مبلغی بالغ بر ۴۴۰ میلیارد تومان برای این دارو از سوی سازمان بیمه سلامت هزینه شده است.

معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران، با اشاره به افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی صدور نسخه‌های الکترونیک در ماه‌های مختلف سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل از آن گفت: از ابتدای اجرای طرح نسخه الکترونیک تاکنون بیش از ۲۹۰ میلیون نسخه الکترونیک ثبت شده که در ماه‌های انتهایی سال ۱۴۰۲ حدود ۱۲ میلیون نسخه در ماه در سطح کشور توسط پزشکان تجویز شده است.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها