|

اژه‌ای با اشاره به سند تحول عنوان کرد؛

هنوز نتوانسته‌ایم در دستگاه قضائی «تحول» ایجاد کنیم

رئیس دستگاه قضا با تبیین و تشریح شاخصه‌های «تحول» در عدلیه، گفت: اگرچه ما در دستگاه قضائی، «سند تحول» تدوین کرده‌ایم اما هنوز نتوانسته‌ایم به معنای واقعی کلمه، «تحول» ایجاد کنیم. به گزارش میزان، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، دیروز در ادامه بازدیدهای میدانی خود از مراجع و مراکز قضائی، قریب به سه ساعت از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ در جنوب پایتخت بازدید کرد و از نزدیک در جریان کم و کیف رسیدگی به پرونده‌ها در این واحد قضائی قرار گرفت.

هنوز نتوانسته‌ایم در دستگاه قضائی «تحول» ایجاد کنیم

رئیس دستگاه قضا با تبیین و تشریح شاخصه‌های «تحول» در عدلیه، گفت: اگرچه ما در دستگاه قضائی، «سند تحول» تدوین کرده‌ایم اما هنوز نتوانسته‌ایم به معنای واقعی کلمه، «تحول» ایجاد کنیم. به گزارش میزان، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، دیروز در ادامه بازدیدهای میدانی خود از مراجع و مراکز قضائی، قریب به سه ساعت از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ در جنوب پایتخت بازدید کرد و از نزدیک در جریان کم و کیف رسیدگی به پرونده‌ها در این واحد قضائی قرار گرفت. علاوه بر دیدار بدون واسطه با مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضائی، آسیب‌شناسی از روندها و فرایندهای موجود در مراکز و مراجع قضائی یکی از اصلی‌ترین اهداف حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای از بازدیدها و سرکشی‌های خود از واحدهای قضائی است؛ این مهم در جریان بازدید امروز قاضی‌القضات از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ در جنوب پایتخت نیز مورد توجه بود و رئیس قوه قضائیه با نگاهی تخصصی و موشکافانه، روندهای موجود در این واحد قضائی را مورد ارزیابی قرار داد. اژه‌ای در جریان سرکشی خود از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ تهران، به‌صورت از پیش اعلام‌نشده وارد جلسه بازپرسی سه متهم به سرقت شد که از قضا در زمره سارقان سابقه‌دار بودند؛ قاضی‌القضات در ابتدای ورود خود به این جلسه، به گونه‌ای که متهمان متوجه حضور وی نشوند، در نزدیک در ورودی قرار گرفت و با دقت به استماع دفاعیات این سارقان سابقه‌دار پرداخت؛ وی سپس در اتاق بازپرسی حاضر شد و با این سه متهم به گفت‌وگو پرداخت و مورد به مورد و مستدلا، دفاعیات آمیخته با اکاذیب آنها را واگویه کرد. رئیس دستگاه قضا خطاب به این سه متهمِ سابقه‌دار گفت: چنانچه در این پرونده جرم شما اثبات شود، باید از حضور مجددتان در جامعه جلوگیری کرد تا زمانی که به‌صورت کامل مجازات قانونی خود را سپری کنید؛ این امر هم صرفا به سبب دزدی‌ها و کسب مال حرامتان نیست بلکه به سبب تهدید امنیت جانی و روانی شهروندان به‌واسطه آزادی شماست.

محسنی‌اژه‌ای در ادامه سرکشی خود از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ تهران، در یکی دیگر از دادگاه‌های رسیدگی به پرونده سرقت حضور یافت و به استماع دفاعیات پنج متهم این پرونده پرداخت که سه نفر از آنها در جلسه دادگاه حضور داشتند و دو نفر دیگر از زندان به‌صورت برخط، محاکمه می‌شدند؛ همچنین چهار شاکی نیز که منازل‌شان مورد سرقت واقع شده بود، در جلسه دادگاه حضور داشتند. قاضی‌القضات در این جلسه با اجازه رئیس دادگاه، پس از استماع دفاعیات متهمان، سؤالات تخصصی و کارشناسی را با تَوالی و تکرار و به صورت فنی از آنها پرسید، به گونه‌ای که این متهمان در پاسخ، به تناقض‌گویی افتادند و تناقضات آنان برای همه حاضرین در جلسه دادگاه آشکار شد. رئیس عدلیه سپس خطاب به این متهمان سابقه‌دار گفت که مهم‌تر از آن طلا و یا وجوهی که شما از منازل شهروندان سرقت کرده‌اید، آن امنیت روانی‌ای است که شما از آنها سلب کرده‌اید و باز مهم‌تر از همه اینها، عدم تنبّه و پشیمان و نادم‌نبودن شماست که این امر به‌وضوح در مطالبی که می‌گویید، آشکار است. قاضی‌القضات سپس خطاب قاضی حاضر در دادگاه تصریح کرد که این متهمان چنانچه جرم‌شان آشکار شد، با عنایت به سابقه‌دار بودن‌شان به‌هیچ‌وجه نباید مشمول تأسیسات ارفاقی و آزادی مشروط شوند و در فهرست عفو نیز نباید قرار گیرند؛ چراکه ترحم به این قبیل مجرمان، ظلم به مردم است. در ادامه جلسه دادگاه، یکی از شکات این پرونده که از منزل او سرقت شده بود، از حُسن تدبیر رئیس قوه قضائیه و سؤالات تخصصی و کارشناسی وی از متهمان پرونده که دروغ‌گویی‌های‌شان را آشکار کرد تقدیر به عمل آورد و چنین گفت که‌ ای کاش فیلم این سؤالات فنی رئیس قوه قضائیه از این متهمانِ سابقه‌دار برای قضات به نمایش درآید تا آنها نیز ضمن الگوگیری، بتوانند با سرعت تناقض‌گویی‌های متهمان به سرقت را آشکار کنند. محسنی‌اژه‌ای در ادامه بازدید خود از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ تهران، طی سخنانی در جمع قضات و کارکنان این مراجع قضائی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های من در سرکشی‌ها و بازدیدها از مراجع و مراکز قضائی آن است که به واسطه حضور من، روند رسیدگی به پرونده‌ها و رتق‌وفتق امور مردم و مراجعان به تأخیر نیفتد و همواره تأکید دارم که مبادا به واسطه حضور من در یک مجتمع قضائی، اوقات رسیدگی به پرونده‌ها تجدید شود. رئیس دستگاه قضا در ادامه با تبیین و تشریح شاخصه‌های «تحول» در عدلیه اظهار کرد: اگرچه ما در دستگاه قضائی، «سند تحول» تدوین کرده‌ایم اما هنوز نتوانسته‌ایم به معنای واقعی کلمه «تحول» ایجاد کنیم؛ همچنین اگرچه اقداماتی در راستای بهبود امور و ارتقای خدمت‌رسانی‌ها صورت گرفته است اما باید برای «کاهش عناوین مجرمانه» و «تقلیل ورودی پرونده‌ها»، تدابیر کلانی را اتخاذ کنیم. قاضی‌القضات در ادامه با اشاره به حجم بالای کار و تخصصی‌بودن امور در مجتمع قضائی بعثت، گفت: شعب تخصصی و متفاوتی در مجتمع قضائی بعثت دایر است؛ شعبی که پرونده‌هایی بعضا پیچیده و غامض و دارای مخاطبان خاص را رسیدگی می‌کنند؛ علی‌ایحال با وجود این امر، باید تدابیری اتخاذ شود که توازن و تعادلی در ارجاع پرونده‌ها به شعب ایجاد شود.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها