|

مورد عجیب نازنین ملایی

‌نازنین ملایی، دختر قایق‌ران ایران، بازی‌های المپیک 2024 پاریس را از دست داد؛ این مهم‌ترین خبری است که این روزها درباره این رشته ورزشی بازتاب داده می‌شود و دلیلش خبرساز شده. ملایی از آن دست ورزشکارانی است که امید می‌رفت در بازی‌های المپیک پیش‌رو، در مقایسه با قبلی، درخشش بهتری داشته باشد.

مورد عجیب نازنین ملایی

‌نازنین ملایی، دختر قایق‌ران ایران، بازی‌های المپیک 2024 پاریس را از دست داد؛ این مهم‌ترین خبری است که این روزها درباره این رشته ورزشی بازتاب داده می‌شود و دلیلش خبرساز شده. ملایی از آن دست ورزشکارانی است که امید می‌رفت در بازی‌های المپیک پیش‌رو، در مقایسه با قبلی، درخشش بهتری داشته باشد. در المپیک توکیو بود که ملایی در اقدامی غیرمنتظره خودش را به فینال B این رقابت‌ها رساند. آن زمان، موجی از خوشحالی به راه افتاد و خبر رسید که اگر حمایت‌های لازم از او انجام شود، می‌تواند در پاریس درخشش بیشتری داشته باشد. با‌این‌حال، زندگی ورزشی، چندان بر وفق مراد نازنین پیش نرفت. او در بازی‌های آسیایی و در روئینگ دونفره، در شرایطی که بخت اصلی کسب مدال بود، ناکام ماند تا انتقادها از او بیشتر شود؛ به‌ویژه از سوی ریاست فدراسیون قایق‌رانی که به نظر می‌رسید پیش‌از‌این، وعده کسب مدال از طرف ملایی را به وزارتی‌ها داده بود. از همان‌جا زمزمه ناراحتی ملایی از مسئولان فدراسیون به گوش رسید؛ ولی شرایط به حدی نبود که ملایی بخواهد تصمیمی ناگهانی بگیرد. تصمیم ناگهانی‌اش مربوط به اخبار روزهای اخیر است که او به گوش مسئولان رسانده از تیم ملی خداحافظی کرده و حتی آن‌طور که شایعه شده، لوازم قایق‌رانی‌اش را هم برای فروش گذاشته است! اینها همگی در شرایطی رقم خورده که بسیاری منتظر بازگشت او از اردوی یونان و حضور در رقابت‌های انتخابی المپیک بودند. ملایی که بورسیه کمیته بین‌المللی المپیک است، برای برپایی اردو به یونان رفت و موافقتش برای حضور در بازی‌های انتخابی المپیک در تهران را اعلام کرد. چهار روز بعد از بازگشت و درحالی‌که موافقت کرده بود در مسابقات کسب سهمیه حضور پیدا کند، ناگهان در تماسی با رئیس فدراسیون قایق‌رانی، از تیم ملی خداحافظی می‌کند. آن روز از سوی مسئولان اعلام شد خداحافظی‌اش را نمی‌پذیرند و یک فرصت دیگر دارد تا برای کسب سهمیه اقدام کند. در حرکتی خبرساز، ملایی در رقابت‌های دوم انتخابی هم غیبت داشت تا به‌این‌ترتیب و مطابق با قانون، به طور رسمی بازی‌های المپیک پاریس را از دست دهد. رئیس فدراسیون قایق‌رانی می‌گوید تصمیم ملایی برای خداحافظی از تیم ملی جدی است و قرار است جایش را به جوان‌ترها بدهد؛ ولی اتخاذ چنین تصمیمی آن‌هم به این سرعت، با حرف‌و‌حدیث‌ها و البته شایعات مختلفی مواجه شده است. همین روز گذشته بود که شایعه دوپینگی‌بودن بر این اقدام سایه افکند؛ موضوعی که صراحتا رد شد. علیرضا سهرابیان در واکنش به این شایعه به ایسنا گفت: «دو ورزشکار ما به خاطر مسائل شخصی و خانوادگی در تست انتخابی تیم ملی شرکت نکردند. یکی از آنها به خاطر عمل قلب مادرش بود که شرکت نکرد. درباره ملایی هم گفته شد اینکه در تست انتخابی تیم ملی شرکت نکرده، ممکن است دلیل دیگری داشته باشد؛ اما با پیگیری‌ای که از طریق فدراسیون پزشکی ورزشی و نادو داشتم و با دکتر شارکی صحبت کردم، تست دوپینگ هیچ‌کدام از ورزشکاران ما مثبت نبوده و همه سالم بوده‌اند. از همین‌جا اعلام می‌کنم ورزشکارانی که در تست انتخابی تیم ملی شرکت نکرده‌اند، اصلا مسئله دوپینگ برای‌شان مطرح نبوده است و دوستان، ورزشکاران را تخریب شخصیتی نکنند».

ولی ظاهرا این مسائل بخشی از اتفاقات پشت پرده است؛ چون آن‌طور که از شواهد امر پیداست، ملایی از رسیدگی‌نشدن به اوضاع مالی و وعده‌های قبلی ناراحت است. پیش‌تر به او وعده مسکن ملی داده شده بود؛ ولی عملی نشده است. از سوی دیگر، پررنگ‌شدن مشکلات مالی هم مزید بر علت شده تا او قید رقابت‌کردن برای تیم ملی را بزند. مشکلات مالی، همان موضوعی است که سهرابیان در گفت‌وگو با ایرنا هم به آن اشاره کرده و گفته است «ملایی قاطعانه گفت که زمان خداحافظی من فرا‌رسیده و باید به دنبال منابع مالی بگردم. او گفت زندگی من به پول بستگی دارد و می‌خواهم منزل و ماشین بخرم و با اردوهای ۲۴‌ساعته نمی‌توانم به فکر تأمین منزل و ماشین باشم. از دلایل ملایی قانع نشدم. او ورزشکاری خوب، باتجربه، نخبه، قهرمان و افتخارآفرین برای ایران است. ملایی گفت که مجبورم تجارت کنم. او چون سختی‌های زیادی کشیده، توانایی موفقیت در کارهای اقتصادی را دارد. برای من رفتن ملایی خوشایند نبوده و از خداحافظی او سخت شگفت‌زده شدم. تمام تلاش‌مان را کردیم؛ اما او گفت در انتخابی شرکت نمی‌کنم».

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها