|

مدیر‌عامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان از صعود پالایشگاه نصف جهان به قله‌های‌ سود خبر داد

در ۶ماهه امسال سود «پتروپالایش اصفهان» ۹ درصد افزایش یافت

با اَبَر‌طرح‌های‌ اجرا‌شده در مدت ۲۴ ماه فعالیت دکتر محسن قدیری در هلدینگ پتروپالایش اصفهان گام‌های‌ پیشرفت چنان با شتاب برداشته شد که نام پالایشگاه اصفهان در بین تمام پالایشگاه‌های‌ کشور در سکوی اول قرار گرفت و رتبه برتر سود‌دهی را به خود اختصاص داد. سود پتروپالایش اصفهان در میان آمارهای منتشر‌شده نه‌تنها کاهشی نبوده، بلکه با افزایشی دو هزار میلیارد‌ تومانی روبه‌رو بوده است.

در ۶ماهه امسال سود  «پتروپالایش اصفهان» ۹ درصد افزایش یافت

با اَبَر‌طرح‌های‌ اجرا‌شده در مدت ۲۴ ماه فعالیت دکتر محسن قدیری در هلدینگ پتروپالایش اصفهان گام‌های‌ پیشرفت چنان با شتاب برداشته شد که نام پالایشگاه اصفهان در بین تمام پالایشگاه‌های‌ کشور در سکوی اول قرار گرفت و رتبه برتر سود‌دهی را به خود اختصاص داد. سود پتروپالایش اصفهان در میان آمارهای منتشر‌شده نه‌تنها کاهشی نبوده، بلکه با افزایشی دو هزار میلیارد‌ تومانی روبه‌رو بوده است. در همین پیوند مدیر‌عامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان در گفت‌وگو با روابط‌عمومی و امور بین‌الملل پتروپالایش اصفهان عوامل موفقیت در سود‌دهی پالایشگاه اصفهان را ایجاد انضباط مالی و اجرای طرح‌های‌ مختلف در شرکت‌های‌ زیر‌مجموعه عنوان کرد و افزود: در سال ۱۴۰۰ میزان سود پالایشگاه اصفهان ۱۲ همت بود؛ در‌حالی‌که در سال ۱۴۰۱سود این مجموعه به ۳۶ درصد رسید. دکتر محسن قدیری، با اشاره به اینکه تبدیل پالایشگاه اصفهان به پتروپالایش از عوامل موفقیت در سود‌دهی بالای این شرکت است، افزود: هم‌اکنون طرح‌های‌ شرکت‌های‌ تابعه هلدینگ پتروپالایش اصفهان یکی پس از دیگری در مرحله بهره‌برداری قرار گرفته و همین امر سودآوری را برای پتروپالایش اصفهان رقم زده است. سود ۱۸.۵ میلیون‌یورویی شرکت ملاصدرا از محل فروش حلال‌ها: او خبر داد: هم‌اکنون شرکت راهبر ترابر انرژی و شرکت ملاصدرا در بخش‌های‌ مختلف در حال عرضه محصولات هستند و همین امر عاملی در افزایش سود پتروپالایش اصفهان است. اکنون شرکت ملاصدرا در آبان‌ماه ۱۸.۵میلیون یورو فروش حلال‌ها را در برنامه خود ثبت کرد. اکنون هریک از این شرکت‌ها مولد بوده و با چابکی خود درآمد‌زا شده‌اند. او با اشاره به اینکه اکنون شرکت اکسیر ایرانیان نیز که در بحث زنجیره ارزش نفت سفید حرکت می‌کند، دارای دو طرح مصوب مهم است، افزود: یکی از این طرح‌ها KHT است که زمینه را برای تولید نفت سفید بدون گوگرد آماده می‌کند و طرح دیگر که مأموریت آن به شرکت اکسیر ایرانیان داده شده، طرح تولید الکل‌های‌ چرب است که برای آن، پیمانکار هم انتخاب شده است. طرح KHT برای پالایشگاه اصفهان ۴۰ میلیون یورو در سال درآمد خواهد داشت: دکتر قدیری ادامه داد: به‌زودی شاهد راه‌اندازی طرح KHT خواهیم بود که ۴۰ میلیون یورو در سال درآمد خالص برای پتروپالایش اصفهان به ارمغان می‌آورد. در این طرح قرار است نفت سفید دارای گوگرد پایین برای استفاده در سوخت جت و هواپیما تولید شود که هم برای تأمین نیاز داخل و هم صادرات خواهد بود. طرح DHT برای پالایشگاه اصفهان ۱۹.۵ همت سود به همراه دارد: دکتر قدیری، با تأکید مجدد به اینکه آنچه باعث رشد سود پالایشگاه اصفهان است، شامل انضباط مالی و تسریع در انجام طرح‌ها‌ست که باعث افزایش ضریب IRi شده است، افزود: یکی از طرح‌های‌ی که باعث افزایش سود‌دهی پالایشگاه اصفهان شده است، طرح DHT است که ۱۶ ماه زودتر از برنامه زمان‌بندی به بهره‌برداری رسید و ۱۹.۵ همت سود زودهنگام برای پالایشگاه به همراه داشت. او افزود: تسریع در انجام طرح‌ها باعث کاهش هزینه طرح‌ها می‌شود. انجام طرح‌های‌ حفظ ظرفیت و افزایش آن به وسیله مهندسی پالایش همواره در حال انجام است؛ به گونه‌ای که ظرفیت اسمی پالایشگاه اصفهان ۳۷۰ هزار بشکه در روز است که این ظرفیت به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. 

پالایشگاه نفت اصفهان در صدر شرکت‌های‌ سودده

 دکتر قدیری تصریح کرد: در همین مدت امسال رتبه‌های‌ آماری و میزان سود‌دهی دیگر پالایشگاه کشور همگی دارای رشد منفی بود و تنها پالایشگاه اصفهان دارای افزایش سود ۹ درصد بوده است. او ضمن ارائه آماری از میزان سود دیگر پالایشگاه‌های‌ کشور گفت: سود پالایشگاه نفت بندرعباس در شش‌ماهه سال قبل ۲۲ همت و در مدت مشابه امسال ۱۰ همت با ۵۴ درصد رشد منفی بود. همچنین سود پالایشگاه نفت تهران در سال قبل ۱۶ همت و در همین مدت امسال با ۱۲ همت سود و رشد منفی ۲۴ درصد مواجه بود. دکتر قدیری مطرح کرد: قطعا با بهره‌برداری و وارد‌شدن دیگر طرح‌های‌ هلدینگ پتروپالایش اصفهان در زنجیره تولید، سوددهی هلدینگ پتروپالایش اصفهان افزایش خواهد یافت و ما در مدت مشابه سال آینده شاهد رشد چند‌برابری سود پالایشگاه اصفهان خواهیم بود.