|

تمام نگاه‌ها به جانسون

جدال سه‌هفته‌ای برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نهایت پایان یافت و مایک جانسون جانشین کوین مک‌کارتی شد تا پنجاه‌و‌ششمین رئیس مجلس نمایندگان نام گیرد. اکنون همه نگاه‌ها به مایک جانسون، وکیل جمهوری‌خواه ۵۱‌ساله و نماینده ایالت لوییزیانا دوخته شده است تا تکلیف طرح‌های مهم از‌جمله بودجه کمک به اوکراین و اسرائیل و تکمیل ساخت دیوار مرزی با مکزیک را روشن کند.

تمام نگاه‌ها به جانسون

جدال سه‌هفته‌ای برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نهایت پایان یافت و مایک جانسون جانشین کوین مک‌کارتی شد تا پنجاه‌و‌ششمین رئیس مجلس نمایندگان نام گیرد. اکنون همه نگاه‌ها به مایک جانسون، وکیل جمهوری‌خواه ۵۱‌ساله و نماینده ایالت لوییزیانا دوخته شده است تا تکلیف طرح‌های مهم از‌جمله بودجه کمک به اوکراین و اسرائیل و تکمیل ساخت دیوار مرزی با مکزیک را روشن کند. جانسون تنها ساعاتی پس از اینکه تام امر، گزینه اکثریت مجلس نمایندگان، از نامزدی جمهوری‌خواهان برای ریاست این مجلس عقب نشست، در جلسه‌ای پشت درهای بسته به‌‌عنوان نامزد جمهوری‌خواهان انتخاب شد. رئیس مجلس نمایندگان به لحاظ قانونی، پس از معاون اول رئیس‌جمهوری، در جایگاه دوم برای جانشینی رئیس‌جمهور در شرایط خاصی است که رئیس‌جمهور قادر به اجرای مسئولیت‌هایش نباشد. جانسون از‌جمله ۵۷ نماینده جمهوری‌خواهی بود که با اختصاص بسته ۴۰ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین مخالفت کرد. او در مصاحبه‌ای گفت: «زمانی که کشور خودمان در هرج‌ومرج است و نمی‌دانیم این پول قرار است دقیقا کجا خرج شود، نباید ۴۰ میلیارد دیگر به خارج بفرستیم. مادران آمریکایی در جست‌وجوی شیرخشک برای کودکانشان‌ مشکل دارند، قیمت بنزین به بالاترین حد رسیده است و خانواده‌های آمریکایی برای تأمین مخارج زندگی خود تقلا می‌کنند». اگرچه جانسون بلافاصله پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از کی‌یف حمایت کرد، از آن زمان تاکنون همیشه در مخالفت به کمک‌ها به این کشور رأی داده است. او همراه با ۱۱۷ نماینده جمهوری‌خواه دیگر، به کمک ۳۰۰ میلیون دلاری مستقل به اوکراین رأی منفی داد. این کمک کمی‌ بعد از بودجه پنتاگون حذف شد. با‌این‌حال، او به‌سرعت حمایتش را از کمک به اسرائیل اعلام کرد و به محض تصدی جایگاه ریاست مجلس، قطع‌نامه‌ای در حمایت از اسرائیل به تصویب نمایندگان رسید.

بایدن اخیرا از کنگره برای بودجه اضطراری ۱۰6 میلیارد دلاری شامل کمک به اسرائیل و اوکراین و استحکام‌بخشیدن به مرز‌های جنوبی ایالات متحده درخواست کرده است.

درست پس از انتخابات سال ۲۰۲۰، جانسون در باطل اعلام‌کردن نتایج انتخابات با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده، همراه شد. او تنها چند روز پس از این انتخابات، در توییتی نوشت: «من همین الان با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، تماس گرفتم تا بگویم که قربان، قوی بمانید و ادامه بدهید، ملت به عزم شما وابسته است. ما باید برای بازگرداندن اعتماد آمریکایی‌ها به سیستم انتخاباتی کشور هر راه‌حل ممکنی را به کار گیریم». در همان سال ۲۰۲۰، شکایتی مبنی بر ابطال نتایج انتخابات در جورجیا، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین به رهبری جانسون به امضای صد نفر از نمایندگان مجلس آمریکا رسید. تنها کمی پس از یورش ششم ژانویه به ساختمان کنگره، جانسون به همراه ۱۳۸ نماینده جمهوری‌خواه دیگر، به هدف قرار‌دادن انتخابات در آریزونا و پنسیلوانیا رأی دادند. جانسون متحد ترامپ و همچنین منتقد سرسخت جدال‌های حقوقی علیه دونالد ترامپ است. او بر این باور است که رئیس‌جمهوری سابق آمریکا هدف حمله سیستم‌های حقوقی و سیاسی قرار گرفته‌ است. او در توییتی نوشت: «در آمریکا، همه پیش از اثبات جرم بی‌گناه‌ هستند، مگر اینکه شما دونالد ترامپ یا یکی از جمهوری‌خواهان طردشده باشید که هدف دموکرات‌ها قرار گرفته است». او که در کمیته فرعی برگزیده قضائی مجلس نمایندگان برای بررسی استفاده ابزاری دولت فدرال از قدرت حضور دارد، در مقابل اتهام‌های دونالد ترامپ، بارها بحث کسب‌وکار‌های خارجی و معاملات جو بایدن و خانواده‌اش را به میان آورده است. او ماه ژوئن در توییتی نوشت: «شواهد مبتنی بر فساد جو بایدن و خانواده‌اش فراتر از رسوایی سیاسی واترگیت است. با‌این‌حال آنها به دنبال طرح اتهام‌های ساختگی علیه دونالد ترامپ‌ هستند». جانسون که اکنون تحت فشار است تا یا با لوایح بودجه حل‌نشده در مجلس نمایندگان دست‌وپنجه نرم کند یا قطع‌نامه‌ای طولانی‌مدت‌تر را برای باز نگه‌داشتن دولت پس از ضرب‌الاجل ۱۷ نوامبر به تصویب برساند، پیش‌تر به لایحه باز نگه‌‌داشتن دولت رأی منفی داده بود. مک‌کارتی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا، تنها چند ساعت پیش از تعطیلی دولت به دلیل تصویب‌نشدن لایحه بودجه، قطع‌نامه کوتاه‌مدتی را به مجلس ارائه داد که سبب باز نگه‌داشتن دولت در دوره‌ای کوتاه پیش از تصویب لایحه بودجه می‌شد. جانسون و ۹۰ نماینده جمهوری‌خواه دیگر به این لایحه رأی منفی داده بودند. با‌این‌حال، این لایحه با ۳۳۵ رأی موافق در مقابل ۹۱ رأی مخالف به تصویب رسید. جانسون می‌گوید اگر برای توقف تعطیلی دولت فدرال به اقدام دیگری نیاز باشد، او لایحه‌ای مدت‌دار از ۱۵ ژانویه تا ۱۵ آوریل را پیشنهاد خواهد کرد تا جلو اختلال احتمالی مجلس سنا به بهانه تعطیلی کریسمس را بگیرد.

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها