|

شماره زمستان فصلنامه دربند منتشر شد

دومین شماره فصلنامه «دربند» زمستان 1401، با پرونده ویژه در مورد «عباس‌میرزا و آذربایجان» و با مقالاتی از غلامحسین زرگری‌نژاد، صادق حیدری‌نیا و علیرضا دولتشاهی منتشر شد.

شماره زمستان فصلنامه دربند منتشر شد

دومین شماره فصلنامه «دربند» زمستان 1401، با پرونده ویژه در مورد «عباس‌میرزا و آذربایجان» و با مقالاتی از غلامحسین زرگری‌نژاد، صادق حیدری‌نیا و علیرضا دولتشاهی منتشر شد.

داود دشتبانی، صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول دربند در سرمقاله خود با عنوان «سر به راه مملکت باید نهاد به نام نه به ننگ» آورده است: «میهن‌دوستی در دنیای کنونی واقعی‌ترین و محوری‌ترین ارزش جهانشمول و قابل‌دفاع است. دولت-ملت‌ها در دنیای کنونی تنها ارزش باقی‌مانده واقعی هستند که مانع از بروز تعارض همه‌گیر و بی‌نظمی و آشوب در جهان می‌شوند و هرگونه تزلزل در نظم کنونی مبتنی بر دولت-ملت بدل به یک کابوس جهانی خواهد شد». او ادامه داده است: «ایران‌دوستی بیش و پیش از آنکه راه‌حلی سیاسی و سیاستی باشد چارچوبی تمدنی و فرهنگی است. اکنون وظیفه نیروهای ایراندوست دوچندان شده و بایستی با هوشیاری و آمادگی بیشتری روند امور را پی بگیرند. این تلاش باید با درک و شناخت و ملهم از فرهنگ و تمدن ایرانی باشد. برخلاف قول مشهوری که این روزها زبانزد شده است به ننگ و به نامردی نمی‌توان از ایرانیت دفاع کرد. ایرانیت هرگز نمی‌تواند با ننگ و نامردی همراه شود». پرونده ویژه این شماره از دربند شامل مقالات «عباس‌‌میرزا؛ نخستین معمار بنای نظام جدید در ایران معاصر» از دکتر غلامحسین زرگری‌نژاد، استاد بازنشسته دانشگاه تهران، «عباس‌میرزا و آذربایجان» به قلم صادق حیدری‌نیا، «مکاتیب تاریخی: یک نامه تاریخی از عباس‌میرزا نایب‌السلطنه» به قلم محمد‌امین ریاحی‌خویی، «وصیت‌نامه منسوب به عباس‌میرزا نایب‌السلطنه» از جهانگیر قائم‌مقامی و سندی از کوشش عباس‌میرزا برای نوسازی آموزش در ایران از سمیه حمیدی است.

«نسخه‌ای مهم تا هنوز گمنام از علی منشی‌تبریزی» از علیرضا دولتشاهی نیز به معرفی یک رساله ناشناخته سیاسی از دوره قاجار پرداخته است. «یازده گزارش از کتیبه تندیس کوروش» نوشته جعفر وثوقی و «ایران ما و مطالعات ملت‌شناسی» از دکتر حمیدرضا جلایی‌پور سایر مقالات این شماره از دربند هستند.

«دین مردمان ایرانی‌تبار قفقاز شمالی» به قلم حامد کاظم‌زاده‌ ایرانشهر به معرفی آیین‌های مردمان این منطقه پرداخته و «تاریخ‌سازی در جمهوری آذربایجان» به قلم سیدمهدی حسینی‌تقی‌آباد نیز مقاله‌ای است که به تاریخ‌نگاری دولتی در این همسایه شمالی می‌پردازد. «دربند» فصلنامه فرهنگی و تاریخی با تمرکز بر حوزه تمدنی و فرهنگی ایران است که به مدیرمسئولی و صاحب‌امتیازی «داود دشتبانی» منتشر می‌شود. پیش از این دربند به شکل دوماهنامه در سال‌های 96 و 97 منتشر شده بود و دوره جدید مجله دربند با همان سیاق به شکل فصلنامه منتشر خواهد شد. شماره نخست دوماهنامه دربند به بررسی زندگی و اندیشه‌های حسین کاظم‌زاده ایرانشهر اندیشمند و فعال مطبوعاتی دوران مشروطه اختصاص داشت که با استقبال اندیشمندان و مخاطبان روبه‌رو شد. شماره دوم این نشریه به زندگی و آثار استاد محمدحسین شهریار پرداخت و پرده از تحریف آثار و اشعار این شاعر بزرگ معاصر توسط جریانات قوم‌گرا برداشت و شماره سوم دوماهنامه دربند با عنوان مسائل ایران به بررسی تحولات حوزه هویت ملی اختصاص داشت و در شماره چهارم نیز پرونده ویژه‌ای درباره آثار و اندیشه‌های دکتر فرهنگ رجایی، استاد علوم سیاسی دانشگاه اوتاوا منتشر کرد که با مقالاتی از استادان و دانشجویان دکترای علوم سیاسی دانشگاه تهران همراه بود و در مراسمی با حضور خود فرهنگ رجایی در خانه اندیشمندان علوم انسانی رونمایی شد. فصلنامه دربند در شماره اول دوره جدید خود به موضوع جهان ایرانی از پنجشیر تا شوشی پرداخت و تحولات افغانستان و قفقاز را بررسی کرد.

علاقه‌مندان برای دریافت این نشریه می‌توانند دربند را از کتابفروشی‌های معتبر بخواهند ‌یا به شماره 09120209871 پیام بدهند. گفتنی است هزینه پست رایگان و برعهده فصلنامه دربند است.