|

الناز رکابی؛ از سئول تا تهران

رقابت‌های سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا به میزبانی سئول در کره جنوبی در شرایطی به پایان رسید که الناز رکابی، ملی‌پوش سنگنوردی ایران در این رقابت‌ها به‌عنوان چهارمی رسید.

الناز  رکابی؛ از سئول تا  تهران

رقابت‌های سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا به میزبانی سئول در کره جنوبی در شرایطی به پایان رسید که الناز رکابی، ملی‌پوش سنگنوردی ایران در این رقابت‌ها به‌عنوان چهارمی رسید. الناز که سابقه زیادی برای رقابت در تیم ملی صخره‌نوردی ایران دارد، بعد از اتمام این رقابت‌ها نه به‌واسطه جایگاهی که کسب کرد بلکه به‌عنوان اتفاق بازی فینال حسابی زیر ذره‌بین قرار گرفت. او در بازی فینال به‌واسطه اینکه با هدبند ظاهر شد و کل موهایش را نپوشاند، مورد توجه قرار گرفت. بسیاری این اقدام رکابی را به اتفاقات روزهای اخیر در ایران مرتبط کرده و از این گفتند که او با انجام چنین کاری از زنان ایرانی حمایت کرده است. این موضوع ولی با حواشی متعددی روبه‌رو شد؛ به‌طوری‌که در فضای مجازی خیلی سریع شایعاتی مبنی بر ضبط پاسپورت و تحویل‌دادنش به سفارت ایران در سئول مطرح شد. از سوی دیگر‌ عنوان شد که او در بازگشت به ایران بازداشت هم می‌شود. این شایعات البته به مسیر دیگری هم رفت و تعدادی مدعی شدند او قرار است پناهنده شود و نمی‌خواهد دیگر به ایران برگردد. این موضوع ولی با واکنش سفارت ایران در سئول روبه‌رو شد. صبح روز گذشته بود که مسئولان سفارت ایران در سئول با انتشار یک توییت، اخبار منتشره درباره الناز رکابی را تکذیب کرده و خبر دادند که او به همراه دیگر اعضای تیم ملی بامداد دیروز، سه‌شنبه، راهی ایران شده است. «خانم الناز رکابی پس از پایان مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا در سئول، بامداد روز سه‌شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ به همراه سایر اعضای تیم از سئول به مقصد ایران حرکت کرد. سفارت جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی تمامی اخبار جعلی، کذب و اطلاعات نادرست در‌خصوص خانم الناز رکابی را قویا تکذیب می‌کند». اندکی بعد از این توییت، متنی در اینستاگرام الناز رکابی هم منتشر شد که در آن، این ورزشکار با عذرخواهی از اتفاقات رخ‌داده در جریان بازی فینال، دلیل آن را به نداشتن وقت کافی برای آماده‌شدن مرتبط کرد. در استوری مذکور چنین آمده است: «با سلام خدمت تمام هم‌وطنان عزیز و شریف ایران، اینجانب الناز رکابی، با سابقه ۲۰ سال عضویت در تیم ملی سنگ‌نوردی ضمن عذرخواهی بابت نگرانی‌هایی که ایجاد کردم، باید اعلام کنم طبق حساسیت‌های موجود در فینال مسابقات قهرمانی آسیا که در کره‌جنوبی برگزار شد، به دلیل زمان‌بندی نامناسب و فراخوانی غیرقابل پیش‌بینی بنده برای صعود به دیواره سهوا پوشش بنده دچار مشکل شد. در‌حال‌حاضر طبق زمان‌بندی از قبل تعیین‌شده، به همراه تیم در‌حال بازگشت به ایران هستم». اظهارات الناز رکابی در شرایطی مطرح شد که هم‌زمان شایعه‌ای دیگر درباره برادر او هم در فضای مجازی مطرح شده بود؛ شایعه‌ای که خبر می‌داد برادر او در ایران بازداشت شده است. با وجود این‌ داود رکابی، برادر بزرگ الناز هم روز گذشته در گفت‌وگویی که با تسنیم داشت، بدون اشاره به این شایعه و البته با برجسته‌کردن هدبندی که خواهرش در رقابت فینال به سر داشت، از این گفت که خواهرش متعلق خاک ایران است و قرار نیست پناهنده شود. «خواهرم حجاب داشت و هدبند روی سرش بود و متأسفانه برخی‌ها روی این موضوع موج‌سواری می‌کنند. الناز متعلق به این خاک است و برای این کشور بازی خواهد کرد. خواهرم الناز به ایران برمی‌گردد، چون فرزند ایران است و الناز بسیار خاک ایران را دوست دارد. قطعا پس از بازگشت نشست خبری برگزار خواهیم کرد و خواهرم حواشی را توضیح خواهد داد».

 

 

نظرسنجی

لاجوردی، نماینده مجلس گفته: «تا ۳ سال آینده با قانونی که تصویب کردیم، جامعه در با حجاب شدن تغییر چشمگیری می‌کند.» آیا قانون «عفاف و حجاب» می‌تواند به رعایت حجاب منجر شود؟