|
کدخبر: 844946

واکنش فعالان مدنی، سیاسی و حقوقی به حمله ترکیه به کردستان عراق

پرونده سیاه ترکیه در نقض قواعد حقوق بین‌الملل

بیش از صد نفر از افراد سرشناس از‌جمله حقوق‌دانان، وکلای دادگستری، اقتصاددانان، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی در بیانیه‌ای حمله ارتش ترکیه از زمین و هوا به اقلیم کردستان عراق را محکوم کرده و بیانیه‌ای منتشر کردند. در این بیانیه آمده است دولت ترکیه که به دنبال تهاجم روسیه به کشور همسایه خود اوکراین داعیه صلح‌طلبی و میانجیگری برای پایان تجاوز روسیه را دارد، خود همان کاری را انجام می‌دهد که روسیه از دو ماه پیش در اوکراین انجام داده است.

‌شرق: بیش از صد نفر از افراد سرشناس از‌جمله حقوق‌دانان، وکلای دادگستری، اقتصاددانان، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی در بیانیه‌ای حمله ارتش ترکیه از زمین و هوا به اقلیم کردستان عراق را محکوم کرده و بیانیه‌ای منتشر کردند. در این بیانیه آمده است دولت ترکیه که به دنبال تهاجم روسیه به کشور همسایه خود اوکراین داعیه صلح‌طلبی و میانجیگری برای پایان تجاوز روسیه را دارد، خود همان کاری را انجام می‌دهد که روسیه از دو ماه پیش در اوکراین انجام داده است. در این بیانیه آمده است: از طنزهای تلخ روزگار است که کشوری مانند ترکیه که پرونده سیاهی در نقض قواعد حقوق بین‌الملل و حقوق بشر و گروه ضد همه موازین انسانی داعش را دارد، امروز داعیه اعاده صلح و امنیت بین روسیه و اوکراین را دارد؛ در‌حالی‌که خود صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را به خطر انداخته است.

در این بیانیه آمده است: «شوربختانه این روزها، حقوق بین‌الملل و بنیادی‌ترین اصول و قواعد آن به‌ دست دولت‌های دیکتاتور، قانون‌شکن و متجاسر، مورد هتک و نقض مستمر قرار گرفته و می‌گیرد. در‌این‌میان، دولت ترکیه، هم‌زمان با سرکوب تظاهرات فلسطینی‌ها در مناطق اشغالی، از توجه جهان و جهانیان به مسائل اوکراین سوءاستفاده کرده و بار دیگر، با بی‌شرمی و افسارگسیختگی تمام، با تجاوز به خاک کشور همسایه عراق، حاکمیت، استقلال و یکپارچگی سرزمینی این کشور را از رهگذر یورش گسترده زمینی و هوایی به اقلیم کردستان نقض کرده و مرتکب جنایت تجاوز شده است».

در ادامه این بیانیه نوشته شده است: «امضاکنندگان این بیانیه، با محکومیت شدید این یورش نظامی، نسبت به پیامدهای منفی این دست اقدامات و نقض فاحش اصول بنیادین و قواعد آمره حقوق بین‌الملل مانند منع توسل به زور، ممنوعیت نقض تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشورها به‌مثابه سنگ‌بناهای نظم حقوقی بین‌المللی، هشدار می‌دهند. این اقدامات، صلح و امنیت بین‌المللی را به‌‌عنوان هدف اساسی حقوق بین‌الملل و سازمان ملل متحد به یغما می‌برند. با وجود سیر تکاملی حقوق بین‌الملل به‌ویژه از سده هفدهم به این‌سو، گاه باید نقبی به خود زد و نظرات و آرای به‌اصطلاح منکران حقوق بین‌الملل و از‌جمله گروهی موسوم به «پیروان سیاست زور در روابط بین‌الملل» به سردستگی هگل را محل تأمل مجدد و جدی قرار داد. گویا هگلیسم در عرصه بین‌الملل همچنان پابرجاست و دولت‌های هوادار آن نیز کماکان برقرار!».

در بخشی دیگر از بیانیه آمده است: «از طنزهای تلخِ روزگار است که کشوری مانند ترکیه که پرونده سیاهی در نقض بسیاری قواعد و موازین حقوق بین‌الملل و حقوق بشر و همکاری با گروه سراسر ضد انسانی داعش را دارد، این روزها به محل دیدار نمایندگان اوکراین و روسیه برای نیل به راه‌حلی سیاسی و اعاده صلح و امنیت بین‌المللی تبدیل شده است!».

در پایان این بیانیه تأکید شده است: «هیچ دولتی حق ندارد با ادعای دفاع از امنیت ملی خود، به تمامیت ارضی و حاکمیت سیاسی سایر دولت‌ها تجاوز کند و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید یا به خطر اندازد. رفع نگرانی‌های امنیتی مشروع هر کشور تنها باید از طریق مذاکره و گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز، حل‌وفصل شود. بر این پایه، ما با باور به تهدید جدی صلح و امنیت بین‌المللی از طریق اقدامات این‌چنینی و نقض آشکار تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشور همسایه از سوی دولت ترکیه و بایستگی برخورد جدی با آن و رفتارهای مشابه، خواستار محکومیت این اقدام تجاوزکارانه از سوی دولت‌ها و مراجع بین‌المللی و به‌ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌عنوان پاسدار اولیه صلح و امنیت بین‌المللی و اتخاذ رویکردی عمل‌گرایانه از سوی آنها جهت پایان‌دادن به این تهاجم نظامی گسترده و آشکار هستیم. به‌ویژه آنکه این یورش ارتش ترکیه، جان و مال اشخاص غیرنظامی در اقلیم کردستان را هدف قرار داده و باعث ورود خسارات جانی و مالی گسترده در شمال عراق شده است».