|

واکنش‌ها به سوء‌قصد به عمران‌خان

سوء قصد به‌ جان «عمران‌خان» نخست وزیر برکنار شده پاکستان و چهره سرسخت مخالف دولت، تحولات سیاسی این‌ کشور را وارد مرحله جدیدی کرد و این حادثه واکنش‌هایی نیز در سطح داخلی و خارجی به‌ همراه داشت.

واکنش‌ها به سوء‌قصد به عمران‌خان

به گزارش شبکه شرق، تیراندازی یک مهاجم در حین راهپیمایی  عمران‌خان و صدها نفر از حامیان وی در حوالی شهر "وزیر آباد" واقع در ایالت پنجاب منجر به زخمی شدن نخست وزیر سابق و برخی از هم حزبی های وی شد. 

پلیس پاکستان اعلام کرد که یک نفر در این حادثه کشته و دست کم ۱۰ نفر از جمله عمران‌خان نیز زخمی شدند. عمران‌خان که هم اکنون وضعیت وی پایدار اعلام شده برای درمان فوری از محل حادثه به شهر لاهور منتقل شد. 

پلیس اعلام کرد که یک مهاجم را بازداشت کرده و او اعتراف کرد که قصد کشتن عمران‌خان را داشته است. 

حادثه امروز که همزمان با هفتمین روز از تظاهرات بزرگ حزب عمران‌خان علیه دولت ائتلافی پاکستان صورت گرفت، توسط تمامی نیروهای سیاسی و مذهبی این کشور از جمله "عارف علوی" رئیس جمهوری و "شهباز شریف" نخست وزیر پاکستان محکوم شد. ارتش پاکستان نیز با صدور بیانیه‌ای حمله به عمران‌خان و رهبران حزب تحریک انصاف را محکوم کرد. 

رسانه‌های بین المللی نیز به صورت گسترده خبر سوء قصد به جان نخست وزیر برکنار شده پاکستان حین هدایت تظاهرات ضددولتی به سوی اسلام‌آباد، را منعکس کردند.

«جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا طی پیامی ضمن محکومیت حمله مسلحانه به عمران‌خان و اعضای حزب وی، گفت که خشونت هیچ جایگاهی در سیاست و جمهوریت ندارد.

نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان که در لندن بسر می‌برد و طی سال‌های اخیر اختلافات شدیدی بین حزب وی و حزب عمران‌خان به وجود آمده است، سوء قصد به جان سرسخت خود عمران‌خان را محکوم و برای بهبودی وی و دیگر آسیب دیدگان آرزوی سلامتی کرد. 

**مطالبه عمران‌خان 

«اسد عمر» دبیرکل حزب تحریک انصاف پاکستان ساعاتی پیش با انتشار پیام ویدیویی اعلام کرد که وضعیت عمران‌خان مساعد است و وی تحت مراقبت پزشکان قرار دارد.

وی به نقل از تازه‌ترین اظهارات عمران‌خان از بیمارستان گفت که نخست وزیر سابق پاکستان خواستار استعفای فوری شهباز شریف و دولت ائتلافی وی شده در غیر این صورت تظاهرات سراسری در پاکستان تا پذیرفته شدن این مطالبه برگزار خواهد شد. 

عمران‌خان برخی از مقامات دولت پاکستان از جمله وزیر کشور و یک مقام نظامی را به دست داشتن در حادثه امروز متهم‌ کرده است درحالی که دولت پاکستان از مسوولان ایالت پنجاب خواسته تا با تشکیل یک کمیته بلندپایه حقیقت یاب عوامل سوء قصد به جان نخست وزیر سابق را بررسی کند. 

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که حادثه امروز سرنوشت تظاهرات ضددولتی عمران‌خان با ابهام روبرو ساخته و معلوم نیست که جناح مخالف آیا به گردهمایی‌ها و راهپیمایی به سمت اسلام‌آباد ادامه خواهند داد یا اینکه راهبرد خود را تغییر می‌دهند. 

در همین حال بسیاری از شهرهای پاکستان شاهد تجمع حامیان عمران‌خان علیه حادثه امروز بود و در برخی از نقاط معترضان با نیروهای امنیتی درگیر و دولت را به کارشکنی در تامین امنیت تظاهرات و سکوت در برابر تهدیدات جانی علیه عمران‌خان متهم کردند. 

عمران‌خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان برگزاری انتخابات زودهنگام را از دولت در این کشور مطالبه می‌کند و تهدید کرده که اگر مطالبه مخالفان پذیرفته نشود تظاهرات ضددولتی با ورود به اسلام‌آباد تبدیل به یک تحصن طولانی مدت خواهد شد.

رهبران حکومت ائتلافی پاکستان پیشنهاد مذاکره را به جناح مخالف به رهبری عمران‌خان ارائه کرده و همزمان هشدار دادند که دولت هرگز اجازه هرج و مرج در کشور و محاصره پایتخت به بهانه تظاهرات و فعالیت‌های سیاسی را نخواهد داد.

 

منبع: ایرنا