|

در نمایشگاه "چشمه خورشید"؛

پیچ و تاب شمسه ها به دور اسماع الله در "ترانه باران"

نمایشگاه "چشمه خورشید" که مجموعه‌ای از آیات قرآن و اسماع الحسنی با خط ثلث است که با شمسه تذهیب شده در "ترانه باران" گشایش یافت.

پیچ و تاب شمسه ها به دور اسماع الله در "ترانه باران"

 

 نمایشگاه "چشمه خورشید" عصر جمعه ۱۸ اسفندماه با حضور جمعی از استادان، دانشجویان و هنرجویان علاقمند به هنر و فرهنگ ایرانی افتتاح شد.

در این نمایشگاه ۲۰ تابلو شمسه (خورشید) که در مکتب اصفهان طراحی و اجرا شده به نمایش درآمده و مرکز تمامی شمسه‌ها سرفصلی با آیات قران کریم و اسماء الحسنی با خط ثلث زینت شده. چند اثر نیز با خطوط محقق که یک خط لطیف ایرانی است که در سده نهم هجری موجب ارتقاء فرهنگ و هنر و معماری ایران بود زینت بخشیده شده است.

غلامرضا راهپیما (هنرمند حوشنویس) با اشاره به آثاری که در این نمایشگاه ارائه داده، گفت: این نمایشگاه بمناسبت نزدیکی ماه رمضان مورد بازدید علاقمندان قرار گرفت. این آثار در اندازه‌های پنجاه در هفتاد سانتیمتر است و با قطعه سازی‌های سنتی که در حوزه خوشنویسی قدمای ایران بکار می‌رفت تهیه و ارایه شده است.

او ادامه داد: بر این باورم که ایران همواره در چهار راه تمدنی جهان قرار داشته و هنر خوشنویسی ایران از طریق جاده ابریشم از مرزهای غربی جغرافیای ایران به قسطنطنیه آن روزها رفته و از طریق تنگه بسفر به اروپا راه یافته. از این روست که امروزه خطوط زیبای ایران زینت بخش موزه‌های بزرگ جهان است و بخش زیادی از آن بر تارک معماری ایران می‌درخشد. این امر می‌تواند بر اهمیت خط و خوشنویسی ایران تاکید داشته باشد.

این عضو فرهنگستان هنر ایران با تاکید بر اهمیت جایگاه  خط و خوشنویسی ایران، اذعان داشت: هر آنچه در این عالم است، آراسته به نعمت رغبت و عشق است و اگر نبود این نعمت، امتداد و استمرار حیات چگونه بود؟ آدمی، این آفرینه خاص خداوند، در تجربه این حس، تفوق و برتری دارد. آدمی این حس رغبت و عشق را که شایسته انسانیت اوست در خود می‌پروراند و این حس ناب را که از امتیازات برتر اوست به کمال تبدیل می‌کند و این یعنی هنر، خلاقیت و فرهنگ یک ملت که هنرمند آن را بنمایش می‌گذارد.

 این استاد دانشگاه افزود: خط و خوشنویسی با همه فراز و نشیب هایش در طول قرن ها، با اصول و قواعش، صفا و شانش، با همه پیچ و تاب مفردات، کلمات، سطر و کتابت در صفحات گوناگون کتب علمی، مذهبی، ادبی و فرهنگی ایران زمین، همواره جزو مواریث کهن ما بشمار میرود. من بر این باورم که که خط و خوشنویسی ایران یک سرمایه ملی  و یک‌ میراث گرانبها است که از نیاکان ما به ارث رسیده و  کاتبان بزرگ در طول قرن‌های ماضی کوشیدند تا امروز چشمان ما را به ضیافت آثار زیبایشان دعوت کنند و ما موظفیم که با جان و دل از آن نگاهبانی کنیم .

این هنرمند پیشکسوت خوشنویسی ایران، انتخاب گالری "ترانه باران" برای حضور این آثار قرانی و اسماء الحسنی را فرصت خوبی دانست و از موزه گالری ترانه باران بعنوان یک جایگاه مناسب و خوب برای ارایه آثار هنری نفیس در حوزه نمایش و اقتصاد هنر یاد کرد. نمایشگاه "چشمه خورشید" می‌تواند بستر مناسبی برای معرفی خط ایرانی باشد که در آستانه ماه رمضان چشمان مخاطبان را در گالری موزه ترانه باران به ضیافت ان فرا خوانده‌ایم .غیر از هنر که تاج سر آفرینش است /بنیاد هیچ منزلتی جاودانه نیست.

نمایشگاه "چشمه خورشید" تا ۲۲ اسفند ماه در نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی و اسلامی ترانه باران ادامه خواهد داشت. علاقه مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۵ الی ۱۹ به آدرس تهران ، اقدسیه، عزت الله انتظامی، بعد از چهارراه منجیل ، بن بست عباس زاده ، پلاک ۳ واحد ۲ مراجعه کنند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها