|

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳/ ویدئو و تصاویر

نتایج نهایی و رسمی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ اعلام شد.

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳/ ویدئو و تصاویر

به گزارش شبکه شرق، نتایج نهایی و رسمی مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳، از سوی ستاد انتخابات کشور اعلام شد.

«مسعود پزشکیان» و «سعید جلیلی» که در مرحله نخست انتخابات ریاست جمهوری ایران، بیشترین آرای مردمی را کسب کرده بودند، روز «جمعه، ۱۶ تیر ۱۴۰۳»، در مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با یکدیگر به رقابت پرداختند تا برنده چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شود.

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

پس از پایان فرآیند رای‌گیری مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری، نتایج نهایی مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ اعلام شد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور صبح امروز «شنبه، ۱۶ تیر ۱۴۰۳» در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور، حاضر شد و گزارش پایانی نتایج شمارش آرای مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ را اعلام کرد.

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری جمعه «۸ تیر ماه» برگزار شد. بر اساس اعلام وزارت کشور، در مرحله اول انتخابات، ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵ رای اخذ شد که «مسعود پزشکیان» با ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رای و «سعید جلیلی» ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸ به مرحله دو انتخابات راه یافتند.

مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در سراسر کشور و نمایندگی‌های ایران در کشورهای مختلف از ساعت «۸» صبح روز جمعه «۱۵ تیر ۱۴۰۳» آغاز شد و تا ساعت ۲۴ ادامه داشت.

مسعود پزشکیان

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

در انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۳ ایران، ۶۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۳۲۱ نفر واجد شرایط رای دادن بودند که در مرحله اول، «مسعود پزشکیان» با کسب ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رای و سعید جلیلی با کسب ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸ ‌رای به دور دوم راه یافتند.

بر اساس قانون، در دور دوم، مبنای پیروزی کسب اکثریت نسبی است به این معنا که هر نامزدی که حتی یک رای بیشتر از دیگری کسب کند، پیروز انتخابات خواهد بود.

در مرحله دوم، «مسعود پزشکیان» با کد انتخاباتی «۲۲» و سعید جلیلی با کد انتخاباتی «۴۴»، با هم رقابت کردند و رای‌گیری در حدود ۵۹ هزار شعبه اخذ رای انجام شد.

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

با رسیدن به ساعت «۲۴:۰۰» روز جمعه «۱۵ تیر ماه ۱۴۰۳»، فرآیند اخذ آرای دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پایان یافت و پس از آن صندوق‌های رای باز و شمارش آرا آغاز شد.

نتایج آرای ماخوذه در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، پس از تجمیع و ارسال به وزارت کشور، از سوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور اعلام شد.

پس از پایان شمارش آرا، وزارت کشور اعلام کرد: «مسعود پزشکیان با بیش از ۱۶ میلیون رای، به عنوان نهمین رئیس‌جمهوری ایران انتخاب شد. همچنین میزان مشارکت در انتخابات دوره چهاردهم ریاست‌جمهوری، ۴۹/۸ درصد بوده‌ است.»

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

«محسن اسلامی» سخنگوی ستاد انتخابات کشور آخرین نتایج شمارش آرا و نتیجه نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و گفت: «با شمارش بیش از ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار رای، «مسعود پزشکیان» رئیس‌جمهور ایران شد.»

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ 

تعداد کل آرای ماخوذه شمارش و تجمیع‌شده: ۳۰۵۳۰۱۵۷ رای

تعداد آرای شمارش‌شده: ۳۰۵۳۰۱۵۷ رای

آرای «مسعود پزشکیان»: ۱۶۳۸۴۴۰۳ رای

آرای «سعید جلیلی»: ۱۳۵۳۸۱۷۹ رای

میزان مشارکت: ۴۹.۸ درصد

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

سخنگوی ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: «بر همین اساس، «مسعود پزشکیان» به عنوان منتخب چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، معرفی می‌شوند.»

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری  ۱۴۰۳ اعلام شد

نتایج نهایی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ اعلام شد.

طبق نتایج نهایی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، «مسعود پزشکیان» به عنوان نهمین رئیس‌جمهور پیروز انتخابات شد.

واکنش شبکه‌های انگلیسی‌زبان به پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست جمهوری ایران

واکنش شبکه‌های مختلف خارجی نسبت به انتخاب «مسعود پزشکیان» به عنوان نهمین رئیس‌جمهور ایران و نتایج انتخابات ریاست جمهوری را در این فیلم مشاهده کنید.

واکنش رسانه‌های عربی به نتایج مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری

همزمان با برگزاری دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، رسانه‌های عربی نیز به پوشش اخبار این رویداد پرداختند.

تیتر اول رسانه‌های عربی، «مردم ایران به ایجاد شگفتی و غافلگیری عادت کرده‌اند»، بود.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها