|

اتحادیه عرب: رفتار اسرائیل توافق‌های عادی‌سازی روابط را به خطر می‌اندازد

دبیرکل اتحادیه عرب گفت: «اسرائیل با رفتار کنونی خود دارد حیات توافق‌هایی که با آن امضا شده را به خطر می‌اندازد، بخصوص با کشور‌هایی مانند مصر و اردن».

اتحادیه عرب: رفتار اسرائیل توافق‌های عادی‌سازی روابط را به خطر می‌اندازد

به گزارش شبکه شرق، «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب درباره تبعات اقدامات اسرائیل در نوار غزه هشدار داد.

طبق گزارش شبکه «المیادین»، دبیرکل اتحادیه عرب که تابعیتی مصری دارد، امروز سه‌شنبه در حاشیه نشست سران دولت‌ها در دبی گفت: «اسرائیل با رفتار کنونی خود دارد حیات توافق‌هایی که با آن امضا شده را به خطر می‌اندازد، بخصوص با کشور‌هایی مانند مصر و اردن».

روزنامه اسرائیلی «اسرائیل هیوم» اخیرا در این باره فاش کرد مقامات ارشد مصری به علت توسعه دامنه حملات ارتش اسرائیل در نوار غزه عصبانی هستند و تاکید کرده‌اند اگر این اقدام منجر به ورود آوارگان فلسطینی به صحرای سینا شود، قاهره توافق عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را معلق خواهد کرد.

احمد ابوالغیط در ادامه ادعا کرد آمریکا «به اسرائیل دستور توقف سیاست‌های کنونی‌اش در غزه را می‌دهد، در غیر این صورت، خاورمیانه به شکل بی‌سابقه‌ای ملتهب می‌شد».

ابوالغیط همچنین به تکاپوی اسرائیل برای کوچ اجباری فلسطینیان به خارج از مرز‌ها اشاره کرد و خواستار جلوگیری از این اتفاق شد.

حدود ۱.۴ میلیون فلسطینی از مجموع ۲.۲ میلیون نفر ساکن غزه به علت حملات شدید جنگنده‌ها و توپخانه اسرائیل به مناطق شمالی غزه در منطقه رفح در جنوب نوار غزه اسکان دارند. ارتش اسرائیل به‌تازگی حملاتی را در مناطق جنوبی غزه آغاز کرده که به دنبال آن، ده‌ها فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.

از آنجا که اسرائیل اجازه بازگشت فلسطینیان به خانه‌هایشان را نمی‌دهد، احتمالا برخی به علت حملات شدید اسرائیل به فکر خروج از این منطقه و رفتن به مصر باشند.

مقامات مصری بار‌ها مخالفت خود را با کوچ اجباری فلسطینیان و حمله ارتش اسرائیل به منطقه رفح در جنوب نوار غزه اعلام کرده‌اند.

وزارت امور خارجه مصر دو روز پیش نیز در واکنش به اظهارات برخی مقامات اسرائیلی درباره حمله به مناطق جنوبی غزه، این اقدام را مردود دانست و هشدار داد چنین اقدامی عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت.

 

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها