|

حکم دادگاه لاهه امروز صادر می‌شود

دیوان لاهه امروز در مورد اقدامات موقت در پرونده نسل‌کشی رژیم صهیونیستی رای می‌دهد

حکم دادگاه لاهه امروز صادر می‌شود

به گزارش شبکه شرق، دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ) امروز  رای خود را در پرونده آفریقای جنوبی علیه اسرائیل به دلیل نسل کشی در نوار غزه صادر می‌کند.

انتظار می‌رود که دیوان بین‌المللی دادگستری مستقر در لاهه در مورد اقدامات اضطراری احتمالی برای تعلیق فعالیت‌های نظامی اسرائیل در غزه تصمیم بگیرد.

به گزارش اسپوتنیک، اگر چنین دستوری داده شود، اقدامات موقت ممکن است شامل آتش‌بس فوری و تشدید جریان کمک‌های بشردوستانه به منطقه جنگ‌زده غزه باشد.

با این حال به نظر نمی‌رسد که دیوان دادگستری بین‌المللی فعلا در مورد این سوال اصلی که اسرائیل در حال انجام نسل کشی در غزه است، تصمیم بگیرد.

پیش از این سیریل رامافوسا، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی گفته بود که کشورش برای تحقیق درباره جنایات جنگی اسرائیل در غزه، به دادگاه دادگستری بین‌المللی مراجعه کرده است.

رامافوسا گفته بود، آفریقای جنوبی معتقد است که اسرائیل  در غزه مرتکب جنایات جنگی و نسل‌کشی می‌شود.

دادگاه لاهه، در تاریخ ۱۱ ژانویه جلسه رسیدگی به این پرونده را آغاز کرد و این جلسه دو روز طول کشید.

دیوان بین‌المللی دادگستری فقط قدرت صدور نظرات مشورتی دارد و در حالی که احکام آن از نظر تئوری الزام‌آور قانونی است، اما اجرای آن در توان دادگاه نیست. با این حال، فشار سیاسی بیشتری بر اسرائیل  وارد می‌شود تا برای آتش‌بس تلاش کند و هم‌چنین فشار بیشتری بر متحدان بین‌المللی این رژیم وارد می‌کند تا راه‌حلی را در پشت صحنه برای تضمین رسیدن کمک‌های بشردوستانه پیدا کنند.

منبع: ايسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها