|

توضیحات جدید وزیر کشور درباره برگزاری مراسم با وجود کشف جلیقه‌های انتحاری در کرمان

وزیر کشور درباره قصور امنیتی با وجود کشف جلیقه‌های انتحاری، دستگیری عوامل انفجارهای کرمان و نحوه وقوع انفجارها توضیحاتی ارائه کرد.

توضیحات جدید وزیر کشور درباره برگزاری مراسم با وجود کشف جلیقه‌های انتحاری در کرمان

به گزارش شرق، وزیر کشور گفت: انفجار تروریستی در کرمان خارج از رینگی اتفاق افتاد که امنیت پیش‌بینی شده بود و جایی رخ داد که مردم به صورت معمول عبور و مرور داشتند تا خود را به مراسم برسانند.

احمد وحیدی چهارشنبه «20 دی ماه 1402» در حاشیه جلسه هیات دولت درباره فرد بازداشت‌شده مرتبط با حادثه تروریستی کرمان، اظهار کرد: دستگیری این افراد جریان مستمر است و هرچه پیشتر برویم عوامل مرتبط با این حادثه شناسایی می‌شوند و با آن‌ها برخورد می‌شود.

او گفت: اعلام شد که یک مورد انتحاری، تاجیکستانی بود و مورد دیگر باید دقیق‌تر معلوم شود که شهروند کجا بوده است. احتمالا نفر دوم هم تاجیکستانی باشد.

او افزود: تروریست‌ها از یکی از کشورهای همسایه به صورت غیرقانونی وارد کشور شدند.

وزیر کشور در مورد وابستگی این تروریست‌ها به سرویس‌ هایی خارجی، اظهار کرد: آنها خودشان را داعشی می‌دانند ولی داعش پرورش‌یافته اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌هاست. داعش می‌خواست این اتفاقات را در مناطق مختلفی توسعه دهند که با آمریکا و اسرائیل مشکل دارند مثلا سوریه و عراق و ایران که در محور مقاومت قرار دارند. لبنان هم محور مقاومت است ولی عملیات آن‌ها در آن‌جا شکست خورد.

وزیر کشور درباره آخرین وضعیت مجروحین حادثه تروریستی در کرمان تاکید کرد: حدود ۵۰ نفر در بیمارستان ها بستری هستند که تعدادی در آی‌سی‌یو و بقیه هم در بخش عمومی هستند. چند نفر تحت مراقب ویژه هستند؛ ان‌شاءالله که کسی به تعداد شهدا افزوده نشود.

وحیدی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود کشف جلیقه‌های انتحاری در کرمان، سطح امنیتی مراسم افزایش نیافت، گفت: سطح امنیتی مراسم بالا بود و همه پیش‌بینی‌های لازم تا محیط قابل توجهی از آن منطقه مراسم تامین شده بود. امنیت مراسم نه فقط در مزار بلکه تا حول و حوش آن به فاصله قابل توجهی تامین شد. این اتفاق در خارج از رینگی اتفاق افتاد که امنیت پیش بینی شده بود و جایی رخ داد که مردم به صورت معمول عبور و مرور داشتند تا خود را به مراسم برسانند. آن‌ها نتواسنتد به محل برگزاری مراسم ورود کنند، درخارج از رینگ حفاظتی این اقدام را انجام دادند.

وزیر کشور درباره حمله امروز به یکی از پاسگاه ها راسک، گفت: این حمله در حال بررسی است.

وحیدی در پاسخ به سوال این حملات به دلیل ضعف امنیتی و تجهیزاتی است؟ اظهار کرد: نه لزوما.

وزیر کشور درباره تامین امنیت انتخابات، تصریح کرد: ستاد امنیت انتخابات با حضور همه دستگاه‌های مسئول تشکیل شده و مسائل امنیتی مورد بررسی قرار گرفته و تصمیمات لارم برای تامین امنیت انتخابات در این ستاد گرفته شده است و ان‌شاءالله مشکلی نخواهیم داشت.

منبع: ایسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها