|

رویداد پتروفن ۱۴۰۲ با معرفی برگزیدگان جایزه نوآوری صنعت پتروشیمی پایان یافت

دومین رویداد پتروفن که در سطحی ملی و با حضور ۵۰ درصد از ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور و ۳۵۰ شرکت دانش‌بنیان برگزار شد، با معرفی برگزیدگان نخستین دوره جایزه نوآوری صنعت پتروشیمی پایان یافت.

رویداد پتروفن ۱۴۰۲ با معرفی برگزیدگان جایزه نوآوری صنعت پتروشیمی پایان یافت

به گزارش شبکه شرق، رئیس شورای سیاست‌گذاری رویداد پتروفن ۱۴۰۲، در مراسم اختتامیه این رویداد گفت: شناسایی ۲۳۰ نیاز فناورانه شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج‌فارس، برگزاری بیش از ۳۰۰ جلسه B۲B و نشست‌های تخصصی درباره نقش نوآوری و فناوری در توسعه صنعت پتروشیمی از جمله دستاوردهای مهم این رویداد بوده است.

به گفته حسن نشان‌زاده مقدم، هدف اساسی رویداد پتروفن ۱۴۰۲، ایجاد فرهنگ خودباوری، تحول‌گرایی و تعامل حداکثری با صاحبان دانش در دنیا و تغییر نگرش وابستگی فناورانه به کشورهای خارجی و خلق ارزش‌افزوده با استفاده از ظرفیت‌های داخلی بوده است.

رئیس کارگروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری نیز در این مراسم با اشاره به مشارکت شرکت‌های پتروشیمی غیر از شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج‌فارس در رویداد پتروفن ۱۴۰۲ اظهار داشت: حضور بیش از ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در این رویداد نشان از این است که به‌تدریج به خواسته مقام معظم رهبری که در دیدار با تولیدکنندگان در سال ۱۴۰۰ فرمودند مبنی بر اینکه درباره شرکت‌های کوچک و متوسط خوب جلو رفته‌ایم؛ اما شرکت‌های بزرگ هم باید دانش‌بنیان شوند، نزدیک شده‌ایم.

علی آقامحمدی با بیان اینکه مسیری که هلدینگ خلیج‌فارس در استفاده از توان متخصصان و فناوران داخلی آغاز کرده، مسیری اصولی است که باید به آن شتاب بیشتری داد، تصریح کرد: در افق آینده، ایران باید بتواند نقش تولیدی تعیین‌کننده از طراحی تا بازاریابی و فروش و صادرات را مدیریت و اداره کند و تولیدکنندگان برای ارتقای جایگاه کشور راهی جز استفاده از توانمندی دانش‌بنیان‌ها ندارند.

ایران، رکورددار مهندس

در این مراسم دومین رویداد پتروفن، همچنین معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت، با قدردانی از دکتر علی عسکری به‌ عنوان حامی برگزاری این رویداد و کار خلاقانه و نوآورانه در این عرصه گفت: جای چنین رویدادهایی در کشور به‌ ویژه در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی خالی است.

هوشنگ فلاحتیان افزود: بسیاری از افراد به دلایل مختلف در جامعه نمود پیدا می‌کنند. باید بپذیریم که دانشمندان و افراد نوآور که در اقتصاد و پیشرفت کشور و ارتقای جایگاه ایران در دنیا نقش‌آفرینی می‌کنند بیش از دیگران باید مورد توجه و تشویق قرار گیرند که چنین رویدادهایی انگیزه مضاعفی به آنها می‌دهد که پیشرفت بیشتری را نصیب کشور کنند.

وی با بیان اینکه ایران نسبت به کشورهای اروپای شرقی و غربی بالاترین میزان مهندس را داراست، تصریح کرد: براساس آمارها نسبت فارغ‌التحصیلان علوم و فناوری و مهندسی ایران ۳۹ درصد، آمریکا ۱۷ درصد، روسیه ۳۵ درصد و ژاپن ۱۵ درصد است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران نیروی انسانی متخصص قابل‌توجهی دارد و باید از این سرمایه وسیع استفاده حداکثری کنیم، ادامه داد: قبل از انقلاب سهم ایران از تولید علم در دنیا یک‌صدم درصد بود اما اکنون به ۲ درصد رسیده است. جایگاه ایران باید بالاتر از این باشد و باید از چنین فرصت‌هایی استفاده حداکثری کرد.

فلاحتیان به حدود ۷۰ مجتمع پتروشیمی فعال و طرح‌های پتروشیمی در حال اجرا در کشور اشاره کرد و گفت: اگر ۲ تا ۴ درصد از سود این شرکت‌ها در بخش تحقیق و توسعه هزینه شود، منشأ تحولات و پیشرفت‌های اساسی برای کشور خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: درحالیکه معادل حدود هفت میلیون بشکه در روز مصرف انرژی کشور است، در طول برنامه هفتم توسعه کاهش یک میلیون و ۲۸۰ هزار بشکه‌ای مصرف انرژی هدف‌گذاری شده که این هدف به طور عادی انجام نمی‌شود و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور باید به صحنه بیایید و کمک کنید تا این شدت مصرف انرژی را به حداقل ممکن برسانیم. این سرمایه‌گذاری با بازدهی بسیار سریع خواهد بود که برای کشور تولید ثروت و ارزش‌افزوده بالایی می‌کند.

بومی‌سازی کاتالیست‌های صنعت پتروشیمی به‌زودی محقق می‌شود

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی نیز با اشاره به تعدد بالای فناوری‌ها در صنعت پتروشیمی در مراسم اختتامیه رویداد پتروفن ۱۴۰۲ گفت: حدود ۲۶۰ فناوری در صنعت پتروشیمی استفاده می‌شود در حالیکه تعدد فناوری‌های در حوزه نفت، گاز و پالایش بسیار محدودتر است، از این‌ رو این تعدد فناوری در صنعت پتروشیمی دانش‌محوری این صنعت را برای همه مشخص می‌کند.

مجید دفتری ادامه داد: با توجه‌ به قول مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به وزیر نفت، همه کاتالیست‌های این صنعت در دولت سیزدهم ۱۰۰ درصد داخلی می‌شود و به این وعده به‌زودی محقق می‌شود.

وی با اشاره به حدود ۹۲ میلیون تن ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی که بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان برنامه هفتم و هشتم توسعه دوبرابر می‌شود، تصریح کرد: صنعت پتروشیمی می‌تواند موتور محرکه همه صنایع کشور باشد و در داخلی‌سازی تجهیزات، کاتالیست و مواد شیمیایی بخش بالایی از شرکت‌های دانش‌بنیان را می‌تواند جذب کند و با اشتغال‌زایی سبب خروج نخبگان از کشور شود.

دفتری با اشاره به موفق برگزار شدن رویداد پتروفن گفت: پنل‌های پتروفن ۱۴۰۲، بسیار با کیفیت، کاربردی و در سطح علمی بالایی برگزار شد و هلدینگ خلیج‌فارس به‌ عنوان سرآمد صنعت پتروشیمی، اعتماد بسیار خوبی به شرکت‌های دانش‌بنیان بخصوص در بومی‌سازی کاتالیست‌ها داشته است.

هلدینگ خلیج‌فارس تحول عظیمی در به‌کارگیری توان داخلی‌ها در کشور ایجاد کرده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس تحول عظیمی را در کشور ایجاد کرده، افزود: این تحول همان شرکت‌های دانش‌بنیان و افراد نخبه‌ای هستند که وارد صنعت شده‌اند.

رمضانعلی سنگدوینی تصریح کرد: ارزشمندی صنعت پتروشیمی به تکمیل زنجیره ارزش آن است که هلدینگ خلیج‌فارس به این سمت حرکت کرده است.

وی با اشاره به‌ شدت بالای مصرف انرژی در کشور گفت: اگر صنعت پتروشیمی به سمت بهینه‌سازی مصرف سوخت حرکت کند، تحول عظیمی را در کشور می‌توان ایجاد کرد.

بازار مطلوب بهینه‌سازی مصرف انرژی، در صنایع انرژی‌بر برای دانش‌بنیان‌ها

همچنین عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنایع انرژی‌بر بازار بسیار مطلوبی برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان است.

مالک شریعتی در مراسم اختتامیه رویداد پتروفن ۱۴۰۲ با اشاره به اقدام‌های مهم مجلس یازدهم شورای اسلامی در حوزه دانش‌بنیان‌ها افزود: قانون جهش تولید دانش‌بنیان قانون خوبی است که بسیاری از چالش‌های این بخش را رفع می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد فناوری‌های صنایع پایین‌دستی در کشور بومی‌سازی شده است.

در مراسم اختتامیه رویداد پتروفن ۱۴۰۲، جایزه نوآوری در صنعت شامل ۳۴ لوح و تندیس به برگزیدگان اولین دوره این جایزه اهدا شد.

در این مراسم همچنین تندیس طلایی به انصاری نیک مدیرعامل پتروشیمی بندر امام(ره)، تندیس نقره‌ای به صانعی مدیرعامل پتروشیمی نوری و تندیس برنزی به بدری مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران اهدا شد.

همچنین شرکت‌های دانش بنیان نانو تجارت ایده شرق، استرک صنعت توربین، اسمارت کاتالیست، گداختار، فاتح صنعت، مهرتاش سپاهان و همگام صنعت ایستا به عنوان شرکت‌های دانش بنیان برتر در این جایزه معرفی شدند.

رویداد پتروفن ۱۴۰۲ از ۱۲ تا ۱۴ آذر ماه برگزار شد.

در مراسم اختتامیه رویداد پتروفن ۱۴۰۲، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در آن نسبت به سال گذشته افزایش ۳.۵ برابری داشته به‌ نحوی‌ که در این سه روز بیش از ۳۵۰ شرکت دانش‌بنیان و فناور در این رویداد حضور فعال داشتند و ۲۴۷۴ نفر در سامانه رویداد پتروفن ثبت‌نام کرده‌اند.

 

منبع: ایرنا
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها