|

سناتورهای جمهوریخواه آمریکا باز علیه ایران قانون نوشتند

سناتورهای جمهوریخواه آمریکا طرحی را تحت عنوان " قانون مسئولیت ایران و چین" برای تصویب به سنا ارایه کرده اند که بر اساس این طرح هرگونه تلاش دولت جوبایدن برای احیای برجام منوط به قطع رابطه ایران با حزب کمونیست چین و گروه هایی چون حماس شده است.

سناتورهای جمهوریخواه  آمریکا باز علیه ایران قانون نوشتند

به گزارش شبکه شرق، 8 سناتور جمهوریخواه آمریکا طرحی جدید را علیه روابط ایران و چین و احیای برجام به سنای آمریکا ارایه کردند.

سناتورهای جمهوریخواه "مارشا بلکبرن" و "ریک اسکات" به همراه 6 سناتور دیگر جمهوریخواه طرحی را تحت عنوان " قانون مسئولیت ایران و چین" برای تصویب به سنا ارایه کرده اند که بر اساس این طرح هرگونه تلاش دولت جوبایدن برای احیای برجام منوط به قطع رابطه ایران با حزب کمونیست چین و گروه هایی چون حماس شده و هرگونه توافقی بین آمریکا و ایران برای احیای برجام باید به تصویب دو سوم سناتورهای مجلس سنا آمریکا برسد.

این طرح که از سوی سناتور جمهوریخواه ایالت تنسی " مارشا بلکبرن" نوشته شده، " قانون مسئولیت ایران و چین" Iran China Accountability Act نام دارد. 

بر اساس این طرح استفاده از دلارهای مالیات دهندگان آمریکایی برای پیشبرد توافق هسته ای با ایران، تا زمانی که ایران روابط خود را با حزب کمونیست چین و بنا به ادعای آنها " گروه‌های تروریستی مانند حماس" خاتمه ندهد، ممنوع می‌کند.

 

سناتور مارشا بلکبرن درباره این طرح گفت: " ایران می خواهد وارد یک توافق هسته‌ای دیگر شود که به فعالیت‌های تروریستی آن‌ها کمک می‌کند و همچنین به نفع همکار خود در محور جدید شرارت یعنی چین کمونیست است. از آنجایی که ایران و حزب کمونیست چین مرتکب نقض فاحش حقوق بشر علیه شهروندان خود می‌شوند و حماس مورد حمایت ایران خشونت‌های وحشتناکی را علیه اسرائیل اعمال می‌کند، این موضوع که دولت بایدن رژیم ایران را کاملا پاسخگو بداند، به طور فزاینده‌ای حیاتی شده است. تا زمانی که نتوانیم از حفظ منافع امنیت ملی خود اطمینان حاصل کنیم، نباید توافق هسته ای وجود داشته باشد."

 

سناتور جمهوریخواه مارشا بلکبرن

سناتور ریک اسکات هم در این باره گفت:" به ایران نمی توان اعتماد کرد. ایران تصمیم گرفته است از سازمان های تروریستی مانند حماس که به متحد ما اسرائیل حمله می کنند، نوزادان را سر بریده و صدها نفر را گروگان می گیرند، حمایت کند. ایران انتخاب کرده است تا با یکی از بزرگترین دشمنان ملت ما یعنی چین کمونیست متحد باشد، زیرا به دنبال سلطه جهانی و پایان دادن به شیوه زندگی ما است. هیچ کاری که ایران انجام می دهد برای آمریکا خوب نیست."

او افزود:" لایحه ما روشن می کند که تا زمانی که ایران روابط خود را با چین کمونیست قطع نکند، نقض حقوق بشر را محکوم نکند و حمایت مالی از تروریسم علیه اسرائیل را متوقف نکند، ایالات متحده حتی یک سنت هم برای پیشبرد هیچ توافق هسته ای هزینه نخواهد کرد."

 

سناتور جمهوریخواه ریک اسکات

 

سناتور "جان هوون" از امضا کنندگان این طرح نیز گفت:" ما باید قوی باشیم و در مقابل ایران و چین بایستیم. قانون ما تضمین می‌کند که این دو دشمن (ایران و چین) را به خاطر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر مسئول بدانیم. با توجه به حملات آنها علیه ارتش و متحدان ما مانند اسرائیل، حمایت از حماس و سایر سازمان های تروریستی و همکاری با چین، ایران هرگز نباید اجازه داشته باشد که سلاح هسته ای داشته باشد. این قانون از استفاده از دلارهای مالیات دهندگان آمریکایی برای پیشبرد توافق هسته ای با ایران جلوگیری می کند و مستلزم آن است که هر توافقی به تصویب دو سوم سنا برسد."

سناتور "کوین کرامر" از دیگر امضا کنندگان این طرح نیز گفت:" ما می دانیم که پیگیری توافق هسته ای ایران هیچ کمکی برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای ایران نکرده است، بلکه تنها آنها را جسور و غنی کرده است. ما همچنین می دانیم که دشمنان ما عاشق همکاری با یکدیگر هستند و زمان آن رسیده است که این را  متوجه شویم."

سناتور "مارکو روبیو" دیگر امضا کننده این طرح هم گفت:" این قانون می گوید تهدید بین المللی جمهوری اسلامی ایران بزرگتر از برنامه هسته ای آن است. هر توافقی که با ایران مذاکره شود باید حمایت این رژیم از گروه‌های تروریستی مانند حماس که مرتکب اعمال وحشیانه علیه غیرنظامیان بی‌گناه اسرائیلی می‌شوند و همچنین حمایت این رژیم از حزب کمونیست چین به عنوان رقیب اصلی ژئوپلیتیک ما، در نظر گرفته شود. ضروری است که ایالات متحده تمام تلاش خود را برای پاسخگویی این مجرمان انجام دهد."

سناتور "هاید اسمیت" دیگر امضا کننده هم گفت: "ایران و چین کمونیست، دو تن از بزرگ‌ترین دشمنان ما، تنها با مماشات و اشتیاق پرزیدنت بایدن برای ورود مجدد به یک توافق هسته‌ای شکست‌خورده و خطرناک، جرات یافته‌اند. این قانون با تضمین نظارت بسیار مورد نیاز کنگره، دولت بایدن را از ورود بی پروا به توافق هسته ای باز می دارد."

سناتور "تد کروز" که از دیگر 8 سناتور امضا کننده است در این باره گفت: " چین و ایران با هدف تضعیف ایالات متحده، جنگ علیه متحدان ما و ارتکاب جنایات گسترده حقوق بشری از جمله نسل کشی مداوم اویغورها در سین کیانگ، همراه با روسیه یک اتحاد تشکیل داده اند. تجاوز و تروریسم ایران از طریق همکاری چین تامین می‌شود که با نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران منافع زیادی نصیب این کشور می‌شود. دولت بایدن اجرای آن تحریم ها را متوقف کرد و همچنان به دنبال ورود به یک معامله فاجعه بار دیگر و از بین بردن فشار است. من افتخار می کنم که با همکارانم برای جلوگیری از این سیاست بی پروا کار می کنم."

سناتور" تام تیلیس" از امضا کنندگان این طرح هم گفت: "ایران و چین هر دو در نقض فاحش حقوق بشر مقصر هستند و مهم‌تر از هر زمان دیگری این است که ایالات متحده قویا با هرگونه مشارکت بین چین و ایران مخالفت کند. ادامه حمایت مالی ایران از تروریسم تنها چند هفته پیش منجر به قتل هزاران اسرائیلی بی گناه شد و چین همچنان به زندانی کردن و قتل اویغورها در کشور خود ادامه می دهد. ایالات متحده نمی تواند به این رژیم های اقتدارگرا اجازه دهد تا وارد هر نوع مشارکتی در آینده شوند."

 

 

منبع: عصر ایران
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها