|

مصوبات انتخاباتی امروز مجلس

بررسی مصوبات انتخاباتی مهمترین دستور کار جلسه علنی امروز (یکشنبه) سی و یکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

مصوبات انتخاباتی امروز مجلس

به گزارش شبکه شرق، جلسه علنی  مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و ادامه بررسی گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

در جریان بررسی مواد ۳۶ و ۳۷ این گزارش و با موافقت نمایندگان تولید، انتشار و بازنشر هرگونه محتوا یا اخبار جعلی یا خلاف واقع، یا تخریب و توهین توسط هریک از نامزدهای انتخاباتی و یا ستادهای آنان در هریک از درگاه های نشر داخلی یا خارجی در فضای مجازی، ممنوع بوده و جرم محسوب می شود.

نمایندگان در مصوبه ای دیگر نهادها و دستگاه‌های اجرایی را مکلف کردند یک ماه قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی فهرست و مشخصات کامل امکاناتی که عرفاً می‌توان از آن‌ها برای تبلیغات عمومی در انتخابات استفاده کرد را در اختیار هیات بررسی تبلیغات استان قرار دهند.

همچنین با تصویب مجلس، انجام هرگونه فعالیت یا تبلیغات انتخاباتی توسط کارکنان دولت و اشخاص حقوقی وابسته به آنها در ساعات اداری ممنوع می‌شود.

در ابتدای جلسه علنی امروز هم،  محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود از مسئولین افغانستان خواست که به اراده مثبت جمهوری اسلامی پاسخ سازنده داده و با توجه به ذخیره آب کافی که در خاک افغانستان وجود دارد از ایجاد یک مشکل جدی در روابط دو کشور پیشگیری کنند.

در همین ارتباط حبیب الله دهمرده نماینده مردم زابل  هم در تذکری شفاهی ضمن تشکر از دستور ویژه رئیس جمهور برای پیگیری حقابه ایران از هیرمند، خواستار عملیاتی شدن تقسیم کار صورت گرفته در این حوزه و ممانعت از فرصت سوزی شد.

اخطارها و تذکرات امروز نمایندگان

حسینی‌کیا: بانک‌ها به تکالیف خود در پرداخت وام‌ عمل نمی‌کنند

نوروزی: شورای قیمت‌گذاری درباره نرخ‌گذاری جو، سویا و کلزا تصمیم‌گیری کند

ماموریت «نیکزاد» به کمیسیون‌های کشاورزی و اقتصادی درباره نان و مرغ

اسحاقی: برنامه‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش باید همسو با منویات رهبری باشد

در بخش دیگری از جلسه علنی امروز، دو فوریت لایحه مربوط به کاهش مالیات بر ارزش افزوده کالاهای اساسی با ۱۷۸ رای موافق، ۴۲ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۴۰ نماینده حاضر در مجلس تصویب شد.

هادی قوامی معاون وزیر اقتصاد در توضیح این لایحه گفت: از سال ۱۳۹۷ وضعیت تورم به گونه ای بوده که تاثیر منفی روی معیشت گذاشته است؛ مجلس شورای اسلامی اقدامی از طریق سیاست‌های غیرتورمی در بودجه انجام داد که تاثیری در کنترل تورم گذاشت.

 

 

 

منبع: ايسنا
 
  • «شرق» از نشست فصلی شورای حکام و کنفرانس خبری رافائل گروسی در مورد حل چالش‌ها با تهران گزارش می‌دهد
  • «شرق» در گفت‌وگو با کارشناسان، تداوم تنش در مناسبات آذربایجان-ایران و دلایل تنش‌زایی‌های همسایه را بررسی می‌کند
  • گزارشی از رونمایی موشک هایپرسونیک با برد ۱۴۰۰ کیلومتری در حضور رئیس‌جمهوری و بازخوانی بازخوردهای جهانی آن