|

نشست پنج جانبه کشورهای عربی در اردن با حضور دمشق

نشست مشورتی وزرای خارجه کشورهای عربی درباره تحولات سوریه، فردا در اردن و با حضور «فیصل المقداد» وزیر خارجه دمشق برگزار خواهد شد.

نشست پنج جانبه کشورهای عربی در اردن با حضور دمشق

به گزارش شبکه شرق،  وزارت خارجه اردن اعلام کرد که فردا (دوشنبه، اول مه) میزبان نشست وزرای امورخارجه پنج کشور عربی، عربستان سعودی، عراق، مصر و خود اردن با حضور «فیصل المقداد» وزیر امور خارجه سوریه خواهد بود.

طبق بیانیه رسمی منتشرشده توسط وزارت خارجه اردن، این اجلاس در ادامه نشست مشورتی کشورهای عضو شورای همکاری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، اردن، عراق و مصر که در تاریخ ۱۴ آوریل ۲۰۲۳ به میزبانی عربستان سعودی در جده برگزار شده بود، تشکیل می‌شود.

نشست مشورتی کشورهای عربی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب جمعه، چهاردهم آوریل در جده با حضور نمایندگان و مقامات نُه کشور برگزار شده بود که با یک بیانیه پایانی نیز خاتمه یافت. 

در بیانیه پایانی و مشترک این نشست مشورتی که روز بعد، (شنبه، پانزدهم آوریل) منتشر شد، تاکید شده بود که کشورهای اردن، مصر و عراق به همراه اعضای شورای همکاری خلیج فارس بر وحدت سوریه تاکید و خواستار بازگشت آن به جمع کشورهای عربی هستند.

یک هفته بعد از آن «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان پس از ۱۲سال وارد دمشق، پایتخت سوریه شده و «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور و سایر مقامات سوری دیدار کرد. او در دیدار با اسد گفته بود که ریاض بر حفظ تمامیت ارضی، هویت عربی و امنیت سوریه وحل بحران این کشور از طریق سیاسی تأکید دارد.

 

منبع: فارس
 
  • «شرق» از نشست فصلی شورای حکام و کنفرانس خبری رافائل گروسی در مورد حل چالش‌ها با تهران گزارش می‌دهد
  • «شرق» در گفت‌وگو با کارشناسان، تداوم تنش در مناسبات آذربایجان-ایران و دلایل تنش‌زایی‌های همسایه را بررسی می‌کند
  • گزارشی از رونمایی موشک هایپرسونیک با برد ۱۴۰۰ کیلومتری در حضور رئیس‌جمهوری و بازخوانی بازخوردهای جهانی آن