|

رئیس‌جمهور از موافقت رهبر انقلاب برای اصلاح سیاست‌های کلی نظام خبر داد

اجازه اصلاح

آغاز به کار نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام با خبر مهمی همراه شد و سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در این جلسه گفت: «رهبر انقلاب اجازه داده‌اند در صورت نیاز، سیاست‌های کلی نظام اصلاح شود تا این سیاست‌ها به درستی اجرا شود». خبری که نشان از فرمانی برای اصلاح ساختارهای ناکارآمد و اصلاح سیاست‌های کلی نظام که تاکنون در تحقق اهداف تعیین‌شده ناموفق بود‌ه‌اند، داشت.

اجازه اصلاح

آغاز به کار نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام با خبر مهمی همراه شد و سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در این جلسه گفت: «رهبر انقلاب اجازه داده‌اند در صورت نیاز، سیاست‌های کلی نظام اصلاح شود تا این سیاست‌ها به درستی اجرا شود». خبری که نشان از فرمانی برای اصلاح ساختارهای ناکارآمد و اصلاح سیاست‌های کلی نظام که تاکنون در تحقق اهداف تعیین‌شده ناموفق بود‌ه‌اند، داشت.

اصلاح قانون اساسی و برخی قوانین عادی و البته سیاست‌های کلی نظام یکی از مهم‌ترین خواست‌های افکار عمومی در چند سال اخیر بوده است. قوانین ناکارآمد و برنامه‌های ناکارآمد توسعه و اصل‌های اجرائی‌نشده قانون اساسی همگی نیاز به بازنگری دارند و تاکنون سخن‌گفتن از این بازنگری‌ها به تابویی تبدیل شده بود.‌با توجه به اعتراضات اخیر که اصلاح هدفمند بسیاری از قوانین ناکارآمد را هدف قرار داده بود، افکارعمومی به شدت به دنبال پاسخی بود که رئیسی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام بر زبان راند؛ یعنی اجازه اصلاح سیاست‌های کلی نظام.

اصلاح ساختارهایی که تا چندی پیش حتی نقد به آنها ساختارشکنانه بود و جواب تند در انتظار منتقدین بود و حتی کوچک‌ترین نقد به یک اصل قانون اساسی معادل اقدام علیه امنیت ملی تلقی می‌شد، اکنون مجوز تغییر اصلاح گرفته‌اند.

در ادبیات سیاسی ایران واژه «اصلاح» برتابیده نمی‌شد و اصولگرایان به‌خصوص تندروها به شدت با این واژه زاویه داشتند اما اکنون در دولت اصولگرای رئیسی و قدرت یکدست‌شده اصولگرایان شاهد کاربرد اصلاح آن‌هم در حیطه تغییر در ساختار سیاست‌های کلی نظام هستیم؛ سیاست‌هایی که در دو دهه اخیر دامنه گسترده‌ای از معنا به خود گرفته و هر‌آنچه ‌باب طبع اصولگرایان بوده، در چارچوب سیاست‌های کلی نظام معنا یافته تا اهرم فشاری برای تضعیف جریان‌های سیاسی مخالف این طیف باشد. حال سیدابراهیم رئیسی در مراسم افتتاح نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشکر از مقام معظم رهبری برای اعتماد به اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام در میانه سخنان خود اظهار کرد: باید به حقایق کشور احاطه داشت تا تشخیص مصلحت کشور متقن تهیه شود. مسئولیت مجمع را از این جهت خطیر می‌دانم. نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام اهمیت دارد. رهبری تأکید دارند این نظارت‌ها باید انجام شود. رهبری اجازه داده‌اند در صورت نیاز، سیاست‌های کلی اصلاح شود تا این سیاست‌ها به درستی اجرا شود. تنقیح سیاست‌ها مورد تأکید رهبری است.

رئیسی تأکید کرد: در بیانیه گام دوم رهبری باید به  محورهای کلیدی استقلال، آزادی، توجه به عدالت، علم و فناوری، سبک زندگی اسلامی توجه کرد. این موارد باید در جهت‌گیری کلی کشور دیده شود.‌وی ادامه داد: اجرای سیاست‌های کلی مورد تأکید من به‌عنوان رئیس‌جمهور است و من معتقدم کشور باید در این مدار بچرخد. قانون‌گذاران، مجریان و سایر دستگاه‌ها باید به سیاست‌های کلی توجه کرده تا این سیاست‌ها اجرا شود و شاخص عملکرد دستگاه‌ها باشد. ما خود را مقید به اجرای سیاست‌های کلی نظام می‌دانیم. ما تأکید داریم برنامه هفتم توسعه مطابق سیاست‌های کلی کشور باشد و آمادگی کامل برای همکاری با مجمع تشخیص مصلحت نظام و بخش نظارت آن داریم.

رئیس‌جمهور در پایان گفت: امروز رهبری در رأس نظام است که سخن او فصل‌الخطاب بوده و هدایت‌های حکیمانه ایشان در روز گذشته همه مشکلات را خاتمه داد. همه مسئولان باید تمام تلاش خود را برای افزایش اعتماد و امید به دستگاه‌های نظام به کار گیرند تا مردم امیدوار و دشمن ناامید شود.

باید جوابگوی ملت ایران باشیم

به نظر می‌رسد روند پذیرش ضرورت اصلاح روش‌ها در حال پیداکردن ابعاد و حیطه گسترده‌ای است و این امر می‌تواند برای آینده کشور نویدبخش باشد. در همین زمینه آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه نیز خاطر‌نشان کرد: اصلاح برخی رفتارها و برنامه‌ها ضرورت دارد. باید جوابگوی ملت ایران باشیم. ما چیری جز اتصال به ملت داشته‌ایم؟

به گزارش ایلنا، وی گفت: حوزه‌های ما همیشه مردمی، اجتماعی و سیاسی به معنای درست بوده‌اند و ما چیزی جز اتصال به ملت نداشته‌ایم و امروز نیز ما در کنار مردم هستیم.

آیت‌الله اعرافی در آیین بهره‌برداری از ساختمان حوزه علمیه میناب اظهار کرد: تلاش جریان‌های استکباری در فضای رسانه‌ای و مجازی نشانه‌ای بر درست‌بودن راه ملت ایران است.

او ادامه داد: یقین داشته باشید زنان و جوانان ایرانی و توده‌های مردم ایران در این مسیر مستحکم خواهند بود و خواب‌های شوم دشمنان تعبیر نخواهد شد.

وی اضافه کرد: غرب استکباری تحمل شکوه، عظمت، استقلال و بزرگی ایران اسلامی را ندارد. البته هرگز نفی اشکالات و ضعف‌ها را نمی‌کنم، قطعا اصلاح برخی رفتارها و برنامه‌ها ضرورت دارد.

عضو شورای نگهبان گفت: باید جوابگوی ملت ایران باشیم‌. مدیر حوزه‌های علمیه کشور تصریح‌ کرد: حوزه‌های ما همیشه مردمی، اجتماعی و سیاسی به معنای درست بوده‌اند و ما چیری جز اتصال به ملت نداشته‌ایم و امروز نیز ما در کنار مردم هستیم.