|
کدخبر: 851559

آلمان: جنگ اوکراین، «جنگ علیه وحدت اروپا» است

رئیس جمهور آلمان، ضمن متهم کردن روسیه به "راه انداختن جنگ علیه اتحاد اروپا"، از کشورهای اروپایی خواست تا متحد شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان در سخنرانی خود در غرب این کشور گفت: "جنگی که ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) علیه اوکراین به راه انداخته است، جنگ علیه وحدت اروپا است."

وی افزود: "ما نباید دچار تفرقه شویم، نباید اجازه دهیم کار بزرگی که به شیوه‌ای بسیار امیدوارکننده برای اروپای متحد آغاز کرده‌ایم، نابود شود."

اشتاین‌مایر ادامه داد: "این جنگ تنها مربوط به خاک اوکراین نیست، بلکه بر ارزش‌های مشترک و نظم مسالمت‌آمیز اروپا تأثیر می‌گذارد".

وی عنوان داشت که "دفاع از این ارزش‌ها و تضمین وجود آن‌ها به معنای آمادگی برای پذیرش مسائل منفی حساس است"، اما او توضیح بیشتری در مورد ماهیت این مسائل منفی‌ها نداد.

رئیس جمهور آلمان ادامه داد، جواب این سوال که آیا اروپا برای این امر آماده است یا خیر در هفته‌ها و ماه‌های آینده معلوم خواهد شد.

اشتاین‌مایر مدعی شد: "روسیه به بازنگری در مرزها راضی نشده و به اشغال خاک یک کشور مستقل و همسایه هم اکتفا نمی‌کند و کارش به زیر سؤال بردن ماهیت دولت اوکراین رسیده است".

جنگ اوکراین از ۲۴ فوریه آغاز شده و به رغم تحریم‌های آمریکاو متحدان غربی آن علیه روسیه با هدف به شکست کشاندن و منزوی کردن این کشور در عرصه بین الملل، همچنان ادامه دارد.