|
کدخبر: 843908

جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید:

اظهارات بایدن در مورد «نسل‌کشی» در اوکراین نظرات شخصی او است

سخنگوی کاخ سفید گفت: کاخ سفید بر این باور است که اظهارات بایدن در مورد «نسل‌کشی» در اوکراین فقط نظرات شخصی او هستند.

«جنیفر ساکی» سخنگوی کاخ سفید بامداد پنجشنبه طی نشست خبری گفت کاخ سفید بر این باور است که اظهارات بایدن در مورد «نسل‌کشی» در اوکراین فقط نظرات شخصی او هستند.

به نوشته وبگاه «ریانووستی» وی همچنین تاکید کرد که چنین اظهاراتی نمی‌تواند به چشم‌انداز مذاکرات صلح آسیب برساند و بر موضع آمریکا در مورد حل‌وفصل بحران هم تاثیری نمی‌گذارد.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره اظهارات بایدن که روز سه‌شنبه دو بار اقدامات نیروهای روسیه را «نسل‌کشی» در اوکراین نامید، توضیح داد: «بعید است که رئیس جمهور پوتین به دلیل سخنانی که از زبان رئیس جمهور آمریکا به گوش می‌رسد، تصمیم به عدم شرکت در مذاکرات صلح بگیرد. اگر به نفع او باشد، او تصمیم خواهد گرفت در این مذاکرات شرکت کند».

بر این اساس، ساکی با بیان اینکه دولت آمریکا همیشه از مقامات اوکراین در مذاکره حمایت خواهد کرد، اظهار داشت:‌«ما همیشه از مذاکرات صلح حمایت خواهیم کرد. رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، مشاور امنیت ملی همیشه حمایت خواهند کرد. و ما از اوکراینی‌ها در این تلاش‌ها حمایت می‌کنیم».

به نوشته ریانووستی، وی تصریح کرد که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا جامعه جهانی به نظر حقوقی در مورد مطابقت آنچه در اوکراین در حال وقوع است با مفهوم «نسل‌کشی» برسد.

پیش از این، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین درباره اظهارات بایدن مبنی بر «نسل‌کشی» اوکراینی‌ها گفته بود که مسکو چنین تلاش‌هایی را برای تحریف اوضاع غیرقابل قبول می‌داند.

بامداد پنجشنبه همچنین خبرگزاری اینترفاکس خبر داد وزارت خارجه روسیه قصد دارد تحریم‌هایی را علیه ۳۹۸ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا و ۸۷ سناتور کانادایی اعمال کند و علیه سایر افراد نیز اقدام خواهد کرد.