|
کدخبر: 843778

خطیب زاده: نمایندگی های ایران در افغانستان باز هستند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد: همه نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان باز بوده و به فعالیت خود ادامه می دهند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) در پی سؤالات خبرنگاران درباره فعالیت سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری های کشورمان در دیگر شهرهای افغانستان اعلام کرد: همه نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان باز بوده و به فعالیت خود ادامه می دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین تاکید کرد: از هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان انتظار می رود مسؤولانه امنیت کامل دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در افغانستان را تامین و حفاظت کند.

در پی تعرض و تجمع مقابل سفارتخانه ایران در کابل و سرکنسولگری در هرات و سنگ پرانی، کاردار سفارت افغانستان در تهران امروز به وزارت امور خارجه احضار و ضمن اعتراض شدید به وی، اعلام شد که تا اطلاع ثانوی بخش‌های کنسولی نمایندگی‌های ایران در افغانستان فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز دیروز (دوشنبه) در خصوص تجمع‌ها در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری کشورمان در هرات و سنگ پرانی‌های پراکنده‌ای که صورت گرفته است، با یادآوری مسؤولیت قطعی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان در حفظ و صیانت از امنیت اماکن دیپلماتیک، تاکید کرد: امنیت کامل سفارت و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در هرات و دیگر شهرهای افغانستان می‌بایست به صورت کامل تامین و تضمین‌های لازم برای فعالیت امن این نمایندگی‌ها ارائه شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین دیروز در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره موج ایران هراسی در افغانستان و موج افغان هراسی در ایران نیز بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران بیش از ۴ دهه گذشته میزبان کریمانه‌ای بوده برای همسایگان و عزیزانش در افغانستان. سال‌ها با همسایگان خود در داخل ایران زندگی کردیم و بهترین شاهد برای این رفتار کریمانه و میزبانی محترمانه، موج بلاانقطاعی از بی جاشدگان آوارگان افغانستانی است که به جای بسیاری از مقاصد دیگر، ایران را انتخاب می‌کنند. همه ما در کنار خودمان اتباع افغانستانی را می‌بینیم که با ما زندگی می‌کنند و از تمامی یارانه‌ها و امکانات مردم ایران به صورت یکسان استفاده می‌کنند.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی تلاش می‌کنند اینها نادیده گرفته شود و موج ایران هراسی را در داخل افغانستان ایجاد کنند و از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنند برای این‌که واقعیات را تبدیل به مجاز کنند و به ذهن و جان عزیزان در افغانستان منتقل کنند یا برخی در داخل ایران تلاش کنند به صورت گزیشنی موجی از افغانستان هراسی ایجاد کنند. ملت ایران و افغانستان بسیار به هم نزدیک هستند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان باید به مسؤولیت خود به صورت جدی عمل کند. موج آوارگان به ایران نمی‌تواند ادامه یابد و مسؤولیت نمی‌تواند فرافکنی بشود و مسؤولیت بر دوش یک همسایه قرار بگیرد و هر چه ایران تلاش کند، میزبان خوبی باشد، به هر حال ظرفیت‌های ما محدود است. 

بهادر امینیان سفیر ایران در کابل نیز در گفت‌وگویی با ساختگی خواندن تصاویر و ویدئوهای منتشر شده درباره وضعیت مهاجرین افغانستانی در ایران، تاکید کرد که بدرفتاری با مهاجران افغانستان سیاست جمهوری اسلامی ایران نیست و اعضای گروهک تروریستی منافقین سرگرم تولید این گونه ویدیوها هستند.