|

انسیه خزعلی اعلام کرد:

جزئیات اخراج ایران از کنوانسیون زنان سازمان ملل/ لایحه اهدای تخمک ابلاغ می‌شود

انسیه خزعلی در خصوص اخراج ایران از کنوانسیون زنان سازمان ملل و آخرین وضعیت لایحه اهدای تخمک توضیحاتی ارائه کرد.

جزئیات اخراج ایران از کنوانسیون زنان سازمان ملل/ لایحه اهدای تخمک ابلاغ می‌شود

به گزارش شبکه شرق، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور درباره لایحه اهدای تخمک گفت: «لایحه‌ای با در نظر گرفتن مسائل فقهی و حقوقی برای اهدای تخمک در دست بررسی و تدوین است و شورایی تشکیل شده و فتوای مراجع مختلف درباره اهدای تخمک و تلقیح خارج از رحمی بررسی شود.»

در نشست خبری اعلام جزئیات آغاز «طرح ملی سلامت» با همکاری وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و معاونت زنان نهاد ریاست‌جمهوری، «انسیه خزعلی» معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور  در پاسخ به سوالی در خصوص حذف ایران از کنوانسیون زنان سازمان ملل گفت: این اتفاق در یک حرکت سیاسی صورت گرفت. ما درخواست بازگشت به این کنوانسیون را داده‌ایم که اگر شرایط مهیاتر شود این امر محقق می‌شود. البته عدم عضویت مانعی برای شرکت در جلسات و سخنرانی و ارائه طرح و ارتباط با اعضا ایجاد نمی‌کند. همانطور که در اسفند ماه در نشست‌های این کنوانسیون شرکت کردیم و علاوه بر آن یک نشست را ایران برای تعهد به خانواده در یکی از سالن‌های سازمان ملل برگزار کرد. لذا این ارتباط برقرار است و مانعی نیست فقط تنها مسئله‌ای که وجود دارد این است که در تصمیمات حق رأی نداریم که البته این هم خیلی صدمه زننده نیست. البته امیدواریم که این مانع برطرف شود.

خزعلی در رابطه با تعریف خانواده تراز در گفتمان جهانی در سند جنبش جهانی تعهد به خانواده نیز گفت: سند جنبش تعهد به خانواده با بحث جمعیت‌های مردمی حوزه خانواده در دنیا و با کشورهایی که همسو هستند پیگیری می‌شود. ما دو مسئله با کشورهای همسو داریم کشورهای همسایه منطقه و حوزه مقاومت و در کنار آن کشورهایی که از نظر نگاه و رویکرد با ما همسو هستند که حتی ممکن است فاصله جغرافیایی زیادی هم داشته باشند اما با نگاه غربی که خانواده را هدف گرفته است مخالفند. ما تلاش می‌کنیم تا این جبهه را مستحکم کنیم و در برابر آن چیزی که در حال رقم زدن فاجعه انسانی از درون خانواده‌ها است و خانواده‌های غیر معقول و غیرطبیعی را ترویج می‌کند متحد باشیم و نگذاریم با اجبار و تحکم‌هایی که بر برخی از کشورها می‌شود ارزش‌ها و ملاک‌های خانواده مطلوب از بین برود.

او افزود: خانواده تراز شاخصه‌هایی دارد که اولین آن طبیعی و فطری بودن است و مودت و محبتی است که خانواده را به هم پیوند می‌دهد تقسیم وظایفی است که آن خانواده را در جایگاه عادلانه خودش قرار می‌دهد. ما معتقد هستیم که از چنین خانواده‌ای باید حمایت شود تا گسترش پیدا کند. کودکان و نوجوانان و همچنین سالمندان در چنین خانواده به حقوق خود می‌رسند و پدر و مادر به عنوان مسئولان و هدایت کنندگان خانواده باید مورد حمایت قرار گیرند. این حمایت‌ها از نظر مالی و تسهیلاتی، حمایت‌های تسهیلگر دولت‌ها، پشتیبانی‌ها و خدمات، امکاناتی که باید در سطح شهر، مراکز عمومی، بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و غیره برای تسهیل امور خانواده باید فراهم شود.

خزعلی در رابطه با رویداد ملی خانواده گفت: ما نشست‌هایی با کارشناسان و متخصصین، اساتید دانشگاه‌ها و جمعیت‌هایی که در حوزه جمعیت فعال هستند داشتیم. همچنین جلساتی با دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت خارجه و ارتباطات که در جنبه جهانی می‌توانند فعال باشند، برگزار کردیم. نتیجه آن سندی است با نگاشت نهادی که هر دستگاه برای تقویت بنیان خانواده و ترویج خانواده طبیعی در سطح ملی و بین المللی فعالیت کند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مسئله هزینه‌های درمان ناباوری از مسائل مهم دولت بود بیان کرد: ۲۰ درصد زوجین ما ناباور هستند که یک امتیاز ویژه‌ای برای هر استان در نظر گرفتیم. پوشش‌های بیمه‌ای مانند بیمه مادران باردار تا پایان شیردهی و فرزندان تا پایان ۷ سال و بیمه زنان روستایی دارای سه فرزند در این دولت برای اولین بار صورت گرفت و بودجه به آن اختصاص یافت.

وی افزود: لایحه‌ای هم در زمینه شیوه‌های نوین بارداری در دست تصویب است. این لایحه رفت و برگشت زیادی در وزارت بهداشت، حوزه علمیه و نشست‌های شورای فقهی و ثبت احوال جهت حفظ هویت کودک داشت. نیاز بود که از نظر فقهی و قانونی بررسی شود و وجوه مختلف اهدای جنین بررسی شد. قانون ناقص قبلی عملی نمی‌شد و تخلفات نگران کننده‌ای در این زمینه وجود داشت این قانون با نظر متخصصان پزشکی و فقهی اصلاح شده نهایی و ارائه شد.

انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور همچنین مسئله ازدواج دهه شصتی‌ها را مطرح کرد و گفت: تعداد مجردین دهه ۶۰ از دهه‌های دیگر بیشتر است. این مسئله در روستاها نیز به دلیل مهاجرت آقایان پررنگ است. ما در سال ۱۴۰۰ برای اولین بار به دهه شصتی‌های روستایی وام دادیم. در سال ۱۴۰۱ بودجه آن تأمین نشد. اما در سال ۱۴۰۲ سعی کردیم با همکاری معاونت روستایی ۲۰۰ میلیون وام اشتغال، با بانک مهر ایرانیان ۲۰۰ میلیون کالا برگ جهیزیه و با کمک صندوق بیمه روستاییان و عشایر قرارداد چند جانبه‌ای برای تخصیص وام ۱۰۰ میلیونی و بیمه منعقد شد که تسهیلاتی علاوه بر وام ازدواج عادی به دهه شصتی‌ها تخصیص داده شود.

معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهور در تشریح طرح ملی سلامت اذعان داشت: بحث خانواده و آسیب‌هایی که در بحث سلامت و همچنین ازدواج و طلاق و غیره شاهد آن هستیم عمدتاً فرهنگی است. بیشتر نیاز داریم که از مدارس شروع کنیم و همیاران سلامت را از مدارس انتخاب کنیم تا در خانواده تأثیرگذار باشند. بخشی را در سلامت تغذیه و نان داریم. شهید رئیسی می‌گفتند هر قدر برای سلامت سرمایه‌گذاری شود از سرمایه‌گذاری در حوزه درمان کم می‌کند. این موضوع باید از مدارس شروع شود.

او افزود: مسئله بعدی، بحث آسیب‌های اجتماعی و مصرف دخانیات در نوجوانان خصوصاً در میان دختران است که در معرض این‌ها هستند. بحث مصرف سیگار در فیلم‌ها و سریال‌ها ترویج می‌شود. نیاز داریم که این مسائل را از دوره دانش‌آموزی شروع کنیم و دختران را در برابر این آسیب‌ها واکسینه کنیم.

او در خصوص موضوع سلامت روانی و سبک زندگی با اشاره به اینکه طرح ملی سلامت در ۱۶ استان با همکاری آستان قدس در حال انجام است اظهار داشت: امیدواریم این طرح در ۳۱ استان گسترش پیدا کند. همچنین در بحث افسردگی و خودکشی معاونت دوره‌هایی برای محل‌های پرخطر و حاشیه شهر در نظر گرفته است. بحث اعتیاد دخانیات و سیگارهای الکترونیک که در موضوع سلامت تغذیه مطرح شد برای والدین هم آسیب‌هایی که ممکن است داشته باشد. افسردگی هم در بحث سبک زندگی مطرح شد که با کمک آستان قدس می‌توانیم از این آسیب‌ها پیشگیری کنیم.

خزعلی اضافه کرد: در این طرح مربیان پرورشی آموزش می‌بینند و به دانش آموزان می‌آموزند. برای والدین طرح زندگی و بالندگی را داریم اما در اینجا بیشتر همیاران سفره و غذای سالم را برای سلامت جسمی مطرح کرده‌ایم. در بحث سلامت روحی یک هماهنگی بین آستان قدس و آموزش و پرورش ایجاد شده است که مربیان آموزش و پرورش در آستان قدس آموزش ببینند که پاسخگوی مربیان و والدین باشد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور افزود: پلتفرمی در آستان قدس راه اندازی شد که پاسخگوی والدین و مربیان است و برای کسانی که دسترسی به آموزش‌ها نداشته باشند آموزش‌ها به صورت مجازی در پلتفرم قرار گرفته است. در حال حاضر ۳۰ درس در پلتفرم وجود دارد. این طرح در مدارس به صورت وظیفه مربیان پرورشی مطرح است و برای آنان امتیازاتی دارد اما در بحث والدین اختیاری است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور پنج اقدام در موضوع زنان سرپرست خانوار را نام برد.

او گفت: اول در زمینه قانون موضوع پنجره واحد خدمت رسانی بود و همه کسانی که می‌خواستند خدمتی داشته باشند باید از این مسیر تحت حمایت باشند. تا عدالت در خدمت رسانی محقق شود. این پنجره واحد وظیفه دارد وضعیت خدمت رسانی را رصد کند و سه ماه یک بار به معاونت گزارش بدهد. بحث دوم مسئله صندوق ضمانت تسهیلات زنان سرپرست خانوار است و تسهیلات نیازمند ضامن را دولت ضامنت خواهد کرد تا این تسهیلات به دست زنان سرپرست خانوار برسد.

خزعلی افزود: موضوع بازارچه‌های فروش نیز دنبال شده است که برای زنان سرپرست خانوار که امکان فروش نداشتند اعتبار در نظر گرفته شد. موضوع چهارم بحث قراردادی با پلتفرم کسبینو بود که برای فروش، تبلیغات محصولات و آموزش بانوان به صورت رایگان اقدام کند. موضوع بعدی هم کسب و کار پایدار خانواده محور بود که تسهیلات در اختیار کارآفرینان قرار بگیرد و سه سال با کارجو از بستن قراردادها تا رساندن محصول به بازار همراهی شود.

خزعلی تاکید کرد: در جلسه شورای عالی اشتغال از مسیرهای مختلف مشاغل خانگی، کشاورزی و صندوق‌های روستایی، صندوق امید و در زمینه صنعت برای زنان سرپرست خانوار کار ایجاد شده است. که حدوداً ۳۵۰ هزار شغل برای زنان سرپرست خانوار ایجاد شده است. ۸۰ درصد مشاغل خانگی مربوط به زنان است. در سال ۹۹ حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه در این زمینه تخصیص داده شده بود که ما امسال به ۵۰۰ میلیارد تومان رسید. که موجب شد بیکاری خانم‌ها حدود ۲ درصد کاهش پیدا کند و علاوه بر آن تسهیل شدن دریافت مجوزها را نیز می‌توان نام برد.

خزعلی، معاون رئیس‌جمهور در حوزه زنان و خانواده تاکید کرد: معاونت زنان نقش ستادی و برنامه‌ریزی دارد. بخشی از این امور در قالب سیاست‌گذاری و قوانین است. به عنوان مثال آخرین تصویبی که رئیس جمهور شهید داشتند در زمینه حذف مراحل دست و پاگیر در موضوعات ستاد ملی زنان و خانواده بود. مرحله دوم بحث هماهنگی و برنامه‌ریزی است و مرحله سوم نظارت و ارزیابی که به عنوان وظایف معاونت زنان و خانواده مطرح است. ما می‌توانیم به دستگاه‌ها برنامه بدهیم و هماهنگی‌ها را انجام دهیم و در نهایت اجرایی شدن مصوبات را رصد کرده و نظارت کنیم.

لایحه اهدای تخمک ابلاغ می‌شود

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور درباره لایحه اهدای تخمک گفت: «لایحه‌ای با در نظر گرفتن مسائل فقهی و حقوقی برای اهدای تخمک در دست بررسی و تدوین است و شورایی تشکیل شده و فتوای مراجع مختلف درباره اهدای تخمک و تلقیح خارج از رحمی بررسی شود.»

او بیان داشت: «قانون اهدای جنین، ناقص بود که آن هم به خوبی اجرا نمی‌شد و تخلفاتی که در این زمینه صورت می‌گرفت، نگران‌کننده بود. بر همین اساس لایحه‌ای با نظر پزشکان، متخصصان و صاحب‌نظران مسائل شرعی در دست اجراست و این لایحه در مراحل نهایی قرار دارد.»

خزعلی گفت: «در کشورهای اروپایی هم اهدای تخمک محدودیت‌هایی دارد اما در کشور ما به‌صورت بی‌رویه انجام می‌گرفت و مافیایی برای آن ایجاد شده بود که به زودی لایحه اهدای تخمک ابلاغ می‌شود و این مسائل برطرف شود.»

منبع: ايسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها